Vianočné želanie

(TV film)
  • Česko O zakletém králi a odvážném Martinovi (viac)

Kráľ je ťažko chorý a jeho jediná dcéra, princezná Michaela, sa dozvedá dávnu legendu o zázračnej korune kráľa Svaroga, ktorá by mohla jej otca uzdraviť. Vydáva sa hľadať stratené kráľovstvo,  po ceste však potrebuje podkuť koňa a nabrúsiť meč. Zastavuje sa preto v dedine a vyhľadá kováča Martina, dobrosrdečného pracovitého mládenca, ktorý je však od narodenia slepý. S princeznou si padnú do oka, a keď sa tá z nebezpečnej cesty nevracia, Martin sa vyberie za ňou. Sprevádza ho škriatok, za sladkú buchtu mu poskytne i dobré rady a veselú spoločnosť. Dokáže si slepý mládenec Martin poradiť zo všetkými prekážkami a zlými čarami, ktoré mu stoja v ceste? (RTVS)

Ampi

Hezká většinově slovenská koprodukční pohádka. Kde je hrdinou sympatický šikovný slepý kovář, král mocný čaroděj je pojmenovaný po slovanském bohu (Svarog), princezna je sličná a chytrá (dle výběru partnera a některých činů). Zlo pěkně definované zlým čarodějem a jeho sestřenkou Ježibabou. Celkově hezký pohádkový příběh. Jsem laskavý divák pohádek dávám za čtyři hvězdy. ()

tron

Prekvapivo fajn rozprávka bez zbytočných efektov, zato sústrediaca sa na dosť peknú výpravu lesov a okolitých dedín. Scenár je originálny najmä tým, že nemá hlavnú hrdinku, ale hrdinu a jednak tým, že je slepý (a v neposlednom rade oceňujem, že Richard Autner je taký v dobrom „obyčajný“ sympaťák, ktorý sa na nič nehrá, možno mu to zostane). Vcelku sviežo bol poňatý aj hlavný záporák v podaní obludne vlasatého Tomáša Maštalíra. Avšak ako u o rok mladšej rozprávky Čarovný kamienok, ani tu sa mi nepáčilo, že jedna z dôležitých postáv je slepá resp. nemá a na konci je z toho vyliečená. Ako sa asi majú cítiť ľudia s podobným postihnutím? Prečo tie postavy nemohli zostať slepé/nemé? Tým pádom by to nebol happyend? To mi príde nehnevajte sa, ale trošku zvrhlé a „zlé“. Toto by tvorcovia rozprávok nemali dopustiť, ak sú normálni. ()

fantassia

Tak tohle je na pohádkách to krásné, žádné zlo není definitivní a rozdíl mezi princeznou a ježibabou je evidentní, člověk je hned v obraze, kdo je klaďas a kdo záporák. Ženatí pánové, kteří by chtěli objasnit jak se z princezny stane ježibaba si to nechají pro jiný žánr.Celkem příjemná zábava a pointa ať se všem dobrým lidem splní jejich nejtajnější přání, je ryze vánoční. Kluk má čapku, coby bumerang, pentle dívčete není k zahození, děti mají dětská přání,maminka jedno nesobecké a tak to má být, každý si přeje přiměřeně svému rozumu a na zemi pokoj lidem dobré vůle. Na plný počet to není, ale těch tři a půl a že jsou ty Vánoce, se to dá... ()

Padme_Anakin

Moc hezký pohádkový příběh, princezna není z cukru a když v rodině není žádný mužský potomek, sama se vydá hledat pomoc pro svého nemocného otce. A Martin je chlap, jak má být, dobré srdce na dlani, za práci vzít umí a ze skutečnosti, že nevidí, nedělá vědu, a to je velice sympatické. Kladně hodnotím kouzelnou vánoční atmosféru, kterou se tvůrcům podařilo vytvořit, moc chválím výpravu, úžasná a své hodnocení popostrčím směrem nahoru, neb to pěkně odsýpalo, lesní skřítek byl parádní a celkově mi to ladilo, herci, hudba, kamera, všechno to k sobě velice příjemně pasovalo. ()

Tyckin

Opět princezna úplně o ničem, primitivní scénář. A jak už bývá bohužel dobrým zvykem, všechno je chudé, pusté a prázdné - pár lidí, pár dekorací, nikde nic, s bohatostí a pestrostí starých pohádek to nelze vůbec srovnat - těch pár zasněžených chalup a hezká příroda to zkrátka nenahradí. "Vyvrcholení" boje s čarodějem je tak ukrutně slabé, rychlé a nezajímavé, až to bolí. A kam se poděla kreativita se jmény zloduchů? Vlkan jako králův rádce? Eh. Zajisté by šlo vymyslet působivější a zle znějící jméno. Z minulosti mne napadá např. král Kazisvět či čaroděj Mrakomor... ()

• Natáčení v Zuberci se jako komparz zúčastnili i členové folklorních souborů ve vlastních regionálních krojích. Na plac donesli domácí slaninu a slivovici, kterou pohostili celý štáb. [Zdroj: lifee.cz] (Duoscop)
  • Na to, aby kovář Martin mohl po souboji s čarodějem Vlkanem odletět, musela být v podzemí hradu Červený Kameň postavena speciální konstrukce a představitel Martina byl připevněn na lana. [Zdroj: lifee.cz] (Duoscop)