Umřel nám pan Foerster

(študentský film)
všetky plagáty
Krátkometrážny / Poetický
Československo, 1963, 14 min

Film Studia FAMU a Jiřího Menzela. Pedagogické vedení měli Otakar Vávra (režie), Václav Hanuš (kamera) a Bohumil Šmída (produkce). Zářívé letní odpoledne na Malé Straně. Na dvorku jednoho domu věší prádlo mladá žena a čistým hlasem si prozpěvuje jednoduché melodie... (oficiálny text distribútora)

Snorlax

Příslib, naděje, naučím se francouzsky a pojedu se podívat do jižní Francie, krása letního odpoledne bez impresionistického pojetí, přesto plná Renoira, plná teplých barev byť v černobílém provedení. Poetika s velkým nádechem ironie, je poznat, že to není Hrabal, však to s ním nemá nic společného, ale vtipná Smetanová. Je to zvláštní, ale zdá se mi, že kde Menzel začal, tam i končí, Donšajni mají s tímhle krátkým filmem mnoho společného. ()

Slarque

Poetický školní film Jiřího Menzela přináší ospalé letní odpoledne, vzpomínku na Renoirovy obrazy a Kühnův sbor zpívající snad něco od titulního nebožtíka. ()

Marthos

Život a smrt. Štěstí a smutek. Naděje a skepse. To vše zachycené v jednom zdánlivě obyčejném slunném odpoledni, v hřejivých tónech lidského pábení. Naučím se francouzsky a pojedu se tam podívat. Absolventská práce, která už zde odkrývá leccos z budoucího pozoruhodného Menzlova režijního profilu. ()

Francik

Již ve svém absolventském filmu Jiří Menzel ukázal kus ze své poetiky. Krátký film podle povídky Jindřišky Smetanové je zajímavé vidět pro doplnění Menzelografie i jako film. ()

fragre

Filmeček plný melancholie, míjení, ironie, s kapkou bizarnosti a trochou naděje. Té naděje, která má hodnotu sama o sobě, byť zůstane většinou nenaplněna: „Jižní Francie. Naučím se francouzsky a pojedu se tam podívat.“ ()

javlapippi

"Chudák, umřít když je tak hezky..." Menzlovo poetické popoludnie v necelej štvrťhodinke aj so zborovým spevom. Milé. Za tri lekcie francúzštiny. ()

Winster

Hezké, jen jsem se nějak upnul pak na ten věnec...a ač si jinak těchto detailů nevšímám, tak tohle mi vadilo..jednou tam byl pak zas ne... ()