Říjen 1918 den po dni

(divadelný záznam)
všetky plagáty

Přímý přenos revue Studia Ypsilon z Obecního domu v Praze, z míst, kde se před sto lety rozhodovalo o naší samostatnosti. Představení Studia Ypsilon vzniklo přímo pro prostory Obecního domu a ke stému výročí republiky. Obecní dům byl na počátku 20. století zamýšlen jako reprezentační prostor české společnosti a kultury. Na jeho stavbě a výzdobě se podílelo několik generací umělců a v roce 1918 sehrál důležitou roli v přípravě samostatného českého státu. Hned 6. ledna byla v Grégrově sále, odkud budete představení sledovat, přijata tzv. Tříkrálová deklarace, která požadovala právo na sebeurčení pro všechny národy a samostatný stát. V červenci se tady obnovil Národní výbor jako řídící orgán české emancipační politiky a 28. října zde byl přijat zákon o zřízení samostatného československého státu. Salonek, který měl od roku 1912 pronajat Český pánský klub, se zase zapsal do dějin, když odtud bylo 28. října organizováno Národním výborem převzetí moci ve jménu nového státu. Revue Studia Ypsilon nám připomene nejen tyto velké dějinné události, ale i to, jak se tehdy žilo obyčejným lidem. Co dělali, co prožívali, jak se bavili. A připomene i unikátní humor Červené sedmy, kabaretu, který také v Obecním domě hrál. (Česká televize)

bohemia_regent

V titulcích pořadu uvedeno: název Říjen 1918 den po dni. K našim dějinám - optikou od Červené sedmy k dnešku; režie Rudolf Vodrážka; divadelní režie Jan Schmid. ()

ostravak30

Asi se shodneme, že celé divadelní představení bylo pojato velmi netradičně. Souhlasím také s tím, že některé oděvy určitých herců byly doslova k pobouření, když ne vyloženě k smíchu. Na druhé straně jsme se dozvěděli mnoho neznámého a na pravou míru nám vše uvedl historik přímo na místě. Škoda jen, že dobové hudby nebylo víc a nebyla lépe použita. Masaryk v divadle přijal roli veskrze symbolickou. Osobně si myslím, že se Ypsilonští mohli prezentovat rozhodně lépe a vzhledem k důležitosti události samotné, kterou si vzali na paškál i důstojněji. ()

Peddro

Doufal jsem v důstojnější provedení. Miluji naši zemi a tento kabaret byl až příliš povrchní. Co mě velmi urazilo a hluboce se mě dotklo, tak byl ten primitiv v kostkaté kšiltovce dozadu. To nikoho nenapadlo, že je to nedůstojné a hanebné? Je více, než vhodné, že měl smoking, ale tak kšiltovka, to je plivnutí do tváře naší státnosti, TGM, legionářům a všem, kteří Českou republiku milují. Nejvíce mě mrzí, že to nenapadlo toho samotného vystupujícího, protože kšiltovka ke smokingu je sama o sobě vrcholem nevkusu, ale k této příležitosti, to je důkaz toho, jaká je ten člověk lidská spodina, primitivní lůza, která nemá žádnou úctu. Hluboce tím dobytkem pohrdám !!! Dnes, 28. 10. 2021 beru jeho ignoranci velmi osobně! Ignorant jeden! ()