The Sonata

tron

Neviem, ktovieako ma to nebavilo. Simon Abkarian sa snaží, ale má priemerne napísanú rolu a Freya Tingley je sympatická len neveľmi (čiže málo, ehm). Občas zaznie dobrá, burácajúca hudba, občas sa kameramanovi podarí dobrý záber a celé je to príjemne pochmúrne, pomalé, atmosférické a dospelé. Ale tempo je ležérne, film pôsobí ako keby bol dlhší o pol hodinu, než v skutočnosti je. Nejaký veľký horor to podľa mňa nie je. Hudobný námet zaujímavý dodáva výsledku aspoň nejakú chuť, ale nejaký veľký zázrak to ozaj nie je. ()

darkrobyk

Rose, mladá talentovaná houslistka, se dozví o smrti svého otce Richarda Marlowa, který ji i matku opustil hned po narození. Otec jí odkáže zámek ve Francii, a tak se na něj vydá. Tam začne poznávat, kdo pro ni ve skutečnosti cizí muž byl a z jakého důvodu od ní odešel. Na sklonku života dopsal své stěžejní dílo, sonátu pro housle, obsahující tajemné symboly. Její správné zahrání by mělo otevřít dveře...řekněme do Pekla... Zajímavý námět, kdy jsem si vzpomněl na Koncert pro Satana (1971), který jde ale přeci jen jiným směrem. Pěkný vizuál, tajemno, parádní zámek a hledání symbolů jak v Šifře mistra Leonarda. Zejména od druhé třetiny provází film zvláštní neklid a napětí. Že měl Hauer jen cameo mi nikterak nevadilo, protože zajímavější byl osud dalších postav, které tajemství jeho života odhalovaly. Mně film mimořádně sednul, ale kriticky musím poznamenat, že osloví zřejmě jen menšinové publikum. Škoda jen - možný spoiler-, že scéna závěrečného koncertu byla ponechána na fantazii diváka, páč tam jsem čekal armagedon. ()

honajz

Velká škoda, že se z toho nakonec vyklubala jalová a přímočará historka, která by vystačila na jeden díl Krajích mezí, která se tak trochu snaží o Devátou bránu od Polanského. Protože kamera, napětí, výprava, krajina, herecké výkony jsou excelentní. Pravda, Rutger Hauer je tu na začátku chvilku animovaný v zrcadle, po většinu času shlíží jen z namalovaného obrazu a v podstatě je zde jako herec jen v nějakém jakoby televizním rozhovoru na krátkou chvílí, kdy řekne sedm vět, ale jsem rád, že jsem ho viděl, i tak měl ten chlap charisma. Ale ten příběh - oč půjde, se dá odhadnout docela rychle (prostě nejjednodušší řešení, jež vás napadne) a do konce k žádnému zvratu ani ničemu překvapivému vlastně nedojde a skončí to tak, jak si člověk po těch dvaceti minutách myslel. Což mne mrzí ze všeho nejvíc. Stačilo tam dát víc peripetií, víc jiných možností a podzápletek i možných jiných vyústění, pokus o zvrat, cokoliv. Ale není to tam a ta přímočará linka mne fakt naštvala. ()

Morholt

Celkem neotřele vymyšlená báchorka o démonické sonátě, která, když na to přijde, dokáže solidně postrašit i vykouzlit hutnou atmosféru. Horší je, že obojím víc než polovinu filmu šetří, takže film se musí opírat o herce, kteří sice nejsou vůbec špatní, ale tak nějak nemají pořádně co hrát. No a co se Hauera týče, tak ten je tu jen lákadlem a jeho part mohl zahrát prakticky kdokoliv, případně tu ani nemusel být. Celkově snadno zapomenutelný průměr, který neurazí. 50% ()

Astaroth12

Film mal od začiatku takú hnusne ponurú atmosféru a ako hlavná postava vstúpila do toho sídla, tak len hustla. Mna naozaj dosť bavia filmy o hľadaní symbolov a ich rozlúštení a tento má bavil tiež. Je tu i par duchov, nejaká ta mystika či parádna atmosferické exteriéry a interiéry zámku. Príbeh bol tiež zaujímavý, i keď niečo podobne myslím, že tu už bolo, vobec to nenudilo. Herci hrali užasne, no čakal som, že Rutger Hauer tu bude o čosi dlhšie, ale zas mi to ani nejako nevadilo, že sa tu len mihol. Jediný zápor vidím v konci, ten bol nedotiahnutý, mohol byt oveľa intenzívnejší, no nebol ()