Výlet

(študentský film)
  • Česko Výlet (festivalový názov) (viac)
Krátkometrážny / Dráma
Slovensko, 2018, 18 min

Psychologický thriller podľa poviedky Jozefa Kariku. Dvojica odchádza na výlet do Tatier, v krásnom prostredí prírody však nečakane vychádzajú na povrch skutočnosti, ktoré zmenia romantický výlet na boj na život a na smrť. (Festival študentských filmov Áčko)

Tsuki

Takhle kvalitní studentský film se opravdu vidí málokdy. Byla jsem příjemně překvapená. Obzvlášť se mi líbilo, jak krásně film udržoval napětí. Samozřejmě se na tom hodně podílely i velmi dobré herecké výkony dvou hlavních protagonistů. Se zájmem jsem sledovala opravdu až do konce. ~(4,0)~ ()

Pokri

Pekne natočené, ale príbeh neobstojí. Logika kríva, jednotlivé scény akoby na seba ani poriadne nenadväzovali. Zhruba v polovici, keď sa má rozohrať napínavý príbeh, prichádza chaotické vrstvenie scén. Záver tiež sklamanie. ()

Radko

Slušne rozohranú žánrovú jednoaktovku zabíja v poslednej tretine rana veslom do hlavy. Odvtedy nič nedáva zmysel. Ani nezmysel. Chápem, že tajomstvo. A nech si divák domyslí, že čo a ako. Ale takto? No takto nie. Karika - Nekarika. Poznámka: Ale predsa len, pointa filmovo nepodareného záveru poslednej tretine sa skrýva v predlohe. Po prečítaní poviedky Výlet od Jozefa Kariku (dostupná na jeho instagrame) je jasné, že autori sa "invenčne" rozhodli "oslobodiť sa" od spútavajúcej predlohy a ísť vlastnou cestou. Žiaľ, nevydalo. ()

honajz2

Úžasná kamera se snaží zakrýt tupý obsah. V mém případě se mu to moc nepovedlo, napínavé mi to nepřišlo a ten příběh sám o sobě není zajímavý, jen je složen z klišé. Jediné, co mě aspoň trochu zaujalo, byla scéna v sanitce, ale ta je zase přehnaně akční a nerealistická (proč vůbec ti záchranáři stáli venku? to sbírali štěrk nebo co?) a ta scéna hned následující je naprosto vykradená z Gravitace a působí poněkud směsně. A jestli je tohle podle povídky Josefa Kariky, tak už vůbec nechápu, co na něm Slováci vidí - vždyť jenom kopíruje klišé z USA, soudě i podle Trhliny. 2* ()

honajz

Docela slušný vizuál nezastře nelogické vedení příběhu včetně různých scenáristických obezliček (nejprve kolem jezera nikdo není, pak je tam najednou hlava na hlavě; v sanitce najednou není ani jeden záchranář, mají kdovíproč práci venku - jakou? - jen proto, aby mohla přijít dramatická scéna mstící se holky; dramatická hudba pro diváka překryje zvonění telefonu, takže jej hlavní hrdinka slyší zvonit, až když dramatická hudba mimo obraz ustane - jako by do té doby hrála i v té sanitce; atd., podobných naschválností je tam hromada), mizerný zvuk a poměrně směšné herecké výkony, a to kupodivu i u Marcinkové. Samotný příběh, když si jej zpětně promítnete v hlavě, je také takový na sílu. Plus takové drobnosti, proč chlápek balí na výlet nafukovacího žraloka, který pak nehraje žádnou roli, proč pořád vidíme podvodní záběry, když už jsme jinak na břehu se záchranáři (mohlo to evokovat, že jde o předsmrtné vidiny holky, ale k tomu tam není žádné vodítko), a ty rádoby umělecké střihy přes osu a záběry z vodní hladiny jen matou diváka, kde v prostoru se zrovna nachází a jak ten prostor kolem vypadá (říká se tomu tuším mizerná mizanscéna). Tož tak za mne. ()