Karel, mladý muž s neznámou minulostí, ale s vyhraněným žebříčkem hodnot a ideálním morálním kodexem, přichází uprostřed žní do vesnice. Pro obyčejné, přízemní venkovany je Karlův životní styl málo pochopitelný, a tak ho mezi sebe prostě nepřijmou. Léto končí a on odchází se svým poselstvím zase někam jinam. Snad se sem vrátí za rok, aby se pokusil svou podivnou misi opakovat... (oficiálny text distribútora)

vitekpe

Markety Fiserove je mi vzdycky lito, kdyz ji vidim jako mladou a krasnou holku...ach jo. Jinak Havelka hraje takovyho ublizenyho kluka, ktery se necha naverbovat jako traktorista do jzd na sklizen. Zakouka se do Markety, ale nakonec to (opet) vzdava... k videni jsou lepsi i horsi filmy z obdobi socialismu. ()

GIK

Příjemné překvapení. Nadprůmné hodnocení hlavně za Markétu Fišerovou a celkově milou atmosféru snímku. Povedla se i akční stránka filmu. Honičky traktorů jsou velice originální spestření a třešničkou na dortu je spektakulární bouračka. Zajímavé jsou rovněž lovecké metody pytláka Petra, i když je jinak samozřejmě odsuzuji. ()

Radek99

Neprávem polozapomenutý debut režiséra Julia Matuly, které tvoří podhoubí o dekádu později realizované veleslavné Menzelovy komedie Vesničko má středisková. Komedie z idealizovaného prostředí českého združstevněného venkova má v našem prostředí silnou tradici, té Matulově chybí především geniální a do posledního detailu i slova cizelovaný scénář Zdeňka Svěráka. Velkým plusem je naopak nadčasová hudba Deža Ursínyho... ()

Karlos80

Mladý Ondřej Havelka ve filmu jako mládenec Karel ve své první filmové roli, a pak hudba od vynikajícího Slovenského zpěváka a skladatele Deža Ursínyho s texty písní od Pavla Kopty, mě zajali více jak celý tento ne zrovna moc vydařený pokus o nenáročnou letní komedii z družstevní vesnice v době žní. Svatopluk Skopal, jak jinak než v roli venkovského balíka. Markéta Fišerová docela sexy. Celkově mně ale Juliús Matula, svým prvním filmem nijak zvlášť neoslovil, a stále ho považuji jen za průměrného režiséra. ()

honajz

V 15 letech se mi to líbilo, protože jsem se chtěl toulat světem nezávazně stejně jako hlavní hrdina, a protože jsem byl zamilovaný do Markéty Fišerové. Teď po letech za obě tyto položky dávám z nostalgie 2 hvězdičky, jinak je to o ničem, navíc ten úděsný střih mi nedává spát a budím se z něj hrůzou ještě dnes. Na druhou stranu prostředí vesnice, přírody, polí ale také hraje svou roli. ()

• Natáčení probíhalo na Táborsku. (M.B)