Poldové a nemluvně

Česko, 2020, 12 h 53 min (Minutáž: 55–69 min)

Kamera:

Marek Dvořák

Hudba:

Jiří Hájek

Svatopluk Skopal, Taťjana Medvecká, Marek Němec, Marek Adamczyk, Jana Pidrmanová, Radek Holub, Andrea Daňková, Daniel Mavrov, František Jílek (viac)

Seriál ČT obohacuje klasické detektivní schéma o životní peripetie jedné typické české rodinky. V úvodním příběhu Karel Mlejnek (S. Skopal) – šéf oblastní kriminálky – odchází do penze a nově se smiřuje s rolí důchodce, který se stará o své vnouče a jezdí s kočárkem. Z toho má radost hlavně jeho laskavá žena Vlasta (T. Medvecká), která se vždy těšila na to, až bude mít Karel více času na rodinu. Oddělení po otci přebral jeho starší syn Kamil (M. Němec), právě jehož dceři Elišce se má Karel věnovat. Příliš mu to ale nejde a nakonec ho policajtské instinkty vždy zavedou k nějakému případu. Kamilova žena Monika (J. Pidrmanová) je vděčná, že má Karel čas, takže může navázat na studium, které musela kvůli těhotenství přerušit. Nejmladší syn Mlejnkových Petr (M. Adamczyk) jednou bude také sloužit v uniformě, zatím si ale neuvědomuje, jakou odpovědnost jeho budoucí povolání nese. Volbou škodolibého osudu ti všichni bydlí pod jednou střechou a neustále na sebe naráží. (Česká televize)

mira007

ČT se pokusila zkřížit krimi komedii s rodinným filmem, ale výsledkem je něco, co fandy krimi seriálů neuspokojí, nezasmějí se a koukat na to s dětmi taky nebudou, když se tam mluví sprostě a chodí do erotických podniků. Seriál pro úzkou skupinu diváků, kam jsem se nevešel. Nicméně u tohoto seriálu jsem si vzpomněl na rozhovor s Hankou Vágnerovou, která si kdysi stěžovala, že u nás nejsou psány silné ženské role ( nebo něco v tom smyslu ) a já si to uvědomil u tohoto seriálu na 100%. Všechny hlavní ženské postavy jsou většinu času jen zbytečnými rekvizitami nebo v lepším případě jen nahrávačkami mužských kolegů. Medvecká má prakticky roli ženy, před kterou Skopal jen utíká a zapírá se před ní, Pidrmanová úplně zbytečná teda krom toho, že je matkou toho nemluvněte, které je taky zbytečné a taková Kollesárová se pro jistotu ve většině dílů radši ani nevyskytuje, ( ale v posledních dvou dílech má víc prostoru než ty dvě dámy dohromady v celém seriálu ) Dvě hvězdy za plus minus pozitivní náboj a skvělého Skopala, který se na stará kolena dostává k hlavním rolím. ()

bourec

Už jenom to, že v seriálu se vtipně upřednostňujou peripetie policejní rodiny, a to celkem vtipně, před prací kriminalistů, je jinaký, a v záplavě pořádně debilních kriminálek z miliónu zemí celýho světa je to osvěžující. Ovšem kvalita samotnýho seriálu trochu pokulhává. Dokoukal sem to za tři dny, ale chválit to ani nebudu. Slabší průměr. 50%. ()

dr.fish

Sváťa Skopal je požehnáním a záchranou seriálu. Spolu s Holubem tvoří velmi zábavnou dvojku. Jakmile zmizí ze scény, úroveň automaticky padá. První čtyři pět dílů jsou naprosto v pohodě. Pak už zřejmě nebyl čas pilovat dialogy a scény a jelo se na čas, je to velmi vidět. V závěru se to zase trochu zvedne a zase díky tomu, že Skopal je skoro v každé scéně. Je to škoda, jelikož to začínalo moc dobře a těšil jsem se na další díly, ale přišla nuda. 60% ()

sportovec odpad!

Celý seriál je zmítáním mezi pokusy o milý a vstřícný humorný nadhled a scénaristickým zápasem o zvládnutí řemesla, mezi dílem a trapným figurkařením. Přijatelná režie doplněná vesměs kvalitním hereckým obsazením (Skopal, Medvecká, Holub) tyhlety prolákliny a čtvrttvary nedokáže - a ani nemůže - překlenout. Seriál je opravdu "okobolný". Hradec Králové, jedno z nejkrásnějších našich měst, v něm znát příliš není. ()

Pierre

Mix naivní komedie a naivní krimi, která   mírně převládá. Jenomže kriminální případy se podřízují oddychovému žánru seriálu a jsou poněkud o ničem. V kombinaci s občasným jemným humorem ale ve výsledku seriál funguje jako docela fajn oddechovka na páteční večer, která pokud nenadchne, tak minimálně vůbec  neurazí a je celkem milá. Koukal jsem na to díky sourozencům,  zabavilo nás to relativně všechny, a to se počítá, ne?  Takže bych se ani pokračování nebránil a rád budu na seriál vzpomínat. Postupně jsem se na další díly a sledování i těšil.   Tahounem je jednoznačně poručík Ruda v podání Radka Holuba. Jo a ta titulní melodie je děsně chytlavá (:D) ()

• Jana Pidrmanová se nechala slyšet, že nejnáročnělší pro ní byla scéna s parkováním, ve které měla špatně zaparkovat. (Duoscop)
  • Jednu z hlavních rolí má v seriálu i nemluvně, se kterým se dá natáčet, jak přiznává režisér i herci, jen době, kdy má náladu. „Museli jsme použít dvě miminka, protože ta první holčička nám přes zimu vyrostla,“ vzpomínal na část natáčení režisér Bártek. [Zdroj: berounsky.denik.cz] (rakovnik)