Svatý Václav a ochrana země české

(TV film)

Cesta Palladia země české jako ochranného artefaktu země a národa našimi dějinami. Palladium země české je nevelký reliéf, který podle pověsti věnoval při křtu kněžně Ludmile svatý Metoděj. Zobrazuje Pannu Marii s Ježíškem. Legend o jeho vzniku je víc. Podle jedné byl vytepán z tzv. korintské mědi, slitiny drahých kovů, které se rozžhavily při požáru Korintu za jeho dobývání Římany, podle jiných ze slitiny kovů, z nichž původně byly vyrobeny pohanské modly, které k tomu účelu nechala roztavit kněžna Ludmila. Od ní ho pak převzal její vnuk, kníže Václav, který ho měl na hrudi i v den svého zavraždění ve Staré Boleslavi. Pravdu už asi těžko zjistíme, stejně jako skutečnou podobu artefaktu, který ke svému křtu kněžna Ludmila dostala. Palladium, jak ho známe dnes, totiž vniklo mnohem později zřejmě z původního materiálu. Tento mariánský obraz, duchovní symbol a ochranný artefakt, se během českých dějin stával často terčem loupeží i ničení. Byl kraden a prodáván i s nasazením života ochraňován. O jeho cestě českými dějinami vypráví dokument J. K. Studničkové a O. M. Schmidta. (Česká televize)

Marze

Opravdu ze začátku trochu nudné vyprávění. Ale jak zaznělo v dokumentu slovo nemá bavit, ale mravně povznášet a vzdělávat. Kurz základy křesťanské ikonografie jsem navštěvoval. ()

Bobek27

Čekal jsem jiný styl dokumentu. Spíš více historický. Bylo to moc panbíčkářský a vlastně nudný. Navíc zbytečně složitě vyprávěný. Skončil jsem tak v půlce. ()

PaRi

Nuda, nuda, nuda a zase jenom nuda! Dokonalá uspávačka. Komentář začne na začátku dokumentu a nepřestane až s jeho koncem! Přitom se divák nedozví nic nového, vše si může přečíst v nejrůznějších textech a publikacích, kterých najde na internetu a v knihovnách řadu. Zpracováno se symbolickými klišé až v barvotiskovém kýčovitém provedení svatých obrazů prodávaných na poutích a věšených nad postele maloměšťáků zejména v 19. a první čtvrtině 20. století. Většina náctiletých zcela jistě po první minutě přepne na cokoliv jiného, než sledovat tuhle ilustrovanou špatnou přednášku, doplňovanou v obraze dalším klišé - mluvící hlavou historika, jak jinak, v pozadí s knihovnou!! Škoda takhle pohřbít tak zajímavé téma. ()

Zemplenagard odpad!

Zneužití historie v propagandu proti demokratickému rozhodování zastupitelů Prahy skupinou katolických radikálů. Žádný Marián-sloup nebude, dědku. ()

sator

Když se odebere všechno to modloužebníctví, před kterým Ježíš varoval, všechny ty manipulace a temné mše, zůstane vůbec něco použitelného pro národ ? ()