Černý zápisník

(festivalový názov)
  • Francúzsko Le Cahier noir (viac)

Historické drama sleduje putování malého sirotka a mladé zdravotní sestry, kteří neznají pravdu o svém původu. Na cestě z Říma do Benátek a z Londýna do Paříže je na každém kroku sleduje italský kardinál. Nezvyklá dvojice postupně odhaluje temné vatikánské a versailleské intriky. Kostýmní romance je záměrně natočena velmi tradičními postupy a místy působí až hyperrealisticky. (Febiofest)

Allien.9

Obsah dodaný Fabiofestem je takový... no, řekněme, že ne úplně odpovídající. "Černý zápisník" je příběhem služebné, která se stará o pánova chlapce, a protože ji má chlapec rád, dostane příležitost přestěhovat se s ním k novému pánovi, do kterého se samozřejmě zamiluje... Krom počáteční vraždy si nevzpomínám na žádné vatikánské či versailleské intriky, vše se točí především kolem naivity hlavní hrdinky, která si myslí, že když s ní chlap z horní třídy opakovaně spí, tak si ji vezme. Oh my. "Točila to ženská" čiší z každého záběru, což - vzhledem k mé vybíravosti v oblasti romantických dramat - vnímám spíše jako negativum. Děj jako takový je navíc hodně nekonzistentní, ale to už holt u filmů, které se odehrávají v delším časovém úseku, bývá. Dialogy nicméně ušly, kostýmy to má pěkné a vidět paní režisérku naživo, bylo fajn. 2,5*. ()

Kamas

Dějová linka je sice trochu zmatená, nemá to hlavu ani patu, tedy hlavu možná ano, ale patu to někde zapomnělo. Film je plný zvratů, které končí náhle a bez vysvětlení. Příběh je obestřen rádoby vážným tajemstvím, které ale zůstává nevysvětleno a vyšumí do prázdna. Protože ale miluju kostýmní dramata a historické filmy, tak jsem si to vizuálně užila. ()