Nezapomenutelné léto s Tess

(festivalový názov)
  • Holandsko Mijn bijzonder rare week met Tess (viac)

Týden dovolené na pláži s celou rodinou! Pro teenagera Sama je to však týden přemítání o životě, smrti a Tess. Děsí jej představa, že jeho bratr i rodiče jednou zemřou, s největší pravděpodobností před ním, neboť je nejmladší. Rozhodne se tedy připravit na nevyhnutelné co nejlépe – každodenním provozováním samoty. Jaká smůla, že zrovna první den tréninku potká chaotickou a okouzlující Tess. Nejraději by se po pobřeží procházel s ní. Samovi se ještě víc podlomí kolena, když mu Tess sdělí dlouho utajované tajemství. Sam a Tess si o horkých letních dnech na nizozemském ostrově nejen odvažují klást ty nejdůležitější otázky života, ale také přicházet s vlastními odpověďmi. (Zlín Film Festival)

BOURQUE

Nevinný ale zároveň trošku naivný snímok. Skladá sa zo dvoch protichodných častí: mladý chlapec, pripravujúci sa na život bez nikoho vs. mladé dievča, ktorá by dala všetko za to, aby našla (mal) otca. Konfrontácia týchto „dvoch odlišných polí“ nie je zlá, ale je to bez väčšej sily. Najsilnejším emocionálnym momentom je scéna, kde starý pán vysvetľuje Samovi (opäť trošku z iného pohľadu) podstatu života: „Musíš nazbierať čo najviac spomienok.“ Film robí sympatickým hlavne spolupráca mladých hercov Sonny Coops Van Utteren a Josephine Arendsen. Na vedľajšej línii zostal nevyužitý potenciál v osobe už spomínaného starého pána. Záver trošku idealistický a zjednodušený. Ale inak je to snímok, ktorý by nemal zostať bez povšimnutia. Osobné hodnotenie: 78% (***) ()