Šofér slečny Daisy

• Česko Řidič slečny Daisy (viac)

Pro Daisy, bohatou a tvrdohlavou americkou židovku, která je už příliš stará na to, aby mohla řídit auto, najímá syn v padesátých letech 20. století, kdy se v ulicích i politice opět řeší rasové spory, černošského šoféra. Do rodiny přichází Hoke a musí si před Daisy, která předstírá, že ho nepotřebuje, svou pozici obhájit. Hoke nemůže pochopit její izolovanost od světa a neschopnost uchopit společenské změny. Ona zase nedokáže pochopit, proč jsou lidé jako Hoke neustále rozhořčeni... Až ve chvíli, kdy jde slečna Daisy do domova důchodců a Hoke je už moc starý na to, aby ji vozil, si oba dva uvědomí, jak moc se měli rádi a jakými dobrými přáteli byli... (oficiálny text distribútora)

BigDeal

Výborné herecké výkony, rovnako dobre napísané dialógy, príjemná retro atmosféra a pomaly plynúci dej bez nejakej väčšej zápletky.Zbližovanie odlišnej dvojice postáv je fajn, jediná vec, ktorá mi trochu vadila je spomínaná absencia väčšej zápletky, pretože takto to ku mne potichu prišlo a potichu odišlo. Nemôžem ale poprieť, že sa na to dobre pozeralo. ()

Aleee89

Tenhle film mi dlouho unikal, ale konečně jsem se podívala. A nelituji! Komorní drama, kde jsou důležití herci, příběh, vztahy... To přesně mám ráda, a proto se mi líbí i tenhle film, zvláště když je tak precizně natočen, herci hrají opravdu výrazně a skvěle (ale co taky čekat, stačí se podívat na jména a ocenění), příběh je silný, chytá za srdce. A přitom je taky tak banální a obyčejný. Ale v jednoduchosti je krása. A aby toho nebylo málo, film je okořeněn vtípky, ironií a štiplavým humorem. ()

Subjektiv

Řidič slečny Daisy s sebou přiváží spousty sentimentu, za všech okolností chce vyvolávat jen a jen pozitivní pocity. Přináší-li závažnější téma, nechce jím diváka trápit, nedej bože v něm vyvolat pocit viny. To někomu může vadit - mně naštěstí jen lehce. Krom vyprávění o vznikajícím přátelství dvou lidí, nelze přehlédnout jeho pohled na vyrovnání se s přicházejícím stářím. Snaha slečny Daisy dokázat, že ještě nepatří do starého železa a v žádném případě nepotřebuje řidiče, je jasným důkazem, že i tomto film hovoří. Přátelství k člověku, v němž vidí slečna Daisy ztělesněné obvinění její přicházející nemohoucnosti, se nerodí snadno. SPOILER - První symbolické hradby se zboří až ve chvíli, kdy Daisy vysvětlí Hokeovi, jak číst. Tehdy si poprvé v jeho přítomnosti může připadat užitečná. KONEC SPOILERU. Film lehce tepe i do rasismu a předvádí stručný vývoj tohoto fenoménu v průběhu let. Výkon Freemana i J. Tandy je sympatický, Freeman se zřejmě už narodil jako stařec. Každopádně jím ve filmech je už nějakých dvacet let. Slabší **** ()

Macejko

Nejakú výraznejšiu dramatickú scénu alebo režijnú exhibíciu by ste hľadali márne, ale prekvapivo to vôbec nevadí. Šófér slečny Daisy totiž hladí po duši. Perfektne vykreslený vzťah medzi naoko upätou a konzervatívnou židovkou a rozverným a vždy dobre naladeným černošským šoférom je skutočne jediným pilierom snímku, avšak aj napriek tomu dokáže udržať diváka zaujatého počas celej stopáže. Je to hlavne zásluha skvostne zohraného dua Tandy - Freeman. Prvá menovaná dodala postave slečny Daisy mieru strohosti vysokú tak akurát, aby sa pod ňou stále dala rozoznať jej dobrá povaha a Morgan potom obdaril Hokea priam nákazlivou milotou, optimizmom a nezabudnuteľným prízvukom. Ako som ale spomenul na začiatku, Beresfordov film nie je prekvapujúci a ten, kto si ho pozrie v súčasnosti, môže navyše zápasiť s myšlienkou, že niečo podobné už veľakrát videl. Ja osobne však pochybujem, že niektorý z iných príbehov o priateľstve medzi dvoma na prvý pohľad úplne rozdielnymi hrdinami vôbec niekedy dosiahol takúto čistotu a formálnu bezchybnosť. ()

poz3n

Opravdu hrozně moc milý a zároveň nenásilný film, který se v zásadních momentech dokáže vyhnout vyústěním, kterých by se nám dostalo v každém dalším podobném snímku. Tím si mě nejenom získal, ale také ukázal, že se vymyká. Jediné, na co si neodpustím postěžovat, je Zimmerův příšerný hudební doprovod, který zřejmě pod vlivem probíhajících 80tých let zapomněl, kdy že se samotný film odehrává a stvořil tak iritující a opravdu nehodící se syntezátorový soundtrack. 8/10 ()

• Ve filmu zazní úryvek z Dvořákovy opery Rusalka – árii "Měsíčku na nebi hlubokém" zpívá Gabriela Beňačková. (duklak2)

Zemřela herečka Blanka Bohdanová

Zemřela herečka Blanka Bohdanová

03.10.2021

Ve věku 91 let zemřela herečka a malířka Blanka Bohdanová. Již jako malá chodila do baletu a v dětských rolích vystupovala na jevišti v rodné Plzni. Po studiu na obchodní škole vystudovala brněnskou… (viac)

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015