Beatles: Vznik legendy

• Česko Beatles, kluci z Merseyside (viac)
Dokumentárny / Hudobný
Veľká Británia, 2018, 87 min (Alternatívna 84 min, televízna verzia: 52 min)

Beatles jsou legendární kapelou, kterou zná celý svět. Jaké ale byly jejich začátky před vydáním prvního alba, které z nich udělalo hvězdy světového formátu...? Liverpoolskou kapelu Beatles zná každý. Jejich úspěch se ale nezrodil přes noc, jak si všichni myslí. Příběh kapely začíná založením jiné kapely, Quarrymen, kteoru založil John Lennon se svými kamarády. Postupně se ke Quarrymen přidávají Paul McCartney a George Harrison. Kapela začíná hrát v dnes legendárním klubu Cavern. Jejich první vystoupení v historii ale proběhlo v roce 1960 na pódiu klubu Casbah Coffee Club. Před odjezdem do Hamburku se ke kapele přidává Pete Best jako bubeník. V Hamburku hráli v klubu Indra, který předtím býval striptýzovým klubem. Po půl roce se kapela vrací do Liverpoolu. Vystupuje v klubu Cavern a stává se stálicí na místní hudební scéně. Tehdy si kapely všímá Brian Epstein, který se později rozhodne Beatles dát šanci. Začíná jim dělat manažera. Beatles chtěli dosáhnout většího úspěchu a tak Epstein vyráží do Londýna, kde se snaží kapelu udat. Beatles ale nikoho nezajímají. Nakonec se Beatles ujímá George Martin, ale požaduje, aby byl Pete Best vyměněn za jiného bubeníka. Do kapely přichází Ringo Starr. Vydavatelství Parlophone podepisuje s Beatles smlouvu na první desku. Jejich první singl Love Me Do nemá zprvu příliš velký úspěch, ale s další písní Please, Please Me se jejich život obrací vzhůru nohama a stávají se hvězdami. (TV Prima)

Hanys_

Dokument věnující se jen těm začátkům, docela fain rozhovory s bývalými členy Quarrymen i Bestem, který to asi dlouho těžce nesl a možná ještě nese. Hodně se to tady logicky věnuje taky štaci v Německu. Jo, i když mi to nic moc nového nepřineslo, tak to bylo fain. ()

Arsenal83

RottenFox asi sledoval iný dokument. Je to úplne v pohode, ide o výpovede ľudí, ktorí ešte žijú a spomínajú na totálne začiatky skupiny, mnohí z nich boli účastní nejakú krátku dobu na chode vznikajúceho Beatles, ale nikto z nich sa nejak nechváli (okrem bubeníka, ale aj to právom), naopak skoro každý vyzdvihuje Lennona, napríklad ako ukázal Nemcom holú prdel a fanúšikovia vraj šaleli. ()

Pítrs85

Průměrný a nic nového nepřinášející dokument o nejlepší kapele všech dob. Čtvrtou hvězdu dávám Peteovi Bestovi, který, i když to v něm i po těch desítkách let nejspíš pořád lehce bublá a tu křivdu cítí (že byl z kapely vyhozen), se nad to dokáže povznést s klidem anglického gentlemana a s úsměvem na rtech. Přesto noticku, že "Best byl lepší bubeník než Ringo" přejdu s klidem gentlemana pro změnu já :-) ()

Marze

Dokument mi konečně vysvětlil proč Beatles vyhodili z ničeho nic bez náznaků předem bubeníka a sehnali Ringo Stara. Slyšel jsem legendy, že ho maminka nepouštěla na zkoušky s tak zkaženými chlapci. V dokumentu se říká, že důvodem mohla být nevydařené demonahrávky v kocovině po Silvestru nahrávací společnosti, neustálé telefonáty bubeníkovi maminky jejich manažerovi a hlavně že nezapadl do party. Jako jediný neměl smysl pro humor a měl jiný životní styl. Po koncertu nešel ještě chlastat. ()

• Pri nahrávaní pesničky "Hey Jude" sa Ringo Starr zdržal na záchode, resp. v kúpeľni a na svoje miesto za bicími v štúdiu sa presunul po špičkách a sadol si sekundu predtým, ako začala časť skladby, v ktorej znejú bicie ako prvé... (andykanadan)