Ponorka

Nemecko, (2018–2023), 28 h 6 min (Minutáž: 45–62 min)

Predloha:

Lothar G. Buchheim (kniha)

Vicky Krieps, Pit Bukowski, Julius Feldmeier, Joachim Foerster, Leonard Kunz, Ben Münchow, Leonard Scheicher, Rick Okon, August Wittgenstein, Rainer Bock (viac)

Seriál Ponorka, sa nechal inšpirovať knižnou predlohou rovnomenného románu Lothara-Günthera Buchheima a nemeckým filmom režiséra Wolfganga Petersena z roku 1981. V ôsmich častiach nás zavedie do obdobia druhej svetovej vojny, do hlbín Atlantického oceánu, v ktorých bude štyridsať členná posádka ponorky zvádzať neúprosné boje v drsných podmienkach. (RTVS)

Morien

Tolik krásných brečících mužů. Nejlépe přirozeně brečí Rick Okon, hned za ním August Wittgenstein (a ten je dokonce německo-švédský šlechtic). Oba dva mají také nejlepší předkusy. Náhoda? Nemyslím si. ()

Ampi

Slušné válečné drama, kde Němci, když si to natočili, nejsou tak zlí a francouzští odbojáři tak hodní. To bude asi tím, že seriál vyrobili pro britskou televizi Sky. Atmosféra vytvořená v okupovaném přístavu La Rochelle i na ponorce v Atlantiku je dobrá se zajímavými postavami. Na závěr, i když nám se metody odbojářky Carly Monroe nemusí líbit, ale bez takových jako ona by to nacisté a fašisté měli mnohem jednodušší. Koncem si seriál, koleduje o druhou sérii. ()

Lacike

1. seria: Ocakavate klasicky ponorkovy serial v ktorom budete sledovat dobrodruzstva chrabrej posadky ponorky? Ich takticke manevre pri subojoch s nepriatelskymi plavidlami plne sklucujucej atmosfery pri ktorych nebudete dychat od napätia? Hladajte inde. Namiesto toho tu mame mix vojnovo spionskeho serialu odohravajuci sa v dvoch rovinach. V jednej linii sledujeme osudy mladej Simony, ktora pracuje pre Nemcov ale postupne sa zapletie aj s odbojom. Nakoniec sa to vyvrbi tak, ze si to rozdava v posteli so vsetkymi stranami bez ohladu na to ci sa jedna o muzov alebo zeny. Napinave jak svina. V druhej linii trochu sledujeme aj osudy posadky ponorky. Lenze namiesto bojov s nepriatelmi sledujeme ako sa posadka medzi sebou neustale hada, hierarchia velenia nefunguje, az to nakoniec vyusti vzburu. Keby sa to neodohravalo na ponorke ale v nejakej vzdialenej zakladni, tak by to bolo uplne jedno. K postavam divak nema sancu prilnut. Je to jeden otravny debil za druhym a vsetkym budete priat smrt. Namiesto vznesenych namornikov tu je banda typicky zakernych Nemcov. Ocenit na tomto serialy sa da snad len technicka stranka. Ci uz interier ponorky, tak aj vsetky lokacie mimo nej. Ale co z toho, ked pribeh je nezaujimavy a postavy otravne. Otvorenym poklopom pre dalsiu seriu rozhodne neprejdem. 4/10. ()

PKD

Zpracovaní celkově jest quallitní o tom žádná. Ale na Petersonovu Das Člun (lhostejno jakoukoli z 5 existujících verzí, já samoz. doporučuji tu nejdelší) se to nehrabe ani omylem. Hl. důvodem jest to, že si zde samotné ponorky ať v přeneseném slova smyslu či doslova, moc neužijete a místo toho dostanete, špioni mezi námi, hehe. Ale abych byl fér...tento tv s. je dle pokr. které napsal týž autor jako Ponorku, takže je to tak, jak to je. Pokud pův. film žerete i s navijákem, shlédnutím tohoto si vyloženě neublížíte, ale odvaření z toho též nebudete. Ti, co Petersonův majstrštyk neviděli, směle do toho. Co se týče ost, nejni špatné, ale pokud by tam nebyl onen ultrageniální, main mothiv, ani bych si nevzpoměl, že jsem ho slyšel. Myšleno samoz. z obou sérií. ()

slunicko2

Inteligentního až intelektuálního vyšetřovatele gestapa a mazáckou vojnu ve fašistické ponorce jsem dosud neviděl. 1) Obecně jsem neviděl ani moc filmů z prostředí okupované Francie._____ 2) Sledujeme dva paralelně probíhající příběhy (ponorka - přístavní odboj), dost uměle propojené osobní linkou (bratr - sestra). Pěkní kluci v ponorce (spolu s kompaktnějším a napínavějším dějem) mě bavili podstatně více, než děj na pevnině._____ 3) Za zvláštní zmínku stojí pěkní herci na ponorce: 29letý Rick Okon (kapitán ponorky Klaus Hoffmann), 37letý August Wittgenstein (fanatický zástupce velitele Karl Tennstedt), 26letý Leonard Scheicher (Simonin bratr Frank, radista), 35letý Franz Dinda (npor. Robert Ehrenberg, šéfstrojník), 30letý Pit Bukowski (Pips Lüders), 31letý Julius Feldmeier (Eugen Strelitz), 29letý Joachim Foerster (Ralf Grothe) 26letý Leonard Kunz (Gunther Maas), 28letý Ben Münchow (Lutz Ritzenhoff), 36letý Robert Stadlober (Smut) a samozřejmě i 45letý Tom Wlaschiha (kriminální rada Forster)._____ 4) Dále mě zaujala velmi árijsky působící 35letá Vicky Kriepsová (tlumočnice Simone Strasserová)._____ 5) Seriál stejně jako původní film má za základ knihu Lothara Günthera Buchheima Ponorka z roku 1973. Seriál navíc využil i Buchheimovu Pevnost z roku 1995._____ 6) Ze zhruba 40 000 mužů, kteří sloužili za druhé světové války na německých ponorkách, přežilo jen 7 000._____ 7) 6.9.2021 - Druhá řada je kompaktnější a lépe vyvážená._____ 8)  Nabízí další porci pěkných kluků a zajímavý vývoj hlavních postav._____ 9)  Za druhou řadu 4*._____ 10)  Bude i třetí ? ()

Elyonka

Celé to bylo takové nějaké vlažné a ploché. Herci i děj. Ke konci už mě vlastně ani nezajímalo, co se se všema stane a vlastně mi byli i jedno, jestli umřou nebo ne. Ale hudba a kamera byly celkem fajn.Takže za to 2*. Ale jinak myslím, že brzy zapomenu o čem to vlastně vůbec bylo. ()

GREGOIRE

Název svádí ke srovnávání s nejlepší Ponorkou všech dob, ale tento seriál kombinuje několik rovin válečného konfliktu ve dvou hlavních dějových liniích - na moři a na souši. A docela se to povedlo. Dobré obsazení a typická seriálová gradace napětí na konci dílu :-). Za mě slušné, jak na moři, tak na souši. ()

kondor77

Teda rozhodně jsem nečekal, že hlavní roli v seriálu, který má být volným pokračováním testosteronem nabitého původního filmu ztvární emancipovaná rozhoďnožka a parta ubrečených mileniálů. Na druhou stranu jsem zato rád, protože seriál mi dává jistotu, že Němci už žádnou další válku nevyvolají a budou se věnovat důležitějším věcem, jako je například vývoj uniforem pro těhotné vojačky (zdroj). ()

Phex

Seriál s dvěma liniemi příběhu, které spojuje německá sourozenecká dvojice bratr-sestra z francouzského pohraničí. On nečekaně na ponorce v Atlantiku jako radista (pak taky otec a taky vdovec), ona na souši v ponorkovém přístavu La Rochelle jako upjatá německá sekretářka a pak taky teta (přes den) a francouzská LGBT odbojářka (v noci). Linie na moři je spíš mužská, na souši spíš ženská. Docela se to vyvažuje. Zápletka je pestřejší určitě na souši. Jediným zklamáním pro mě jsou šablonovité situace, která zažívá posádka ponorky. Prostě to co tam je, už jsem viděl ve filmech předtím. ()

Ace.A.T.L.

Tak jsme se těšil na ponorkovej seriál, kde se ukáže víc, než jen to, o klasicky ve filmech o ponorkách. A začalo to pěkně. Ale potom se zvrtlo v sriál o všeobcných věcch, kolem německý armády a smysl ponorky, šel do ústraní a je pouze jako doplněk. Což je obrovská škoda, protože to mělo super potenciál. Ne, že bych se úplně nudil, ale ani jsem to úplně nehltal a u sledování jsem dělal i jiný věci. Za mě 2* a pokud čekáte seriál o ponorce, tak NEDOPORUČUJU ()

Kozlowski8

Seriál, odehrávající se ve dvou rovinách. Jednak na palubě ponorky, kde posádka řeší, kromě bojových úkolů, také výrazné vnitřní neshody, vedoucí ke vzpouře - a jednak ve francouzském přístavu La Rochelle, kde sledujeme konfrontaci Němců z francouzskými odbojáři. Obě linie jsou v podstatě samostatné a neprovázané. Spojuje je pouze osud sourozenecké dvojice - Franka Strassera, coby člena posádky ponorky a Simone, která pracuje v La Rochelle na německém velitelství jako sekretářka a překladatelka. Ta část, odehrávající se na moři mne (možná kupodivu) bavila méně. Nepřináší nic nového, nápaditého, vzrušujícího, po většinu času neřeší bojové akce, ale vzpouru mezi námořníky. Zato linie "na souši" se postupně rozvíjí ve vzrušující, napínavou špionážní hru a v postavě Simone (skvělá Vicky Krieps) - řešící neslučitelné dilema ve svém přesvědčení a v lásce k ženě z "druhé strany" - ukazuje nesmyslnost války a lidské nevraživosti. Po všech stránkách výborně odvedená práce. 80%. Poutavé vyprávění pokračuje i v druhé sérii, navíc přibila třetí - americká linie. Znovu jsem si seriál náramně užíval. 80 %. ()