Oslněni světlem

• Poľsko Ślepnąc od świateł (viac)

Kuba je nechvalně proslulý varšavský dealer kokainu. Je to perfekcionista a outsider. Rád má všechno pod kontrolou, včetně své pečlivě promyšlené a dokonale propracované image. Pro okolní svět je velkou záhadou. Lidé kolem něj vidí jen hezký obličej, drahé oblečení a luxusní auto. Nikdo o něm skoro nic neví, přestože se zná skoro se všemi. Jeho klientelu tvoří politici, slavné osobnosti, bohaté ženy v domácnosti, hiphopové hvězdy a hipsteři. Stýká se s místními mafiány pod vedením Stryje, s nímž sdílí stejného šéfa, Jaceka. Jeho jedinou blízkou přítelkyní je Pazina. Kuba už je svým životem unaven – rád by od něj utekl někam daleko, a tak koupí dvě jednosměrné letenky. Příští měsíc odlétá do Argentiny. Před svým odjezdem ale musí ještě pár věcí vyřídit. Mezitím je z vězení po několika letech propuštěn Dario, gangster ze staré školy. Když se jejich cesty nečekaně zkříží, Kuba je nucen čelit svému současnému životu i všem dosavadním rozhodnutím včetně těch, která se teprve chystá učinit. Bude Kuba natolik odvážný, aby se dokázal postavit svým démonům? (HBO Europe)

Enšpígl

Tak tohle byla nekompromisní jízda drogovým podsvětím Varšavy. Neskutečně sebvědomý a filmařsky absolutně vyzralý film, který rozhodně nedělá komprosi, kvůli tomu aby získal rodinné diváky. Násilí, kurvy, mrtvoly, výstavní gangsterský slovník, který obsahuje minimálně třikrát kurwa v jedný větě. Nadupaný soundtrack dělá z některých scén až hypnotickou záležitost. Až mýtické ředstavy hlavního hrdiny dávají seriálu takový správný drogový opar. Celý seriál působí naprosto reálně, věrohodně a ví přesně jak pracovat s divákem, každým dílem je atmosféra dusnější, mrtvol přibývá, tvrďácká květomluva z úst ostrejch hochů jede na plný pecky a já nestačím žasnout nad tím co dokáží v Polsku natáčet, to je na hlubukou úklonu. Nemluvě o hereckých výkonech, takový Robert Więckiewicz tady válí na oscara. ()

slunicko2

Polský drogový noir. 1) Těžko mít rád člověka, který se živí dealováním, i když se vyhýbá násilí a hloupým spoluzločincům. Je příliš hloupý, když dělá, co dělá, když věří, komu věří, a jeho snaha nezašpinit si ruce je stejně naivní jako hloupá a pokrytecká._____ 2) Post-moderní pojetí relativizující morálku, které dělá ze zločinců jakoby kladné postavy, mi prostě nesedne._____ 3) A k tomu všemu jsem se chvílemi nudil._____ 4) 35letý Kamil Nožyňski (dealer Kubík) má hezké tělo. ()

Arsenal83

Úvodné časti obsahujú na môj vkus mnoho hluchých pasáží, kde len hrá hudba, predstaviteľ sa len pozerá niekde do diaľav alebo si jazdí autom. Kľudne to mohol byť mafiánsky film, ale ako seriál to je natiahnuté, len aby sa splnila kvóta ôsmich častí. Škaredí chlapi boli veľmi dobre nasadení, ale pre vyváženie a lepší estetický zážitok tu mohli nasadiť krajšie kobiety. Stredové časti ale hodnotím veľmi dobre, ako by sa to odrazu rozbehlo, lenže finiš opäť musím posunúť len do priemeru, koniec sa mi nepáčil. Celkový dojem: trocha silnejšie tri hviezdy. ()

Chrustyn

Zpočátku příjemně atmosferické až hypnotické putování polského dealera nočními ulicemi Varšavy, které trochu připomene atmosféru Drive. Bohužel už na konci prvního dílu, jsem vytušil, že materiálu na osm hodin nebude dost, což se projeví už někdy po třetím dílu, kdy sice atmosféra houstne, hlavní hrdina se začíná měnit a propadat do temnoty ale prvotní nadšení se začne vytrácet a seriál se pořád více a více soustředí na události, které mě nezajímají. Pokud by se vše osekalo na pět dílů a jelo přímočařejší cestou gangsterským podsvětím, mohla to být opravdová bomba. Takhle pouze pěkně vypadající a řádně temný a zdlouhavý thriller. ()

Fr

„KDYŽ ZŮSTANEŠ SÁM, VÍŠ, CO SE STANE. NAMAŽOU SI TĚ NA CHLEBA…“ /// Kubík a jeho dokonalej svět. Dealer, kterýho život je perfektně zorganizovanej, takže problémy jsou pouze s těma druhejma… Celkem nuda. Na to, v jakým prostředí se to vodehrává…. Navíc tady ani nejde o to, jak je svět malej, ale o náhody.Zajímavý to začíná bejt asi tak od pátýho dílu, ale každýmu už je jasný, že osud…. Z Kuby se postupně stává troska, se kterou nesoucítím. Takže trochu asi napiču. Série z prostředí, ze kterýho člověku není dobře, ovšem tyhle věci už tady byly a mnohem zajímavěji předvedený. Poučný… to vono to je, ale chtělo by to víc emocí… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou v roce 2014 napsal Jakub Żulczyk, neznám. 2.) S autem, na který šahali poldové, jedu okamžitě do myčky. 3.) Thx za titule „Petr Miklica“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ * ()

• Scény z Kubova snu jsou natočeny ve městě Pripjať na Ukrajině. (Punisher)