Vietor

(festivalový názov)
  • USA The Wind (viac)

Mladý pár žijúci na samote sa dočká nečakaného prekvapenia. Tým sú noví susedia, ktorí sú taktiež v mladom veku a urobia tak prípravy na prichádzajúcu zimu jednoduchšími. Život ďaleko od väčších miest prezentuje mnoho komplikácií a tie sa stanú ešte nebezpečnejšími, keď sa do nich zapoja nadprirodzené javy. (Marceloo)

Fr

„TOHLE MÍSTO JE ŠPATNÝ...“ /// Strašidelnej (hororovej) western. Čtyři osoby a pak jedný začne mrdat v kouli… a postupně se odhaluje tajemství… nebo spíš vylejzá ZLO. Představení o jenom herci – většinou… plný paranormálních jevů, vidin, nebo ďábla – chcete-li. Napětí dobrý, líbí se mi, kolik sem dokázali narvat hororovejch věcí. Minimalistický prostředí, pár herců… funguje to dost dobře! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Můj život je poskládanej z flashbacků. 2.) Zemřela matka… siroty po ní nezůstali... 3.) 3.) Thx za titule ,,num71“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ** ()

Psychor

Silné emoční a traumatické zážitky mohou vyústit ve změněný stav vědomí, kdy lidé komunikují s duchy, slýchávají hlasy či zažívají pocity sjednocení s přírodou. Integrace těchto zkušeností však zpravidla nebývá bezproblémovou záležitostí, a proto také mnoho diváků velmi rychle uvízne v osidlech Lizzyny vnitřní krajiny. Debutující režisérka Emma Tammi zde rafinovaně využívá nelineární narace, čímž vytváří zcela realistický obraz roztříštěné mysli. Zároveň se zaměřuje i na zdánlivé detaily, které laické publikum nejspíše vůbec nepostřehne. Kupříkladu vítr není degradován na nahodilé proudění vzduchu, ale vystupuje jako vědomá entita, která neustále interaguje s hlavní postavou a zrcadlí její aktuální duševní rozpoložení. Zaposloucháme-li se důkladně do jeho zpěvu, uslyšíme hned celou škálu lidských emocí. V tomto případě se jedná o výsledek znamenitého zvukového designu, jenž výrazně přispěl k vybudování plíživé atmosféry strachu, temnoty a obav, která převažuje nad výskytem samotných monster. Jakožto zdejší hororový expert uděluji snímku The Wind čtyři silnější hvězdy. ()

Goldbeater

Psychologický horor umně pracující s několika časovými rovinami a odkrývající myšlení hlavní hrdinky, z níž divák celých 85 minut nespustí oči a jejíž mysl je právě klíčem k uchopení celého filmu. Režisérka se nám snaží přiblížit těžký úděl a emocionální vypětí osamělých žen v době osidlování amerického západu, ale dějově The Wind nepřináší nic moc nového a obávám se, že z mé hlavy hodně brzy vyšumí. [Sitges 2018] ()

misterz

Chápem, že niekomu sa tento "westernový horor" môže páčiť, pochváliť atmosféru a pod., ale ja teda k nadšencom nepatrím. Snažilo sa to budiť umelecký dojem, no výsledkom bola kolosálna nuda, ale tak strašná, že curling je proti tomuto fantastická zábava. Zvlášť to mrzí pri hororoch, pretože tam človek čaká nejaké to napätie už len z povahy filmu, no ale tu... jedno veľké nič. Mrle v zadku. Príbeh o ničom, nerozvinutý - kde sa vzali tu sa vzali štyria ľudkovia, ktorí sa rozhodli žiť v absolútnej pustine ktohovie prečo a načo, začo... ani burina tam poriadne nerástla, ale chystali sa pestovať... Jedna vraždička na konci akože"šokujúco" odhalená..... a nič.... Len pofľakovanie sa, prechádzanie okolo domu, čítanie knižiek, debaty o ničom.... Vraj psychológia a melodráma... cha cha. A hororové prvvky? Jedna rozpáraná koza, ktorá pravdepodobne ožila, ustrelená polka hlavy (vyzeralo to čudne), čierne oči a čierny dym... toť vsjo. K tomu dlhé, predlhé tiché a statické pasáže a nuda je dokonaná. Jediné čo stojí za zmienku je pekná kamera a sympatická herečka. Ledva podpriemer. 30/100 ()

EvilPhoEniX

Na debut sice slusná režie, hezky to vypadá, zahrán je film přesvědčivě, ale tempo filmu je velmi pomalé až nezáživné a hororových prvků je poskrovnu. Spíše je film psychologické depresivní feministické Drama o izolované ženě, která je poháněna démony. Líbila se mi hudba a ve finále se alespoň něco začlo dít, ale spíše jsem se pronudil. 50% ()

• Celosvětová premiéra proběhla 10. září 2018 na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. (ČSFD)