Churchill a filmový magnát

všetky plagáty
Veľká Británia, 2018, 60 min

Réžia:

John Fleet

Stephen Fry, Winston Churchill (a.z.), Alexander Korda (a.z.), Charlie Chaplin (a.z.), Leslie Howard (a.z.), Vivien Leigh (a.z.), James Mason (a.z.), Laurence Olivier (a.z.), Michael Powell (a.z.) (viac)

Winston Churchill brzy pochopil, jakou silou působí na veřejné mínění rozhlas, a především film. Mužem, který mu otevřel dveře k ovlivňování lidí pomocí filmu, byl producent a režisér Alexander Korda... Winston Churchill byl dost možná větší blázen do filmů než jakýkoli jiný politik v dějinách. Ale až dosud se nikdo nepodíval, do jaké míry Churchill využíval filmy jako válečnou zbraň. Než začala druhá světová válka, jeden z nejoslavovanějších britských filmových producentů naverboval Churchilla jako scenáristu a zvláštního konzultanta. A tak začala jedinečná spolupráce. Churchill konzultoval scénáře pro Kordovu produkční společnost, a zároveň napsal jeden svůj vlastní, který byl patřičně velkolepý. Po propuknutí války se jejich spolupráce stala nepředstavitelně důležitá. Alexander Korda byl odeslán na špionážní misi do Hollywoodu s cílem přivést Ameriku do boje proti rozpínaným nacistům. Historický film Churchill a filmový magnát využívá nově objevené materiály a odhaluje podrobnosti o Kordově napínavé misi, ale i o jeho přátelství s Winstonem Churchillem, bez kterého by na ni možná nedošlo. (TV Prima)

Marze

Dokument jsem shlédl po podobném, pojednávajícím o přítomnosti tajné americké služby CIA v Hollywoodu za účelem ovlivňování veřejného mínění. Zde jde o britské filmy s pečlivě propracovanou válečnou propagandou pouštěných v Americe. ()