Falco: Jeanny

všetky plagáty
Hudobný / Krátkometrážny
Rakúsko, 1985, 6 min

rotator

Vzhľadom k tomu, že hudba a klip ktorý k nej vyšiel v mojom ranno-pubertálnom veku a ktorý ma nemohol "trafiť" presnejšie a nezanechať ryhu v mojom idealistickom názore na svet, ktorý sa delil na východ a západ (som zistil až neskôr, že všetko je inak), som si vypočul zo zakázaného vysielania rakúskeho rádia Ostereich 3, túto skladbu, (pretože inak by ste sa k nej nedostali), dávam 5 hviezd tomuto repovému spevákovi s jeho, podľa môjho úsudku, TOP SKLADBOU: Jeanny ()

J.Lajner

Sexuální predátor a sériový vrah Ted Bundy seděl za katrem. Jeho evropský „kolega“ Jack Unterweger rovněž, a rakouský sólový zpěvák a skladatel Falco přemýšlel, o čem bude jeho další hit, ke kterému měl zatím jen hudební podkres. Na základě ohavných skutků skutečných sexuálních predátorů, vznikla bolestná tryzna o znásilnění - Jeanny. Problém nespočíval v užitém tématu. Obrovskou vlnu kontroverze a plošného stahování písně z rádií, způsobil především fakt, že text je vyprávěn z pozice útočníka, který celou událost popisuje relativně „romantickým“ způsobem. Filmový videoklip natočil režisér Highlandera (1986) Russell Mulcahy. Permanentní déšť, cigaretový kouř, dlouhé kabáty a tajemný muž v klobouku, co pozoruje své budoucí ženské oběti. Ozvláštnit znepokojivé téma atmosférou noirových snímku, byl nevšední tah, který klipu zaručil nesmrtelnost. Už úvodní narážka na horor Psycho (1960) dává tušit, že Falco o konceptu hudebního videa důkladně přemýšlel. O klipu a samotné písni Jeanny si můžeme myslet co chceme, ale nikdo nemůže rakouskému hudebníkovi upřít originalitu: „Je chladno, musíme odsud, pojď. Máš rozmazanou rtěnku. Koupila sis jí a já jsem tě u toho sledoval. Příliš rudé na tvých plných rtech. Řekla jsi: „Nech mě na pokoji!“ Ale já jsem tě prokoukl. Oči řeknou daleko víc než slova. Přece mě potřebuješ, hmm? Všichni ví, že jsme ode dneška spolu. Už je slyším. Přicházejí! Přicházejí, aby si tě odvedly. Nenajdou tě. Nikdo tě nenajde! Zůstaneš navždy se mnou!“ ()

• V úvodu videoklipu vidíme nápis „Bates Motel“. Jedná se o záměrnou referenci k Hitchcockově filmu Psycho (1960). (Alfréda)
  • Kanalizační systém Vídně na Karlsplatz, kde se videoklip natáčel, je oblíbenou turistickou lokací a ukrývá i malý chodníček slávy všech umělců, kteří zde natáčeli. Falcova hvězda zde samozřejmě nechybí. (Alfréda)
  • Explicitní píseň o sexuálně motivované vraždě mladé dívky nebyla po chuti několika německým a rakouským rádiovým stanicím, proto ji v době vydání singlu odmítly hrát. (Alfréda)