1983

Poľsko, 2018, 7 h 32 min (Minutáž: 50–63 min)

Tvorcovia:

Joshua Long

Scenár:

Joshua Long

Michalina Olszańska, Zofia Wichłacz, Robert Więckiewicz, Andrzej Chyra, Agnieszka Żulewska, Helena Sujecka, Maciej Musiał, Edyta Olszówka, Ewa Błaszczyk (viac)

Naivní student práv a životem ostřílený detektiv přicházejí na kloub konspiraci, která Polsko tyranizovala po celé dekády. Thriller z alternativní historie. (Netflix)

Cheeter

Seriály ze žánru alternativní historie mám docela rád, ne kvůli ději samotnému, ale kvůli pozměněným dobovým reáliím. Ty mě na nic zajímají mnohem více. Přišlo mi trochu škoda, že děj samotný nabízel mnoho spletitostí, ale ve finále vyřešil jenom část. Herecké výkony nebyly špatné, přišlo mi fajn, že dostali šanci mladí polští herci. ()

edie sedgwic

Celkom zaujimavy pocin z dielne nasich susedov ale vahala som medzi 3 a 4 hviezdickami. Tak zacnime pozitivami, ktorych nie je malo. Vyborne a pokrokovo natocene, zaujimave postavy a zapletka. Je to serial natoceny podla americkych sablon zasadeny do totalitneho polskeho prostredia. Problem mam skor so samotnym pribehom ako s formou. Je tam tolko postav, zvratov a konspiracii, ze sa v tom clovek zacina postupne stracat a nepomahaju ani dalsie casti. Chapem, aky efekt sa rezia snazi dosiahnut, ale divaka to akurat totalne zmatie a mozno dokonca odradi od pokracovania. Na druhej strane je obdivuhodne, ako sa polska tvorba snazi drzat krok s tou svetovou. Prva seria teda zvladnuta, druhej serii dam urcite sancu. ()

okkac

Netflix válí. Po německém Dark (pro mne osobně vynikající) přichází s polským 1983. V tomto roce proběhla série teroristických útoků ve Varšavě, Krakově a Gdaňsku, která měla za následek rozpadnutí Solidárnosti a přetrvání SSSR a Polské lidové republiky až do roku 2003, kdy se seriál odehrává. O tom jak svět při zachování železné opony vypadá se dozvíme jen kusé informace, seriál se v tom nehrabe a nepodává přímočará vysvětlení, ale informace o této alternativní realitě jsou zmíněny jen při řešení hlavní dějové linky, kdy se ve flasbackcích vracíme do událostí předcházejícím oněm výbuchům a odhalení tajemství, které k nim vedlo. Bohužel finálních odpovědí se nedočkáme a jak je současným trendem počítá se s případnou další sérií, proto mé hodnocení není vyšší. Jinak tvůrčí tým v čele s Agnieszkou Holland (která mi dlouholeté zkušenosti i s Hollywoodem) dodal materiál hodný klasické angloamerické konkurence a u nás je na tom snad jen Pustina od HBO či Hořící keř (který taky dělala Agnieszka Holland). Neřeším, že v roce 2003 Warszawa vypadá jako moderní současná metropole a technika jako mobily a počítače spíše odpovídají roku 2013, než 2003, zato se stále jezdí autama jak z 80. a raných 90. let. Prostě originální námět, dobré řemeslné zpracování mne k obrazovce upoutalo, že doufám v další sérii a konečně odpovědi na událost, která byla středobodem děje. 8/10 ()

M.i.k.e

na tuhle alternativní verzi historie/skoro současnosti sem se těšil,ale po shlédnutí jsem nakonec celkem zklamán.V jádru nic víc než klasická konspiračka,která svoje reálie nijak extra nevyužívá a navíc je zbytečně překombinovaná...a nebo mi možná unikla nějaká souvislost při sledování v polštině s anglickými titulky,ale pochybuji...60% ()

Marze

Celý seriál je mezinárodní úspěch polského filmu. Pobavil mě prezident Al Gore (možná b se zpomalily změny klimatu) a rozvoj vzájemné bratrské spolupráce a obchodu s Vietnamem, takže se rozrostla komunita vietnamských přistěhovalců až mají ve Varšavě vlastní čtvrť. Životem otlučený policejní inspektor je v takové hollywoodském drsném stylu a protihráče má idealistu studenta práv. Jsou zde dvě komplikované dějové linky, postavy různého věku, povah, přesvědčení i sociálního zázemí. Kriminální policie, státní bezpečnost, armádní velení, povstalecké hnutí, vietnamský gang nebo zpravodajské služby cizích zemí. A mezitím dochází k dalším vraždám, z piteven se ztrácejí mrtvoly a z archivů důležité materiály. ()

• Karolina (Zofia Wichłacz) má v seriálu červený sportovní vůz FSO Syrena Sport. Jedná se o repliku původního polského prototypu z roku 1960, který v tehdejším centrálně řízeném hospodářství způsobil svým designem, který připomínal třeba americký Chevrolet Corvette, mnoho reakcí. Chvíli se uvažovalo i o sériové výrobě, nakonec ale komunistická strana rozhodla o stažení vozu z testovacího cyklu a ve druhé polovině 70. let o jeho sešrotování kvůli nedostatku místa. Dnes proto v polských muzeích můžeme najít jen povedené i méně zdařilé repliky Syreny Sport. (FIAT 500)