Akce Hagana

Pavel Křemen

Kamera:

Jakub Halousek

Martin Finger (rozprávač)

Vznikl by bez Československa stát Izrael? Dokumentární film Pavla Křemena přibližuje málo známé okolnosti a souvislosti tuzemské vojenské pomoci Izraeli po druhé světové válce.
Před sedmdesáti lety vznikl stát Izrael. Československo sehrálo v tomto procesu klíčovou roli. Nestává se často, aby se naše země stala aktérem velkých světových dějin. Dokumentární film Akce Hagana zkoumá spolu s historiky a izraelskými účastníky bojů o Izrael okolnosti této složité politické a vojenské operace. Je to také jeden z velkých příběhů židovského národa, a zároveň československé společnosti na pozadí pohasínající demokracie poválečných let a nastolení komunistické diktatury. Režisér Pavel Křemen se vypravil do Izraele, kde navštívil dosud žijící bývalé účastníky výcviku v Československu a vyslechl jejich příběhy. Podstatné souvislosti uvádějí historici zejména z Vojenského historického ústavu. Film přináší velké množství relevantních dobových archivních materiálů, ať už filmových či fotografických.
Poválečné Československo pro židy bylo relativně bezpečnou zemí. Přes ČSR se snažili prchat z okolních východoevropských zemí, kde po válce propukl antisemitismus a pogromy na židy vracející se z koncentračních táborů. Jejich cílem byla Palestina, kde se schylovalo ke vzniku státu Izrael. Vláda ČSR, napříč politickým spektrem vznik židovského státu podporovala i po komunistickém puči v roce 1948. Když byl v květnu 1948 stát Izrael vyhlášen, ČSR jej rychle uznala a navázala s ním diplomatické styky. Arabové to ale vnímali jako loupež svého území a na Izrael zaútočili. Židé se potřebovali bránit, ale ve světě existovalo embargo na dodávky zbraní do židovského státu. Československo se přesto, jako jediná země na světě, rozhodlo Izraeli pomoci, poskytlo jim zbraně a výcvik. Byla tak spuštěna tajná akce s krycím názvem Důvěrné Izrael... Tisíce židovských mužů a žen na našem území v utajení podstoupily vojenský výcvik, příslušníci židovské armády Hagany. Byl vytvořen letecký most a dodávaly se zbraně, munice a letadla do Izraele. Za pomoc si ale režim nechal tvrdě zaplatit ve valutách. Jeho další motivací byla snaha nasměrovat Izrael směrem k socialismu. Tamní komunisté však ve volbách prohráli a Izrael se stal demokratickou zemí. Tím československá pomoc skončila, a z bývalého přítele se stal nepřítel. Československo začalo vyzbrojovat a cvičit Araby. Odehrálo se také období státního antisemitismu, židé byli opět pronásledováni, začaly politické procesy, a vrcholní politici židovského původu byli popraveni. Na popravištích pak skončila i řada lidí rozhodujících o operaci Důvěrné Izrael. Chladný vztah s Izraelem trval až do roku 1989. Teprve návštěva Václava Havla na jaře 1990 a navázání diplomatických vztahů pomohly obnovit dobré diplomatické styky obou zemí. (Česká televize)

Jara.Cimrman.jr

"Nestává se často, aby naše malá země byla aktérem velkých světových událostí a dějin." Pokud si dobře pamatuju, tak se to stalo v historii jen jednou a v Izraeli o tom ví každé malé dítě. U nás se asi stydíme za to, že jsme si jednou v dějinách dovolili mít vlastní názor. Já jsem však na naše předky hrdý, i když dodneška nevím, jestli je správné podporovat hrdinný boj palestinského lidu s izraelskými okupanty nebo oprávněnou obranu izraelských hranic před palestinskými teroristy. O tom to však není. Je to o tom, jak Československo vydělalo na vzniku státu Izrael nejeden dolar a já jsem rád, že se této zapomenuté etapě našich dějin konečně někdo věnoval. ()

mira007

Dokument , který ukazuje pomoc Československa při vzniku Izraele, který musel hned na začátku existence čelit všem arabským armádám okolo. Ukázal mi tři věci: 1) jsem hrdý, že bez nás by Izrael opravdu nevznikl, ikdyž jsem si nedělal iluze, netušil jsem jak moc ne nezištně ta pomoc vypadala ( letadla, která po válce stála 5.000,- jsme prodávali za 45.000,-) 2) myslel jsem, že ta pomoc se týkala letadel a výcviku pilotů, ale v Československu bylo tajně vycvičeno tisíce izraelských dobrovolníků 3)výpovědi pamětníků super, historický přehled super, ale chybělo mi více dobových filmových materiálů. ()

jungewolf

Stát Izrael vznikl 14.5.1948 z vůle Židů, JENŽE - bez čs.zbrojní pomoci by se dlouho neudržel,protože nikdo jiný jim zbraně nechtěl prodat !!! Nebyla to z naší strany=ze strany poválečného Československa/ČSR/ žádná nezištná pomoc !!! Naopak - byla až moc dobře zaplacená. Za letadlo, které by legálně stálo 5.000 US dolarů, vyinkasoval čs.stát 44.000 USD, to je o 39.000 víc.... A těch letadel bylo 51... . Plus desetitisíce pušek,tisíce lehkých+těžkých kulometů,desítky děl,miliony nábojů,taky předražených,byť třeba ne tolik,jako tomu bylo u letadel. Mimochodem : stíhačky Avia S 199 byly vyráběné až po 2.svět.válce s úplně jinými motory, než měly messerschmidty Me 109, v žádném případě to NEBYLY letadla nacistické luftwaffe ... . Dále : ČSR mj.dodala Izraeli německé protitankové kanóny ráže 75 mm,německé lehké kulomety MG 37,němec.univerzální kulomety MG 42 apod. Tyto zbraně však po květnu 1945 mělo ve výzbroji mnoho evropských armád, mnohé ještě 10-12 let po válce .... ***Dokument je dostupný na webu Č.televize : ČT 2, čtvrtek 11.5.2023, 20 h. ()

D.Moore

Velmi zajímavý a skvěle zpracovaný dokument. Jedinou výtku bych snad měl k tomu, že pamětníkům občas takřka nebylo rozumět, ale jinak bez výhrad. Pohled na (ne)zištnou pomoc je příjemně nejednoznačný a diváka donutí přemýšlet, což je jedině dobře. ()

• Jedním z nejdůležitějších míst, hrajících velkou podpůrnou úlohu při vzniku státu Izrael, byl Žatec s přilehlým letištěm, odkud odlétaly stroje Avia S199 (Mezek) pomocí leteckého mostu Žatec – Ekron. Dalšími místy bylo letiště Planá u Českých Budějovic, kde rovněž probíhal výcvik pilotů, Liberec, Libavá u Olomouce a další (Frontie)
  • V čase 16:16, při vyprávění pilota Daniela Shapiry, zazní hebrejská lidová skladba „Hava Nagila“. (ČSFD)