Ukradené dcery: Oběti Boko Haram

Réžia:

Gemma Atwal

Kamera:

Lars Skree

7. května 2018 uplynul přesně rok od propuštění 82 z 276 nigerijských školaček, které byly uneseny v roce 2014 ze školy ve městě Chibok na severu země a tři roky skrývány v rozsáhlém pralese Sambisa radikální islamistickou organizací Boko Haram. Dokument "Ukradené dcery: Oběti Boko Haram" vypráví příběh o čase dívek stráveném v zajetí a sleduje jejich životy v průběhu uplynulého roku. Tvůrci získali exkluzivní přístup k osvobozeným dívkám, které byly po svém propuštění převezeny do bezpečného tajného úkrytu v hlavním městě Abudža. Snímek ukazuje, jak se mladé ženy přizpůsobují životu po traumatickém zážitku a jak nigerijská vláda zvládá jejich opětovné začlenění do společnosti. (HBO Europe)

dan4815

Tak nějak jsem čekal... něco jiného. Dokumenty většinou nemohou zklamat, pokud to nejsou konspirační sračky nebo to není na Barrandově. Tento dokument mě mírně zklamal, zejména v momentě, kdy se v dokumentu jasně říká, že dívky nesmí mluvit o tom, co se dělo během zajetí. Ten moment mohl být ihned na začátku dokumentu, pak by se nekonalo žádné zklamání, protože bych si dokument ani nepustil. Dílo spíše nahlíží na neutichající zoufalství dívek a celkově na oslabenou společnost Nigérie. Na jednu stranu se podařilo docílit toho, že jsem se cítil divně - onen pohled na kurevsky zbytečný život v Nigérii má zásadní vliv na celkový pohled na dokument. Proto dávám tři hvězdičky, protože jsem si odnesl nějaké emoce - na straně druhé, od dokumentu jsem očekával i informace o tom, jak takové zajetí a jak taková organizace funguje. Film je vhodný pro ty, kteří chtějí vidět, co letní tábor s Boko Haram udělá s lidmi, nikoliv, jak a proč to udělá. Nicméně i v tomto směru mi progres nepřijde zásadní. V Nigérii se nežije příliš dobře, což má vliv na psychiku tamního obyvatelstva. ()

gudaulin

Kdo se těší na analytický dokument o existenci organizace Boko Haram a jejich zločinech, bude mít smůlu. Nic podstatného se o vzniku, rozmachu a podstatě existence této společnosti nedozvíte. Kdo chce slyšet příběhy z úst unesených dívek o jejich strastiplném osudu, bude mít rovněž smůlu. Už proto, že nigerijská vláda se rozhodla uvalit na případ informační embargo a dívky i členové jejich rodiny nesmí pouštět na veřejnost žádné informace. Snímek ukazuje traumatizované oběti a jen z náznaků v jejich řeči můžete odhadovat, co všechno zakusily. Film je ale zajímavý tím, že odhaluje, že medializovaný případ je jen vrcholem ledovce v bezpočtu dalších únosů, které nikdy nebyly řešeny a vyřešeny. Vzpomínám si, jak se po přepadení školy rozhořčovaly světové celebrity a Američané vyslali tým špičkových vyšetřovatelů FBI, aby po pár týdnech zase neslavně odcestoval zpět do vlasti. Po emoční stránce určitě silná záležitost, jen vzhledem k výše uvedenému není možné očekávat nějakou zásadní výpověď o zemi a občanské válce. Celkový dojem: 75 %. ()