V Budapešti sa v období krátko pred vypuknutím 1. svetovej vojny stretávajú tri ženy. Slávna kurtizána Elza, jej gazdiná Rózsi a jej nová chyžná Kató. Ich ambivalentné vzťahy sú natoľko komplikované, že sa to nemôže skončiť inak ako vraždou...Film, dokonale zachytávajúci atmosféru Budapešti na sklonku "krásnej epochy" bol inšpirovaný príbehom vraždy Emílie Turcsányiovej, ktorá otriasla maďarskou spoločnosťou po tom, ako jej telo na začiatku roku 1914  našli v Dunaji v prútenom kufri. (RTVS)

Tosi

Pomalé tempo, tmavé obrazy a ke konci i napjatá atmosféra. Félvilág je komorním příběhem z mad’arské historie, o smrti notoricky známé kurtizány (já ji tedy neznal), a musím uznat, že byl bezchybně zahrán co se týče vykreslení emocí a piklů mezi třemi ženami v různém společenském postavení. Ovšem prokousat se ke zmíněnému závěru byla docela fuška, tudíž jen těsný nadprůměr. ()

emma53

Maďarský komorní filmový skvost roku 2015, nemohu najít momentálně jiný výraz. Naprosto skvělé, herecké představení tří žen a co se týká dokonale vytvořené atmosféry, tak jsem nemohla pomalu ani dýchat. Vůbec jsem nepřemýšlela o hodnocení, to bylo jasné ještě ne ani v polovině. Přitom námět je už v mnoha obměnách různě zpracovaný, ale ne takovým způsobem jak jsem měla možnost právě spatřit. Díky evulience3 za titulky k takové schované perle. ()

EvilPhoEniX

Ač nejsem příznivcem žánru Drama, tak tahle Maďarská komorní ženská trio hra plná intriků, erotického nádechu, vypočítavosti, nadřazenosti a elegance mi slušně sedla. Herecké výkony všech tří ženských hrdinek jsou působivé, dialogy moudré, kulisy působivé a atmosféra tajemná. Závěr jak z divadelní Tragédie. Slušná věc, kde o dusno nebylo nouzi.80% ()

radektejkal

Když jsem (kdysi už hodně dávno) viděl Kočičí hru Istvána Örkényho, měl jsem pocit něčeho výjimečného. Přesto však něčeho podobného, jako nyní při sledování Polosvěta Attily Szásze. Proč právě teď točí "Polosvět" (Demi-monde)? Jeho doba už přece skončila někdy před 1 světovou válkou (děj končí v roce 1914) a jeho centra (Paříž, Berlin, Budapešť...) už od té doby měly jiné starosti. Nebo se toto téma stává opět aktuálním? Není prastará touha žen, být "ženou vydržovanou" opět na pořadu dne? Na to ovšem musí splaňovat jisté předpoklady (musí být sebejistá, neústupná, zkrátka jít přes mrtvoly, dokud se sama nestane mrtvolou - Max Schmidt tuto mez klade do 40. roku věku). A propos Schmidt; tvrdě pracuje (dříve se říkalo "težce", nyní dle angličtiny "tvrdě", rozdíl je značný, je zajímavé ho promyslit), aby zajistil své milence odpovídající komfort. Ano, hodně mužů nyní tvrdě pracuje, ale pokud nepodvádějí (nebo nekradou), se jejich profit rozplyne v dovolených, nábytku z Ikey, daních a poplatcích. Vydržovat si ženu jako Schmidt může málokdo. Ale je to asi ten nejpříjemnější způsob, jak o peníze přicházet .... Maďarský právník a posléze skvělý scénárista, Norbert Köbli, napsal skutečně poutavý, sofistikovaný příběh, plný významových znaků a detailů, který poměrně mladý režisér (Szászovi bylo při natáčení 43 leta před natáčením mu zemřeli dva herci) rozpohyboval s neuvěřitelnou bravurou a dokonalostí. Ještě jenou PRRRRRR a ještě jenou BRRRRRRR. ()

Radko

Tri ženy. Ani jedna z nich nevyhrala pri narodení šťastie v tombole v podobe zámožnej rodiny. A tak sa pretĺkajú životom ako vedia. Ako im umožňuje doba. Jedna sa cez dráhu kurtizány dostane k majetku, samostatnému domu i majetnému amantovi, no nie k dobrej povesti. Jej kolegyňa z nevestinca zámožného platiaceho klienta nechytila, a tak sa stane jej hlavnou slúžkou. A tretia mladučká a krásna je pribratá do domu ako pomocná slúžka. Skvele rozohraná dráma, kde každá z trojice žien kalkuluje s vlastným osudom. S čím však nerátajú, sú zlomené city. ()