Harry Haft: Boxer z Osvětimi

• USA The Survivor (viac)

Film je natočen podle skutečné události a odehrává se v období po druhé světové válce. Ben Foster hraje Harryho Hafta, boxera, který bojoval se svými spoluvězni v koncentračních táborech, aby přežil. Pronásledován vzpomínkami a pocitem viny se snaží pomocí prestižních zápasů proti boxerským legendám, jako je Rocky Marciano, znovu najít svou první lásku. (HBO Max)

Djoker

Levinson předvedl husarský kousek. Jeho nemastný režisérský styl je okamžitě znát. Nepřekvapí tedy, že udělal nudným i životopis boxera, který dokázal přežít Osvětim. Scény z koncentračního tábora mají slušný náboj, ale jsou v menšině a poválečné hledání lásky s nevýrazným závěrem je velkým zklamáním. ()

Malarkey

Barry Levinson je takový typický příklad úsporného režiséra. Vlastně opět natočil drama, které tentokrát kombinuje boxérství a druhou světovou válku a v obou ohledech budete vědět, že podobná témata jste filmařsky viděli mnohdy i nesčetně krát líp. Záběry z koncentráku solidní, ale je jich zatraceně málo na to, aby film zaujal. Zbytek je spíš nuda. ()

Arsenal83

V tom koncentráku to bolo ešte dobré. Následne je to len o traume a nevysporiadaní sa so svojou minulosťou. Z videných situácií, ktoré mali niečo do seba, a je ich tu pomerne málo, sa dá predpokladať, že tento biografický film je aj dosť nebiografický a mnohé je natočené len podľa zbožného priania majiteľa názoru, podľa ktorého sa film tvoril, teda podľa spomienok samotného Hafta. Kto vie, či si zaspomínal na všetko celkom presne. Fosterovi treba uznať hereckú kvalitu, že dokázal veľa schudnúť a následne veľa pribrať. Ja sa orientujem skôr na to druhé. ()

Enšpígl

Strašně špatně zpracovaný námět. V podstatě dva příběhy jeden černobílý z koncentráku v menšině a druhý barevný z doby po válce, tomu je věnován větší prostor, ale i tam se časově přeskakuje. Je to na hovno takhle vyprávět mimořádně silný příběh, kdyby se zaměřil na koncetrák byl by tu neskutečně silný a emotivný příběh, takhle je to rozpzlý až to není hezký. O to větší škoda, že to vypadá že Ben měl hereckou formu, ale svou postavu vůbec díky způsobu vyprávění nemůže rozvinout. ()

rasttea

Skvělý Ben "Jan Žižka" Foster bravurně táhne celý film, aniž by to někde jinde skřípalo. Je to skvělý uvěřitelný herec, v rámci této role se dokázal neskutečně fyzicky proměnit. Skvělá kamera, výborný střih, kdy se naprosto dokonale mísí doba vyprávění příběhu s historií a diváka to vůbec nemate a tím rozhodně nemyslím barevné rozlišení příběhových linek.  Éterická Vicky Krieps, která na mě už zapůsobila na place Ponorky, je výborná herečka, která se pomalu, ale jistě etablovala do skupiny hollywoodských A-list herců. Hanz Zimmer opět předvedl své umění.  Jediné, s čím mám čím dál větší problém je to, když scénář/producenti/exec/režie/možná samotní herci nebo kdo vůbec cpe rodilým mluvčím potřebu hrát s akcentem, kde to není vůbec potřeba a zrovna zde to bylo spíše na škodu, ovšem naštěstí ne tolik, abych byla nucena ubrat byť jen jednu hvězdičku ;o) ()

• Okrem USA prebiehalo natáčanie aj na viacerých miestach v Maďarsku. (MikaelSVK)
  • Ben Foster najprv schudol skoro 30 kg, aby stvárnil postavu Harryho v Osvienčime. Následne opäť pribral cez 20 kg, aby Harryho stvárnil v roku 1948. (Arsenal83)
  • Film bol oficiálne vydaný spoločnosťou HBO na Deň pamiatky obetí holokaustu, ktorý vyšiel v roku 2022 na 27. a 28. apríla. (Arsenal83)