Goblin Slayer

• Japonsko ゴブリンスレイヤー (viac)
Japonsko, (2018–2023), 9 h 36 min (Minutáž: 24 min)

Predloha:

Kumo Kagjú (kniha)

Júičiró Umehara, Jui Ogura, Nao Tójama, Júiči Nakamura, Tomokazu Sugita, Jóko Hikasa, Maaja Učida, Juka Iguči, Jošicugu Macuoka, Ikumi Hasegawa, Daiči Hajaši (viac)

Mladá kněžka se dostává do party nováčkovských dobrodruhů, kteří se chtějí vydat na úkol zabíjení goblinů. Přestože jsou goblini snad nejslabší monstra v tomto světě, ve skupině tvoří velikou hrozbu a skupina dobrodruhů jeden po druhém umírá. Na pomoc skupině však přichází muž, který oddal celý svůj život zabíjení goblinů... (Gantai)

GamelotXP

Pořád underated, protože do světa anime přináší spoustu nového: 1,větší neznamená lepší (Že nové star wars!), příklad to že máš 2 metrový meč neznamená, že je vždy vhodnější, nebo že i malý nepřítel může dosti zavařit. 2. Hlavní hrdina není středoškolák ani dospívající, a nemá žádné skryté ultra schopnosti pro které nic neudělal, má uvěřitelné a viditelné komplexy dokonce používá k boji strategii a navíc je celkově dobře napsaný. 3. Není tam tak moc klišé, jako jinde. Žádná postava mi nijak nevadí a ani není ani nijak uřvaná, jenom mně štvalo, jak paní elfce strašně vadilo upalování a topení, což moc smysl nedávalo. 4. Aspekt strachu a beznaděje je sem tam vidět a to je dobře. 5. Zbroj není useless, a dokonce někdo používá přilbu, což je důležitá část výzbroje a dokonce, že se oblečení i zbroj obměňuje. mínusi: Hlavním nedostatkem je sám příběh, který nijak extra nevyvinul a byl průměrný. No, snad druhá série ukáže něco více. dodatek A dialogy s hlavním hrdinou nemůžou být moc dobré, právě kvůli jeho zřejmého komplexu xd. ()

Ryuuhei

Zaujmout prvním dílem, který náležitě ukázal, co jsou skřeti vlastně zač a čeho všeho (dost odporného) jsou schopni? To by musel zbytek tuto antisympatii vůči úhlavní záporné entitě nějak vykompenzovat a to se úplně tak nestalo. Ale popořadě. O kom se zde dozvíme paradoxně nejvíc, je právě hlavní hrdina - samozvaný Goblin Slayer. A to nevím, zda nebylo úplně na škodu. Perfektně fungoval jako tajemná postava, u které mohl člověk uvažovat, jestli jde vůbec o člověka a jaká by byla sranda, kdyby se ukázalo, že je to vlastně jen další skřet, který jen sešel z cesty a rozhodl se stát hrdinou. Nakonec je to trochu jinak a celou pravdu se dozvíme vlastně během několika prvních epizod. Od toho, kdo je to zač, až po důvod jeho konání. A to je tak jediná, dočasná zajímavost tohoto anime. O zbytku postav nemluvě - o kněžce, která se zprvu tvářila jako právě ta hlavní postava, se nedozvídáme vůbec nic - žádný pohled do minulosti. A uřvaná tsundere elfka, trpaslík, nebo vyrovnaný dračí člověk taky do této spleti plytkých charakterů nikterak nepřispívají. Příběhově neucelené - většinou složené z misí za zabitím skřetů ohrožujících nějakou oblast. Souboje až příliš uspěchané, se snahou o taktiku, ale podkopávající jakékoliv napětí, či atmosféru, která v jiných anime dokáže fungovat na jedničku (když už jsme u studia White Fox, vzpomeňme si třeba na Re:Zero a výtečně napjatý souboj s velrybou). Seriál i přesto nenudí, ale nepřináší nic výjimečného, nic skvělého a ani nic výrazného. Je sice hezké, s čím do světa anime adaptací vstoupil a že si díky prvnímu dílu zažil nebývalou slávu, ale stejně rychle byl i zapomenut a spadl do naprostého průměru. Nevím, co bych měl vyzdvihovat. Sám jsem sérii byl ochoten dokoukat, ale od začátku jsem si kladl otázku, kudy chce vlastně jít - no a ona šla nikudy. O to víc jsem zvědav, co se hodlá dít v druhé a pevně doufám, že si povede o dost lépe. 50% ()

Katakimiku

Jak název napovídá, sledujeme Zabijáka Goblinů a další zabijáky goblinů zabíjet gobliny. Prvních pár dílů bylo zhruba stejně nudných jako tenhle popis, naštěstí ke konci první série se moje dojmy začaly postupně zlepšovat, především vlivem finální dějové linky, která mě bavila, celkově byla zajímavější a měla viditelnější dopad na okolí a v podobné kvalitě pokračovala i další sezóna. Pořád je to klasické fantasy, kterých jsou teď mraky, takže lidem s větším přehledem v tomhle žánru asi nic nového nepředá. Atmosféra, jednotlivé mise, goblini a další fantasy prvky moc nevynikaly, všechny jsou viditelně zkopírované odjinud a nebyla jsem, vyjma samotných bojů s gobliny, které vždy stály na chytré a efektivní spolupráci členů party, z ničeho zásadně odvařená a nebýt zábavných charakterů s docela povedenou chemií, tak bych se snad ani nepouštěla do druhé série. Takhle to má smysl podle mě hlavně pro fanoušky seriálů jako Slime nebo Akame ga kill, kde není potřeba tolik zajímavé výstavby světa, ale stojí především na humoru nebo samotné akci. Animace v bojích teda nebyla vyloženě zázrak, ale druhá série byla, co se vizuální stránky týče, určitě o dost lepší. Za slabší začátek 6.8/10 ()

Kimkong

Hrdina je takový Mac Giver. Vymýšlí různé způsoby jak zlikvidovat démony. Topení, pálení, škrcení, pasti a různé triky mu nejsou cizí. Přesto se shledává s odporem ze strany ostatních dobrodruhů, neboť zabíjí jen gobliny. Je to obyčejný člověk bez super schopností, který jen ale používá mozek. Jeho tvář nikdy neudivíme. Opening má hezkou hudbu i zpracování. ()

Sashmen13

No, jak to začne na takové veselé notě, tak věci se rychle změní. To je asi nejvíc zřetelné v prvním díle, v jednu chvíli je vše veselé a sranda a v druhé něco ukousne někomu hlavu. Do toho přichází hvězda příběhu, zabiják skřetů, nebo jak moji japonští přátelé rádi říkají " GOBRIN SRAYER". Goblin slayer není jen tak někdo, je to "poškozený člověk", někdo kdo viděl příliš, kdo zažil příliš a jediný způsob jak ten void zaplnit, je naplnit ho gobliní krví. Jinak je svět docela klasika fantasy, musím říct, docela fortelně odveden, jen s trochou toho anime make up (to znamená, že většina holek má prsa velikosti medincibalů apod.). Ačkoliv show, může vyděsit svou nepředvítalností (znásilnění, brutalní masakry), často je to docela klidná adventure story. Jo a během natáčení zemřelo spousta goblinů, fakt hodně! ()

• Ještěří mág při vyvolávání kostlivce provádí zakletí s pomocí kostí a zvoláním „Iguanodon“, což je vyhynulý dinosaurus, bíložravec, který funguje jako obránce. Při změně kosti na čepel pro útok vyvolává naopak Velociraptora, což byl dinosauří predátor. (breckakamil)
  • To, že se jedná o přehrávaní RPG hry „Dračí doupě“ je jasné (proto vsuvky s házejícími kostkami jsou možná chápany jen hráčúm téhle hry). V momentě, kdy je Goblin Slayer téměř zabit goblinem, padnou kostky s číslem 1, což znamená proměnu v berskekra, kterou tvůrci znázorňují svítícím okem. (breckakamil)
  • Hádanka „Co mám v kapse?“ je Easter egg, tedy odkaz na knižní fantasy epos „Hobbit“ od J.R.R. Tolkiena. (breckakamil)