Detská hra

• Česko Dětská hra (viac)

Andy dostane k narodeninám úžasnú hračku, ktorá prekračuje všetky predstavy a fantázie. Najnovší výkrik technológií, funkciami a možnosťami „nabúchaná“ bábika, ktorá vie čokoľvek. Už to nie je iba hračka, je to ten najlepší kamarát. Je roztomilá ako obrázok a deťom prináša len nadšenie a šťastie. Andymu a jeho mamičke ale prinesie jeho nová bábika ešte niečo navyše... hrôzu, des a strach o život. Nikto totiž netuší, že táto bábika je zlá ako všetky pekla sveta, že dokáže zabíjať, že vraždí veľmi rada a navyše s vynaliezavosťou tých najväčších psychopatov. Andy aj jeho mama Chuckyho skutočnú podstatu čoskoro spoznajú, pomoci sa ale nedočkajú. Takejto pravde totiž nikto neverí. A ak uverí, tak neprežije, aby ju mohol potvrdiť. Ako napríklad sused, ktorého záhadne prešla vlastná kosačka na trávu... Dobrú noc, Andy. (Bontonfilm SK)

filmfanouch

Objeví se snad opravdu na tom plátně brzy všechny slasherové legendy? Minulý rok tu byl nový Halloween, který sice navazoval jenom na původní Halloween a všechny ostatní ignoroval (a že jich bylo!), ve finále ale dorazila skvělá pocta Carpenterovu originálu, která sice samotnému konceptu nepřišla nic extra nového, jako pocta, která sázela na nostalgii a zároveň bylo vidět, že na ní dělají tvůrci, kteří nejenom měli rádi originál ale především chtěli natočit opravdu dobrý film. A navíc to byl neskutečný hit po kterém bylo jasné, že dojde nejenom na další Halloweeny (konkrétně se aktuálně chystají dva) ale i na návrat dalších slasherových legend jako Freddy Krueger ze série Noční můra v Elm Street nebo Jason Vorhees z Pátku třináctého… První ale přišlo na řadu nové zpracování panenky Chuckyho ze série Dětská hra! Nová Dětská hra nenavazuje na žádný z předchozích filmů, dokonce ani na originál v režii Toma Hollanda (neplést si s aktuálním představitelem Spider-Mana!). Jedná se totiž o čistý reboot, který dokonce výrazně mění origin Chuckyho. Zatím co v originále to totiž byl sériový vrah Charles Lee Ray, který se po voodoo rituálu převtělil do panenky, tady jde o robota, který je při své výrobě záměrně poškozen aby mohl napáchat škodu a jeho stvořitelům tak udělat pěkně ošklivou reklamu. A, že se Chucky nenechá zahanbit. Mění se i vztah Chuckyho k Andymu. Zatím co v originále Chucky jednoduše toužil po Andyho těle a chtěl se do něj převtělit, tady jde prostě o robopanenku pro kterou je Andy pán a nejlepší kamarád na kterého chce pořád dávat pozor a chce si s ním pořád hrát. A udělá cokoliv proto aby se na tom nic neměnilo…. Cokoliv! Někdy je vlastně hrozně snadné aby bylo divákovi Chuckyho trochu líto, protože on to fakt nemyslí zle a je to jenom hodně poškozená umělá inteligence (něco jako marvelácký Ultron!), Chucky je ale ve finále pořád to hovado, které se neštítí klít a řezat lidi jak pěkně vypečený stejk. Ono je sice ve finále hezké, že někdo pochopil, že by Chuckyho původní origin už asi dnes úplně nefungoval a proto se přišlo s novým, který zároveň pěkně reprezentuje dnešní pře- technologizovanou dobu, na druhou stranu je otázka jestli má ve finále smysl dělat další filmy s tématikou Dětské hry. Viděl jsem jen původní film a nemám potřebu vidět zbylých 6 z původní série (proč bych taky do prdele dobrovolně trávil čas sledováním filmu jménem Chuckyho sémě?!), Chucky už ale podle mě po všech těch vraždách a černých hláškách prostě nemá úplně co nabídnout ani v tomhle novém kabátku. S takovým Michaelem Myersem to je něco jiného, páč to je tichý zabiják, který má svou motivací, jde si tvrdě za svým a především na něj nefunguje téměř nic. Chucky má své okaté slabiny, v novém kabátku je navíc i přes svůj robostatus emocionálně snadno oslabitelný, nový Chucky má ale jedno velké plus. A oním plusem není nic jiného než Mark Hamill. Ano, přesně tak! Brad ,, Gríma Červivec´´ Tourif předal pochodeň Marku ,, Luku´´Skywalkerovi, který je jako hlas Chuckyho prostě boží. Chucky je robot, i přesto ale dal Mark do svého hlasu takové ty ,,robo-vokální- emoce´´ a když třeba dojde na Chuckyho na zpěv (vážně!) stojí to za to. Fajn je i hlavní dětský klučina Gabriel Bateman, který musí hrát klučinu, který žije v sociálně slabých poměrech, nosí naslouchátko a jeho matka musí kvůli špatné finanční situaci mít dvojité směny. Bateman dokáže uhrát ten pravý šok, když mu dojde, že je s Chuckym něco špatně i ty správné emoce když se pohádá s matkou nebo když ho Chucky štve. A, že na to několikrát dojde. Bavila mě i Aubrey Plaza, jako svobodná matka, která uznává, že to v 16 letech trochu přeháněla, svého Andyho ale přesto miluje a chce pro něj to nejlepší. Film si občas chytře dělá srandu z toho, že vypadá Plaza příliš dobře na to aby byla matka 13- letého kluka a je to zábavný. Plazu jsem vždy hrál především jako komičku, tady ale nemá problém uhrát i trochu náročnější scény. A velkým tahounem tohohle filmu je Bryan Tyree Henry. Tenhle sympatický afroameričan dostává v poslední době jednu roli za druhou a v nejbližší době to asi jen tak nepřejde. Henry je pořád především ten typ herce, který dokáže fungovat jako komická figurka a tohohle statusu se zde nezbaví. Henry ale zároveň nemá problém přednést dialog, který se bere vážně a s tímhle faktem má v Hollywoodu hodně slušnou šanci na slušnou řádku rolí do minimálně příští dekády. Potěší i fakt, že se Dětská hra nedrží zkrátka a občas je brutální jak nejvíce to jde. A to až tak, že si člověk řekne, že na tohle přece tvůrci nemohli mít koule. Jenže oni je měli. Chucky je v tomhle filmu opravdový řezník, většina jeho smrtí je ale ve finále přece jen možná až příliš přes čáru. A ne přes čáru takovým tím způsobem, že by vlastně byli neskutečně cool. Jen hodně přes čáru. A někomu kdo viděl všechny díle série Saw tyhle vraždy vůbec nic nedají. Dalo se z toho možná vytřískat ještě něco trochu víc. Více pracovat s faktem, že je Chucky porouchaná umělá inteligence. Že dokáže ovládat elektřinu. Že vlastně není zlá postava, jenom stroj s poškozeným hardwarem, který by pro ,, svého chlapce´´ udělal cokoliv. Pokud vás ale potěší fakt, že to celkem rychle uteče, Mark Hamill je jako Chuckyho hlas boží, Bateman, Plaza a Henry jsou ve finále hodně fajn a celkem dobře se tu pracuje s černým humorem tak by se vám asi film líbit mohl. Jestli jste od debutujícího scénáristy Tylera Burtona Smitha a režírujícího Larse Klevberga čekali víc tak asi máte smůlu. Málem bych zapomněl… Soundtrack od Beara McCraryho je super! () (menej) (viac)

Disk

Původní Dětská hra z konce 80. let patří k žánrovým klasikám, která si vysloužila několik pokračování, byť ve skutečnosti uznávám pouze původní trilogii. Přijít s nápadem Dětskou hru restartovat, připadně natočit remake se na první pohled jeví jako bláznivé. Nicméně tato Dětská hra je všechno, jenom ne prvoplánový remake. Snímek se hodně inspiruje osmdesátkovými dětskými horory z produkce Stevena Spielberga, Chrise Columbuse a Richarda Donnera. Dost je tu znát vliv Spielbergova E. T. Mimozemšťana, jelikož Andy v podání Gabriela Batemana je tu dost podobný Henrymu Thomasovi - včetně nošení mikiny s červenou kapucí. Ostatně ani panenka Chucky není tou známou panenkou s duší masového vraha z původní série, ale záměrně špatně nastavená umělá inteligence, což v dnešní době chytrých telefonů dává mnohem větší smysl. Chuckyho tak místo Brada Dourifa znamenitě namluvil Mark Hamill. Není tedy náhodné, že Andy zkouší panenku napoprvé pojmenovat zrovna po Hanu Solovi. Motiv kluka, který se cítí opuštěně, je taktéž spielbergovský. Co se týče samotných vražd a atmosféry, Chucky tu nehláškuje, ale má zde jasně pochopitelný motiv, byť to samozřejmě není úplně nejlepší způsob, jak si získat přátelství malého kluka. Místo klasického remaku tu máme částečně jinou a vlastně i v některých momentech dokonce lepší Dětskou hru, která se sice bere vážněji, ale o to více je mi bližší, protože pocit samoty znám velmi dobře. ()

Arsenal83

Život prináša mnoho prekvapení. Napríklad taký Rytmus vo svojom svetoznámom filme Sídliskový sen potvrdil, že až v 18 rokoch svojho života celý v šoku zistil, že je cigán. Museli to byť skutočne otrasné podmienky vyrastať v domácnosti bez jediného zrkadla a pravdepodobne aj bez vody, na hladine ktorej mohol vidieť aspoň svoj odraz. Podobné prekvapenie, postihlo aj mňa, keď som sa dozvedel, že po 30 rokoch chce niekto oživiť hovoriacu bábku a vytvoriť remake kedysi dobrého hororu. Ako som aj tušil, dnes už taký horor na mňa nemôže fungovať. Prvú polhodinu sa vlastne nič nestane, hudba je tu pomaly akoby v Toy story a jediné strašidelné tu je hnusné mňaukanie mačky, ale na to mám ja alergiu. V ďalších momentoch prídu aj vraždy, ktoré sú hororové možno svojím spracovaním, ale mne veľké množstvo umelej krvi na slovo horor zase nestačí. Celá dejová línia by sa dala napchať tak do polhodinky a film nakoniec zakončíte hlasitým zívaním. ()

helljahve

Takto: Chucky u mňa skončil s prvými 3. časťami starej série. To že bude zase nejaký remake mi už ani nepripadalo dôležité. Po pozretí traileru som vedel, že Chucky zmenil vzhľad, a že Charles Le Ray je už navždy DEAD. Kino neprichádzalo do úvahy, no prehovoril ma môj synátor ( čo neurobíte pre svoje deti :-) Tak som sa dal prehovoriť, a povedal si, že to nebudem zrovnávať s pôvodnou sériou ale brať to ako čisto nový začiatok. Maxi kino cinemax neveštilo nič dobré, no na moje prekvapenie tam bolo s nami len 10 ludí. Začiatok filmu nič moc, ale akonáhle sa Chucky naučil robiť to čo mu ide najlepšie, tak ako keby som sa vrátil v čase späť do eighties a mám najradšej keď sú v horroroch detský hrdinovia. Za mňa teda veľká paráda. Na plný počet to ale nieje. 3 mordy + menší masaker v supermarkete je sakramentsky málo. A milfka mamina mohla aspoň kozy ukázať :-) ()

POMO

Chtít dneska od remaku Child’s Play biják by bylo naivní. Osmdesátky, které uživili podobný námět, jsou dávno pryč. Ale je chvályhodné, že nedopadl vysloveně špatně. Upgrade námětu s propojením panenky přes mobil a zneužitím umělé inteligence se strefuje do dnešní doby a přesto že jde Chuckyho kouzlení v pozdějších scénách mimo veškerou technologickou logiku, působí to efektně. Jako horor film vnímat nejde (pokud vám není osm), čeho si je sám vědom a i tu nejdrsnější scénu odlehčuje ironickým humorem. Vizáž Chuckyho s červeně svítícíma očima (když je zlej) je cool, a jeho postupné propadání násilí je dobře vykreslené. Jde o nejlepší pasáže filmu. “Velkolepé” finále, které chce původní, komornější vývin děje pořádně nakopnout, naopak film sráží okoukanými a ne moc nápaditými momenty. To mělo v hlavě scénáristu krystalizovat déle. ()

• Duchovný otec série Don Mancini vznik filmu verejne kritizoval a bojoval za to, aby nikdy nevznikol. Po internete detinsky rozpútal vlnu nenávisti a denne vyzýval ľudí, aby film bojkotovali. Milióny fanúšikov po celom svete ho slepo poslúchli a snímka tak zbytočne prišla o väčšie zárobky v kinách. Aj napriek nadpriemerným hodnoteniam v recenziách a 45 miliónovým tržbám však film pokračovanie nedostane. Štúdio sa bojí, že sa bude celá situácia s Mancinim opakovať a sequel bude prepadák. Režisér Lars Klevberg sa po premiére vyjadril, že má kopec nápadov na ďalší film, no štúdio to zmietlo zo stola. (tXtX)
  • V celém filmu jsou velmi zřejmé pojítka k filmu ET: Mimozemšťan (1982). Chucky má zářící prst, díky kterému věci fungují. Ve většině filmu nosí Andy (Gabriel Bateman) jasně červenou mikinu. Chucky se učí, jak dělat věci ze sledování televize, stejně jako ET. (Lajty)