Černota

(relácia)
Krátkometrážny
Česko, 2018

Podsvětí Prahy je odhaleno v novém dokumentárním pořadu Černota. Autentické záběry natočené skrytou kamerou přímo z ulic našeho hlavního města. Ponořte se do organizovaného zločinu a sledujte životy lidí, kteří žijí za hranicí zákona. V první sérii se hlavní aktéři zaměří na problematiku drog v centru Prahy. Odhalí jak funguje organizovaná síť afrických naháněčů a proč s tím policie nic nedělá. Stráví den s drogově závislým a názorně ukážou, jak je snadné se v Praze živit jen pomocí krádeží. Otevřou starou kauzu s čištěním lístků na městskou dopravu a ověří, zda-li tyto praktiky stále fungují. (Stream.cz)

H34D

Černota je takový cross-over mezi amatérskou a profesionální tvorbou. Na tvůrcích jde vidět, že jsou na jednu stranu "kluci z ulice" a na stranu druhou vlastně docela zruční filmaři, kteří dokáží zachytit to, co je třeba. Jednotlivé díly mi přišly nejprve příliš krátké, ale vlastně mi v nich nakonec nic nechybělo. Nejvíc oceňuji experimenty se sexuálními predátory na internetu, jakož téma, které pořádně nakopnul až film V síti. Je skutečně hodné zřetele... 7/10 ()

mira007

Když borci rozkrývají mechanismus prodeje drog na Václaváku, tak se jedná o prvoligovou investigativní záležitost, jakmile se přejde na život feťáků a bezdomovců, tak to ztratí tempo a exkluzivitu, ale zaujme to, ale jakmile chlapci zacílí na sexbyznys, tak už to s novinařinou nemá moc společného, to je spíš reklamní průvodce, kde, co, jak. Přesto se z některých věcí zvedá žaludek solidně. ()

Angelopul odpad!

Na rozdíl od Janka Rubeše, který se nebojí taxikářských a směnarnických mafí, autoři tohoto pořadu se zaměřili na lidi trpící drogovou závislostí, malé pouliční dealery a další chudáky, co žijí své ubohé životy v centru Prahy na ulici. A život těchto velmi snadných obětí, u kterých je jasné, že se nebudou bránit, nebo nějak účinně mstít, vyobrazují senzacechtivým a stigmatizujícím způsobem, anižby jakkoliv šli do hloubky problému, a alespoň se pokusili nastínit, jak se stane, že člověk skončí na ulici a drogově závislý, nebo odhalit, kdo na pouličních nelegálních aktivitách doopravdy vydělává. ()

salahadin

To, že je v ČéeR bordýlek, víme všichni. Díky těmhle dvěma borcům o tom bordelu máme konkrétní představu. Záslužný počin. To, že se mu nepodaří kriminalitu vyvrátit, je přece jasné. Ale čím více takových jasných vztyčených ukazováčků, tím (snad) větší opatrnost nás, obyčlidí (myšlenko k dílům o sexpredátorech). Takže Martine a Patriku, may the force be with you. ()

dan4815

Musím rozmrzele napsat, že nejlepší podívaná to zrovna není. Neočekával jsem od Streamu kvalitu jako od Heleny Třeštíkové s její Katkou, ale rozhodně mohl v nějakých aspektech zapracovat. Jako největší nevýhodu vnímám krátký čas, který se spíše hodí pro Mrazivá tajemství, nebo u Slavného dne od Zuny tento krátkometrážní formát nebyl na škodu. Nicméně u Černoty je ta krátkost přímo obtěžující, vůbec mě to nebaví sledovat s tím vědomím, že díl hned skončí. Sorry, téma je dobré, vmíšení se do celé problematiky rovnou na místě je také dobré, ale celkové zpracování tristní. Já vím, je uspěchaná doba a většině divákům to stačí, za mě to ale rozhodně nestačí. Pokud rok natáčím, rozhodně pak nevydám 14 krátkých dílů, kde je pár informací. Vlastně se na to dívám s očekáváním, kdy konečně odchytí Zemana s Ovčáčkem před gay klubem, jak šňupou s Rubešem kokain. ()

• Pořad se začal natáčet v dubnu 2017. (Zdroj: Stream.cz)
  • Při natáčení využívali autoři všemožná místa, odkud by mohli skrytě pořizovat záběry dealerů v centru Prahy. Nejčastěji se jednalo o kavárny, restaurace, byty a vozy. (Zdroj: Stream.cz)
  • Největší konflikt při natáčení nebyl s dealery, ale se strážníkem městské policie. (Zdroj: Stream.cz)