Aretha Franklin: Amazing Grace

(festivalový názov)
  • Česko Amazing Grace: Aretha Franklin (viac)
Dokumentárny / Hudobný
USA, 2018, 89 min

Dojemný snímek o jedné z nejlepších zpěvaček jazzu, soulu i gospelu. Arethu Franklinovou zachytily kamery v roce 1972 během dvou nocí, kdy v kostele v kalifornském Wattsu natáčela velké gospelové album. Po desetiletí ztracené záběry byly nalezeny teprve nedávno a nabídnou doslova hostinu pro všechny milovníky hudby. (Filmbox)

Parisienne09

Živý koncert Arethy s publikem v kostele je ohromným zážitkem pro všechny milovníky gospelu. O jeho energii a síle vypovídá skutečnost, že dodnes je toto album gospelů nejprodávanější na světě. Diváky potěší dobové účesy, oblečení a celkově autentičnost představení. I Sydney Pollack měl blažený úsměv na tváři:-) A Mike Jagger v obecenstvu mile překvapil. Všichni se dostali do varu, já nakonec taky:-) ()

Simpoch

Šlo s tím materiálem naložit líp... V půlce filmu si režie uvědomila, že lidé v kině asi nevydrží dvojnásobnou nálož toho, co se reálně stalo a tak stříhá... Ta dlouhá stopáž tomuhle snímku hrozně bere. Přesto super zajímavé! Palec hore. ()

Streeper

Po přečtení anotace k tomuto filmu jsem měla pocit, že Sydney Pollack vstal z mrtvých a rozhodl se ještě něco natočit. Bohužel není tomu tak. Je ale pravda, že záznam z koncertu Arenthy Franklin z roku 1972 natočil Sydney pro společnost Warner Brothers. Film musel čekat neuvěřitelných 46 let, než se k divákům dostal a rozhodně stojí za vidění. Uveřejnění filmu bránila autorská práva a dědicové, kteří nakonec vydání koncertu odsouhlasili a my nemůžeme být více než vděční. Aretha byla gospelová bohyně a její hlas byl opravdovým darem od Boha. Bylo zajímavé a dojemné sledovat ji zpívat na živo v kostele a opravdu jsem byla ráda, že jsem měla možnost film vidět. Navíc je to ten druh filmu, u kterého když zavřete oči, tak nemusíte mít žádné výčitky, Aretha se vám dostane pod kůži i tak. Mám jen jedinou výtku a to, že gospel není zrovna můj šálek čaje, kdyby se jednalo o záznam z klasického koncertu s jejími největšími hity, byla by to pro mě lepší podívaná. ()