1983

Poľsko, 2018, 7 h 32 min (Minutáž: 50–63 min)

Tvorcovia:

Joshua Long

Scenár:

Joshua Long

Michalina Olszańska, Zofia Wichłacz, Robert Więckiewicz, Andrzej Chyra, Agnieszka Żulewska, Helena Sujecka, Maciej Musiał, Edyta Olszówka, Ewa Błaszczyk (viac)

Naivní student práv a životem ostřílený detektiv přicházejí na kloub konspiraci, která Polsko tyranizovala po celé dekády. Thriller z alternativní historie. (Netflix)

M.i.k.e

na tuhle alternativní verzi historie/skoro současnosti sem se těšil,ale po shlédnutí jsem nakonec celkem zklamán.V jádru nic víc než klasická konspiračka,která svoje reálie nijak extra nevyužívá a navíc je zbytečně překombinovaná...a nebo mi možná unikla nějaká souvislost při sledování v polštině s anglickými titulky,ale pochybuji...60% ()

iz67

Tak tohle je opravdu brutalni pruser. Postavy vypoustejici naprosto neskutecne blaboly. Smesne znazorneni struktur moci. Totalni disha mezi tim, jak o sobe postavy mluvi, a tim, jak jsou provedeny. Vsemu vevodi pocit totalni SMESNOSTi. Apage satanas. Impotentni pokus amateru se dostat do prvni ligy. Requiem za Agniezsku H. ()

Cheeter

Seriály ze žánru alternativní historie mám docela rád, ne kvůli ději samotnému, ale kvůli pozměněným dobovým reáliím. Ty mě na nic zajímají mnohem více. Přišlo mi trochu škoda, že děj samotný nabízel mnoho spletitostí, ale ve finále vyřešil jenom část. Herecké výkony nebyly špatné, přišlo mi fajn, že dostali šanci mladí polští herci. ()

edie sedgwic

Celkom zaujimavy pocin z dielne nasich susedov ale vahala som medzi 3 a 4 hviezdickami. Tak zacnime pozitivami, ktorych nie je malo. Vyborne a pokrokovo natocene, zaujimave postavy a zapletka. Je to serial natoceny podla americkych sablon zasadeny do totalitneho polskeho prostredia. Problem mam skor so samotnym pribehom ako s formou. Je tam tolko postav, zvratov a konspiracii, ze sa v tom clovek zacina postupne stracat a nepomahaju ani dalsie casti. Chapem, aky efekt sa rezia snazi dosiahnut, ale divaka to akurat totalne zmatie a mozno dokonca odradi od pokracovania. Na druhej strane je obdivuhodne, ako sa polska tvorba snazi drzat krok s tou svetovou. Prva seria teda zvladnuta, druhej serii dam urcite sancu. ()

FIAT 500

Tak po dokončení celého seriálu dávám čtyři oriony, protože mne to bavilo. Snad bude druhá série. Logické přešlapy tam jsou - Varšava má mrakodrapy, Poláci prakticky vymyslí dotykový mobil, ale jezdí auty maximálně z konce 90. let (tu a tam se tam mihne moderní prototyp elektrické Syreny). Pokud ale tuhle "logiku" nechám být, pak je 1983 hodně zajímavá utopistická vize toho, jak by mohl vypadat moderní stát pod nadvládou Strany a s jinak v seriálech příliš neakcentovanou vietnamskou menšinou. Bavilo mne to, i když je to hodně zamotané a místy nepřehledné (vynechal bych linii prodeje zbraní a agentku Mosadu). Kajtek dobře zahraný, Effy démonická a komisař správně mrzutý. Snad tedy bude i druhá série, k níž si závěr hodně okatě otevřel (ale vlastně i zavřel) dveře... ()

• Karolina (Zofia Wichłacz) má v seriálu červený sportovní vůz FSO Syrena Sport. Jedná se o repliku původního polského prototypu z roku 1960, který v tehdejším centrálně řízeném hospodářství způsobil svým designem, který připomínal třeba americký Chevrolet Corvette, mnoho reakcí. Chvíli se uvažovalo i o sériové výrobě, nakonec ale komunistická strana rozhodla o stažení vozu z testovacího cyklu a ve druhé polovině 70. let o jeho sešrotování kvůli nedostatku místa. Dnes proto v polských muzeích můžeme najít jen povedené i méně zdařilé repliky Syreny Sport. (FIAT 500)