Reportérka Alicja Tabor (Magdalena Cielecka) prichádza do svojho rodného mesta, aby napísala článok a zároveň pátrala po miestnych miznúcich deťoch, pričom odhalí i nepríjemnú pravdu o svojej minulosti a celej rodine. (sochoking)

sochoking

Pomerne ťažká psychologická dráma s drsnou depkou, ktorú okrem pochmúrnych obrazov zimnej krajiny vyvoláva i samotný príbeh, v ktorom sa dejú slušné hardcore scény. Reportérka Alicja Tabor (Magdalena Cielecka) prichádza do svojeho rodného mesta , aby pátrala a napísala článok o miestnych miznúcich deťoch pričom odhalí i nepríjemnú pravdu o svojej minulosti a celej rodine. ()

Skeksis

Nacisti, komunisti, pedofili, incesťáci a kadejakí blázni v jednom balíčku na jednom mieste. Proste niečo pre mňa. Myslím, že to bola hneď prvá veta - dievčatko vo vlaku hovorí: "Upiekla som svoju barbínu v rúre!" Cool. To ma hneď zaujalo. Ďalej všetky zhnité domy a bytovky, zhnití ľudia a zhnité jablká. Mačacie dámy tiež, až na to, že som tam okrem jednej živej, jednej obesenej a dvoch nakreslených mačkách na stene nijaké iné nevidela. Možno, že tie Mačkožrútky či čo už všetky mačky zožrali, tak preto. Inak fajn film o drbnutých ľuďoch, niečo medzi Twin Peaksom, Faunovým labyrintom a bežnou kriminálkou. ()

Enšpígl

Hrozně velká škoda, že u tohoto filmu probíhala diskuze po projekci nejspíš jen v Polštině, alespoň před projekcí jsem neviděl tlumočníka, takže jsem odešel. Protože tenhle film si o diskuzi mezi fans a natož s tvůrci přímo říká. Cestou z kina za mnou šla parta Polských filmových fanoušků a jedna holčina, zjevně nejvíce orinetovaná v ději to všem ostatním dovysvětlovala, no šteloval jsem plachty co to šlo, ale bohužel. Já bych se nebál přidat žánr mysteriozní, je to tak trošku specifický film, kde krimi linka poměrně rychle ustupuje do pozadí a začíná velmi spletitá dějová záležitost směrem do minulosti související s trošku horovým nebo spíše mysteriozním bajkou. Natočeno je to skvěle, nejsou tam žádné laciné lekačky, ani divácká podbízovost, ale na můj vkus tam bylo příliš mnoho příběhu, postav, rodinných provázanosti, změn jmen a do toho ještě ta legenda o kočkoněco, takže jsem se místy slušně ztrácel. Docela bych dal řeč s někým kdo to viděl, protože třeba jsem úplně mimo, jen se bojím že za půl roku nebudu v obraze už vůbec. Mimochodem ve filmu je pár nepříliš hezkých scén, ale ty nejdrsnější, tam se pracuje jen s náznaky, za to palec nahoru. Není to ani tak napínavý, jako spíš zajímavý a orginální, leč těžko pobiratelný. ()