Parchanti

(festivalový názov)
  • Taiwan The Scoundrels (viac)

Tchajwanská kinematografie má na svém kontě už pěknou řádku akčních filmů, ale stále zůstává ve stínu velikánů z Hongkongu, Indonésie nebo Thajska. Debutující režisér Hung Tzu-Hsuan přichází se stominutovým důkazem, že tento region má žánru stále co nabídnout. Hlavním hrdinou je bývalý basketbalista Rui, obviněn z bankovní loupeže se vydává na krvavou cestu za svým očistěním. Adrenalinová jízda dá vzpomenout na kantonské policejní thrillery nebo americké příběhy o pomstě. Tuto kombinaci doplňuje jízlivým humorem, brutální akcí a dynamickým stylem. V rovině choreografie a kaskadérských výkonů jsou Parchanti na světové úrovni a bez mrknutí oka vlévají akčnímu žánru do žil čerstvou krev. (Filmasia)

dennykr

Velkej tchajwanskej zázrak. Při druhým zhlédnutí v kině ještě o něco lepší. Parchanti se dělí do dvou radikálně odlišných polovin, přičemž ta první je originální akční komedie, druhá pak tragické drama. // S tou akcí je to trochu složitější, ale můžeme v ní vychytat tři hlavní inspirace. Zaprvé trochu pozapomenutá tradice tchajwanských béček z přelomu sedmdesátých a osmdesátých let. Snímky typu Counter Attack dost nadneseně zapojovaly bojová umění do současnějších kontextů, ale zároveň šlo o filmy dost levné, rychle natočené, a hlavně poměrně vtipné. Pak je tu Jackie Chan a rovina kantonské akční komedie vycházející z grotesky. Parchanti brilantně využívají prostředí a postavy při všech těch nárazech dost bolestivě trpí. Systematicky se totiž pracuje s tím, že nikdo z hrdinů se neumí pořádně prát. Nečekejte žádné železné pěsti, ale naopak nádherně komickou snahu zužitkovat všechno, co je po ruce (plastová slámka jako zbraň ftw). V návaznosti na Zátah přichází tenhle tchajwanský debut s dokonale živelnou prací kamery, která se snaží scény za každou cenu ozvláštnit. Jízdy střídají hlediskové záběry, statický rám se rychle vymění za ruční kameru a pomalý pohyb je nečekaně zrychlený. Zapojují se výrazné nad/podhledy i dramatické nájezdy a pořád se tam něco děje! Tohle je možná tak polovina toho, co tahle řezničina přináší. // Pak je tu promyšlená tonální proměna. Veškerá nadsázka po hodině mizí a Parchanti se stanou brutální antitezí buddy filmů. Až skoro připomínají obrácenou verzi hongkongského Kdo s koho Johnnieho Toa. Nádhera! // Tenhle posun v náladě rozhodně není pro Tchaj-wan novinkou, ale i tentokrát funguje na jedničku. Nedávno asijskými kiny profrčela komedie The Village of No Return, jejíž pohlcující příběh spojoval absurdní gang zpívajících zabijáků s explicitním násilím. Za zmínku stojí i jeden z nejlepších asijských filmů poslední dekády – Godspeed. Ten oprášil legendárního kantonského komika Michaela Huie a jeho nešikovného hrdinu zasadil do světa špinavé kriminálky plné brutálního mučení. // Debutant Hung Tzu-Hsuan je rozhodně někdo, na koho je dobrý si dát pozor. ()

Raziel811

Je to zvláštní, ale tento snímek má své kouzlo. Není zajímavý vizuálem, ani nijak příběhově či řemeslně oslnivý, přesto mě donutil jej zkouknout na jeden zátah a být zvědavý, jak to dopadne. Možná je to civilním a uvěřitelným příběhem nebo snad neokoukaností filmů z kotliny Tchaj-wanu. Těžko říci, ale dejte mu šanci a je vysoká šance, že Vás tento kousek i přes úvodní a konečné rozpaky zaujme. Je to přesně ten typ filmu, kdy nečekáte vůbec nic a dostanete velmi milé překvapení. ()

Vavča

Bývalá basketbalová hvězda Ray je na dně musí splácet léčebné výlohy jednomu divákovi, na které zaútočil, pro přítelkyni je ztroskotanec, a jeho džob pro gang zlodějů aut a hazardních her se také nevyvíjí nejlépe. Připlete se do cesty bankovnímu zloději a musí rozehrát partii o pořádný balík peněz, o život, o bezpečí svojí holky. V patách mu budou nejen policisté, ale i místní mafoši. Film je našlapaný velkou energií, dynamickou hudbou, mnoha souboji, perfektní technické zpracování samozřejmostí, připočtěte si trochu černého humoru, napětí a děj šlape naplno až do finále jako švýcarské hodinky. Ani žádná herecká hvězda nebyla potřeba, všichni přítomní to zastali na výbornou. Závan svěžesti a invence do stojatých a smrdutých vod Tchaj-wanu se bohužel u místního publika nesetkal s úspěchem, přesto se jedná o jeden z nejlepších žánrových filmů loňského roku, který stojí za reprízu (orig.DVD povinnost) Recenze https://asianfilmstrike.com/2019/03/08/the-scoundrels-2018-short-review/ ()

JASON_X

Bohužel tohle není ten druh východoasijské řežebné akční krimi jaký mám rád, tzn. vážný, temný, krvavý, nemilosrdný, tedy na "korejský způsob". Tohle je středoproudová krimi se šaškujícími, pitvořícími se a "vtipné" kousky předvádějícími dvěma hlavními hrdiny... totiž grázlíky, kteří ale (jaké překvapení) samozřejmě v jádru žádní zlosynové nejsou, ale jsou to grázlíci s charakterem a vlastně i porozumění vzbuzující sypaťáci a oběti nespravedlivého společenského systému, kteří jen prostě měli v životě smůlu. A ten hodnější z obou chlapců má dokonce milou a starostlivou dívku, která je s ním a stojí stále při něm z nějakých naprosto nepochopitelných důvodů. Takže klasická přitroublá limonáda pro mládež. Naštěstí tenhle slabomyslný konstrukt trochu vylepší nečekaný twist ca dvacet minut před koncem, díky kterému tahle limonáda přece jenom trochu zhořkne a zčerná, i když limonádou stejně zůstane. ()

xxmurphyxx

Ale no tak... Čo to kurva malo byť? A to som sa tak na to tešil. Preboha ako tomu mohol niekto streliť plnú paľbu. Aj keby bol toto môj prvý stret s Ázijským akčným žánrom tak viem vyčarovať max. tri, štyri nech nežeriem pokiaľ som mal počas sledovanie vlčiu mlhu. Príbeh hlúpučký a navyše s nevyrovnaným tempom, kde musí človek pretrpieť herecké výkony ochotníckeho divadla z Horných Orešian, navyše s choreografiou tak impotentnou, že by nepomohol ani vagón viagry. A to je v akčnom filme dosť prúser. Oscarové dialógy som tu nečakal ani herecký koncert ale aspoň ľahko nadpriemerné mlátičky či prestrelky rozhodne. Ale toto mi prišlo ako keď si banda školákov kúpi digitálnu kameru za predanú trávu a ide točiť krčmovú fackovačku v miestnom klube. Bez nápadu, zle nastrihané, zle zahrané s občasným zábleskom humoru, ktorý vyznie skôr trápne ako vtipne. Herci sami o sebe nemajú charizmu a chýba medzi nimi chémia, človek tu nemá komu fandiť, koho obdivovať. Jedna veľká bieda. Plagát pekný a to je asi tak všetko. Jediné prečo si tento film budem pamätať je hudba. Neviem či to bol zámer, alebo mal iba zvukár dojazdy z prefúkaneho víkendu ale ten výber a hlavne kvalita mi prišla ako keby len niekto pustil na pozadí mp3ku v 128 kbps bitrate. A to som mal k dispozícií verziu v poriadnej kvalite. No nič, mažem z disku. ()