Když se najde tělo zašité v kravské kůži, vyšetřovatelka z Vratislavi zjistí, že vražd, které napodobují trýznivé popravy zločinců z 18. století, bude víc. (Netflix)

luka4615

Je dlouho známým faktem, že tvůrci z Polska prostě umí natočit výtečné kriminálky, u nichž nebudete napětím ani dýchat. Není tomu jinak ani u snímku Plagi Breslau, který na ploše čítající 93 minut rozehrává krvavé a brilantně vypointované kriminální divadlo, u něhož jsem měl občas pocit, že sleduji jakousi variaci na legendární snímek "Se7en". U jiných tvůrců by toto srovnání pravděpodobně neobstálo, nicméně zde se na to kouká jedna radost. Režisér Patryk Vega totiž skvěle pracuje s dostupnými charaktery a zajímavými dějovými oblouky, aby následně vytáhl svůj největší trumf v podobě nečekaného finálního rozuzlení, u něhož se neubráníte velkému překvapení. Tohle prostě moc, moc povedlo, pročež byste si tento polský skvost rozhodně neměli nechat ujít. Výborná práce! (Netflix) ()

sochoking

Taký poľský Se7en. Možno by to chcelo viac rozviesť a pridať na psychologii. Začiatok nahovado! Hned' úvodný nástup šupa; temne hororová a znepokojujúca muzika, blesková zoznamovačka s hlavnými postavami (okamžité sympatie s policajtkou Helenou v podaní Malgorzaty Kozuchowskej) a úvodná brutálna vražda , ktorá vyšla z mozgu psychopata, avšak dokonale premakaného psychopata, ma totálne a mocne chytili za jaja a pustili až pri záverečných titulkoch! Rád by som dal aj päť hviezdičiek, ale zdalo sa mi to príliš krátke na to, aby sa odohrala nejaká väčšia psychologická hra so šokujúcim odhalením. A práve toto mi tam chýbalo. Vega si zachováva svoj osobitý štýl a i teraz častuje diváka dávkou čierneho a drsného humoru, ktorý tentokrát fungoval perfektne. Za mňa 85%! ()

Hoyt

Rozjezd tohoto filmu je jako z říše snů. Perfektní dialogy, charaktery a hlavně tempo mě neskutečně zaujalo. Bylo jasné, že toto tempo nemůže vydržet celou dobu ale to se kupodivu nestalo. K nejvyššímu hodnocení chybí jen více napětí, tajemna a o kapku lepší scénář. Jméno Patryk Vega pro mě bylo zatím naprosto neznámé a určitě si něco dalšího od tohoto nevšedního tvůrce seženu. Zatím hodně silné 4*. ()

Morholt

Inspirace Sedmičkou je zřejmá a myslím, že i přiznaná, ale v jako mnoha jiných případech i tady dělá hodně prostředí. Co asi zaujme nejvíc jsou samotné vraždy. Nejde jen o samotné gore, na kterém se Vega vyřádil a vedle samotných mordů dojde i na výživnou pitvu. Mě se líbila i vrahova inspirace, která tomu dodala specifický nádech. A stejně tak se mi líbila motivace, kterou divák může vnímat i jako jistou společenskou kritiku. Díky stopáži má film i solidní tempo a v závěru mi bylo líto, že to trvalo jen slabou hodinku a půl. Co se týče herců či spíše hereček, tak ze začátku jsem měl jistou potíž s hlavní hrdinkou, ale jak se její postava vyvíjela, mačkal jsem jí palce čim dál tím víc a veškeré počáteční antipatie byly rychle zapomenuty. Nějaké blechy se tu najdou, ale nevidím důvod, proč na ně upozorňovat. Vega opět výborný. 85% ()

Martin741

Reziser Patryk Vega asi doma v klude svojho obyvaku videl americky Se7ven a chcel tento film nejak pretransformovat na polske realie. Ono Wroclaw je dost velke mesto, len ono to funguje len tak tak na pol plynu. Dialogy su sice na urovni, Vegova rezia tiez, skoda len toho, ze strasidelna atmosfera sa jaxi nekonala, nemal som sa coho bat : 72 % ()

• Jak je již zvykem ve filmech Patryka Vegy, tak i v tomto snímku můžeme zahlédnout hned několik vozů české značky Škoda. (Skarface)
  • V autentických záběrech ze závodu nejvyšší polské plochodrážní ligy mezi Spartou Wroclaw a Wlokniarzem Czestochowa se mihne i český reprezentant Václav Milík, který v době natáčení filmu hájil barvy domácí Sparty. (klida)