Batman vs. Hush

• USA Batman: Hush (viac)

Záhadný nový darebák zvaný Hush se s pomocí dalších padouchů snaží ukončit Batmanův boj proti zločinu i osobní život Bruce Waynea – který mu už tak značně komplikuje vztah se Selinou Kyleovou zvanou Catwoman... Když začnou vycházet najevo podrobnosti z Batmanovy minulosti, Temný rytíř svádí boj s časem, aby zastavil Hushovu smrtící hru. Animovaný film Batman vs. Hush, inspirovaný prvotřídním stejnojmenným komiksem, vypráví jeden z nejlepších příběhů o Batmanovi, jaký kdy spatřil světlo světa. Biografie celé řady postav z komiksů DC - včetně Supermana, Nightwinga, Catwoman, Poison Ivy, Jokera a dalších - jsou vpleteny do tohoto tajemného příběhu o vraždě, tajemství a lásce, v němž budou vytvořena neobvyklá spojenectví a odhalena šokující tajemství poté, co Hush konečně prolomí své mlčení. (HBO Europe)

Janega

DC animáky som vždy považoval za kvalitnejšie než od Marvelu, no týmto filmom sa stiahli riadne dolu. Komiks som čítal, tešil som sa na filmové spracovanie aj keď len forme animáku, no to čo urobili s predlohou,... no komiksových fanúšikov musel trafiť šľak zo záverečnej pointy. Postava Thomasa Elliota tam je len preto, aby tam bola, lebo chcelo to veľkú guráž urobiť z neho úplne zbytočnú postavu, keď v predlohe je Hush on. A animáciu už by tiež mohli trochu upraviť. No po tomto sa bojím, ako spracujú ešte lepší komiks Dlhý Halloween. ()

NiaWolf odpad!

Tohle je opravdu hrozné „znásilnění“ jednoho z nejlepších Batmaních příběhů. Nechápu, proč se film schovává za jméno příběhu Batman: Hush, když z něj vybrakuje jen kulisy a následně tu nejdůležitější zápletku spláchne do kanálu. Kdyby se film jmenoval Batman a Catwoman – milenci v texaskách, tak neřeknu ani popel. Zatímco v komiksové předloze se vše točí kolem traumatu ze smrti blízké osoby, tady se řeší hlavně Batmanovy milenecké avantýry. Což samozřejmě mnohým vyhovuje, protože je to dobrá záminka, jak do animáče narvat více záběrů na prsa a postelové scény. Ostatně proto se diváci koukají na Batmana, ne? Však taky kvalita filmu začne pokulhávat přesně ve chvíli, kdy se děj na hony vzdálí od příběhu v komiksu a vydá se vlastní cestou – plnou klišé a „zvratů“, které nedávají smysl. Proč by taky měl, když zbývá 10 minut do konce? Z hlavního záporňáka místo promyšlené figury udělají jen triviálního psychopata, který si kreslí po čele a pod kabátem si nosí balení steroidů. Co přijde příště? Z Jokera se vyklube náměsíčný Alfred? Nebo se z Batgirl z úplňku stává Killer Croc? Oproti komiksu prostě úplný humáč a doufám, že za takové zprznění mé oblíbené postavy skončí scénárista v podsvětí, kde mu budou ve smyčce pouštět Stmívání! ()

novoten

Nejzásadnější rána do vazu všem snahám DC o vlastní impérium animáků. Snad právě proto, že se jedná o Batmanovo nejlepší dobrodružství, které mi v knižní podobě učarovalo naprosto vším, nedokážu přenést přes srdce, že se dvoudílná předloha osekává na obvyklou video délku hodinky dvacet. Místo nezapomenutelné kresby dostáváme opět roky neměnnou animaci, díky které všechno vypadá úplně stejně jako Suicide Squad nebo Justice League, ať je zrovna duch vyprávění jakýkoli. A že je původnímu komiksu i přes pasující dějové kontury na hony vzdálen. Zůstává sice (byť poněkud sterilně podaná) galerie takřka všech záporáků a dle očekávání i divácky atraktivní návštěva Metropolis, jenže celá druhá polovina padá na ústa. Stejně jako například v nedávném Gotham by Gaslight je totiž podkopána samotná pointa předlohy v čele s klíčovou identitou titulní postavy, snad aby se ušetřil čas na vysvětlovacích monolozích (viz minimalizovaný počet Batmanových pomocníků), snad aby zbyl čas na ne zcela špatné, ale vzhledem k délce filmu zbytečně dlouhé akční finále. Vzhledem ke zjednodušování pak konkrétní dějová odbočka (hřbitov) postrádá hlubší smysl a zůstává tak jen - ano, akční vsuvkou. Na jednu stranu téměř obdivuji tu odvahu, kdy i do čistého zlata, jakým původní Ticho je, zkouší studio nacpat narážky na linky ostatních filmů (viz camea Damiana nebo Lexe), ale proč dobrovolně převrací svoje základní kameny, nad tím mi zůstává rozum stát. ()

Shakers

Slabých päť alebo silné štyri ? Batman: Hush je pre mňa jeden s najlepších Bat-komiksov a aj keď mi zopár zmien oproti predlohe nevadili (takmer celé zmenné finále, žiadna Hunters, žiadna Liga ani Ras al Ghul, či Barbara ako Oracle, pritom jej Batgril tu bola úplne zbytočná), nemá to ten správny náboj, aby to strhlo tak, ako predloha. Okrem záhadného Hush-a, ktorý ide nekompromisne Batmanovi po krku, poteší aj hromada známych vedľajších postav ako Superman, Bane, Poison Ivy, Riddler, Joker a Harley, Scarecrow, či Nightwing alebo Catwoman. Obzvlášť Batman a Selina Kyle to dobre ťahajú, akcie majú šťavu a záver, kde sa pritlačí trošku na viac pílu konečne strhne. 85% - 4* ()

JohnnyD

Mám radšej tieto sólovky ako Justice League mlátičky, majú totižto násobne lepšiu atmosféru. Poteší, že Batman je tu po dlhom čase zase raz detektívom, záverečné odhalenie je ale triviálne a celý príbeh je v podstate len o tom, ako epizodicky do neho zapracovať všetkých kultových zločincov a zakončiť to "šokujúcim" zvratom. Toto je jeden z nosných batmanovských románov ostatnej doby? ()

• Při boji Catwoman a Harley Quinn pronese Catwoman větu: „Tvůj oblek byl IN tak v 90. letech, teď už je k pláči.“ Postava Harley Quinn byla vytvořena scenáristou Paulem Dinim a kreslířem Brucem Timmem a poprvé se představila právě v 90. letech, přesněji v roce 1992. (Scaryman)
  • Predlohový komiks napísal Joseph Loeb a kreslil Jim Lee. Prvýkrát vyšiel v decembri 2002. (toi-toi)