Trumbullova kouzla

(TV film)
  • Francúzsko Trumbull Land

Doug Trumbull je velký vizionář. Jeho pohled na vizuální efekty pomohl mnoha světově uznávaným filmovým snímkům dosáhnout úspěchu. Trumbull nepracuje s počítačem, sází na přírodní efekty a práci s miniaturami... Douglas Trumbull byl průkopníkem moderních zvláštních efektů. Proslavil se spoluprací se Stanleym Kubrickem na filmu 2001: Vesmírná odysea, Ridleym Scottem na Blade Runnerovi a Stevenem Spielbergem na Blízkých setkáních třetího druhu. Stal se výjimečnou osobností filmového světa. Dokument Trumbullova kouzla přináší fascinující pohled do zákulisí tajuplného světa zvláštních efektů, kterému vládl skutečný mistr. (TV Prima)

Goldbeater

Krátký dokumentární film mapuje kariéru uznávaného umělce Douglase Trumbulla, režiséra science fiction snímků Silent Running a Brainstorm a zároveň tvůrce obdivuhodných zvláštních efektů, mezi jehož nezapomenutelná díla patří zejména 2001: vesmírná odysea, Blade Runner, Blízká setkání třetího druhu a mnoho dalších. Přibližuje také aktuální Trumbullovu snahu o vyvíjení nových kamerových technologií, revolučních koncepcí kinosálů a plány týkající se jeho návratu k filmové režii, s níž před 35 lety po neblahých zkušenostech z natáčení filmu Brainstorm skončil. Mezi dotazovanými tvůrci se v tomto dokumentu objevují například Gaspar Noé a Denis Villeneuve. Pro mě to byla rozhodně přínosná a zajímavá exkurze do dílny skutečného pionýra světové kinematografie, kterého jsem měl to štěstí potkat i osobně. [Sitges 2018] ()

Marze

Vizuální efekty jsou podstatná část mnoha filmů. Vrtá mi hlavou, kde se to tento supertalentovaný chlapík naučil. Něco říkal, že s něčím mu pomohl otec. ()