Snímek Před mrazem, odehrávající se v 19. století na dánském venkově, vypráví srdceryvný příběh živořícího farmáře, který musí jít proti vlastním morálním zásadám a uzavřít dohodu s bohatým sousedem, aby zachránil svou rodinu během kruté zimy. Po celá léta Jens (Jesper Christensen) bojoval o přežití na příkrém a nepoddajném kousku půdy. Ostatní venkované úpadek jeho rodiny hluboce prožívají a způsobí kolem něj hotové pozdvižení. Farář rodinu poníží tím, že ji přesune do zadní části kostela. Na Jense se navíc zaměří bohatý Švéd Gustav, který chce rozšířit své hospodářství. Přicházející zima však Jense staví před neodkladné rozhodnutí, zda provdá svou milovanou dceru, nebo ztratí jediný způsob, jak zajistit přežití celé rodiny. (Cinemax)

Arsenal83

Nuž chudoba je sviňa a na dánskych mladých devách je atraktívny len vek, darmo ti tam budú na svadbe stokrát kričať "Hurrá, Hurrá, Hurrá!", ženích pri pohľade na nevestu vie, že manželský sľub len ťažko dodrží. Veľké ponaučenie pre Slovana, aby krásu na západe nehľadal. Inak vzťahovo fádny dej, atmosféra typická chladná, vášne prepukli len v negatívnom smere, aj to sporadicky. Pointa, okrem tej ktorú som uviedol, tu nie je skoro žiadna. ()

EvilPhoEniX

Michael Noer je můj nejoblíbenější Dánský režisér a na každý jeho nový počin se velice těším, ale tohle byl bohužel krok vedle. Vystřídat vězení a gangsterku za Dánský venkov na farmě byl špatný nápad. Tématicky mě film míjí absolutně, depresivní atmosféra na mě nepůsobila a vlastně se pro mne nic zajímavého za celý film nestalo. Nebavilo mě to, tak snad příště Noere a hlavně s Roland Møller! Příběh***, Akce>Ne, Humor>Ne, Násilí**, Zábavnost*, Hudba**, Vizuál***, Atmosféra***, Napětí*. 4/10. ()

Malarkey

Každý další skandinávský film očekávám s nadšením. Jakmile už zde svítí v červených číslech, tak předpokládám zážitek. Před mrazem mě ale zklamalo. Nenabídl nic, co bych od podobného filmu s takovým vzezřením čekal. Ano, vizuálně je to docela zajímavé, ale příběhově je to neskutečně ponuré, až vlastně do hrozné nudy. Filmu také asi neprospělo to, že jsem chvíli před ním viděl jiné farmářské drama – tentokrát z Estonska – kde pro změnu všechno sedělo jako prdel na hrnec. Na to, že mi režisérsky Michael Noer normálně sedí a jeho předchozí filmy mám rád, tak tady jsem měl co dělat, abych film dokoukal. ()

Morholt

Za to, jakým způsobem Noer zachytil dobu, si zaslouží metál. Těžký bezútěšný život dánského rolníka a jeho rodiny se dokázal zavrtat pod kůži. Své si na tom odvedl i Jesper Christensen, který dokázal morouse, peroucího se s nástrahami osudu, ztvárnit naprosto fantasticky. Problém je, že jsem tu prostě nedokázal zachytit výraznější příběhovou linku, která by film nějakým způsobem definovala. Ve výsledku je to jen profesionálně natočený a výborně zahraný odraz doby, ale nic víc. A to je pro mě málo. 55% ()

Sarkastic

„Samotný peníze ještě šťastný manželství nedělají.“ - „Ale on má na část statku právo. Ty bratrovi nepomůžeš?“ - „Sotva uživím sám sebe.“ - „Dobrá, tak si Signe Oleho nevezme.“ - „Vždyť se maj rádi.“ - „Z toho se nenajedí.“ Jensovi dochází majetek, peníze, ale stářím také dech. Snaží se, aby uživil rodinu, ale je rád, že vůbec jakžtakž vyžijí. A tak nezbývá, než vsadit vše na jednu kartu…Po Severozápadě jsem už měl od Noera jistá očekávání a ta dokázal naplnit. Vše tu je nasáklé chudobou, špínou, zimou, hladem, těžkou prací, odříkáním a obětmi. Už to neustálé smlouvání je řádně cynické, jedno zda jde zrovna o krávu či vlastní dceru. Jensovy ústupky, motivované zajištěním sebe i rodiny, jsou čím dál větší a člověk se ptá, kam až je ochoten zajít, za jakou cenu. A co na to všechno jeho svědomí? Nejvíc zamrazí u rozhovoru o krysách, ona vůbec ta postava Gustavovy matky stála za to („Podívej, jak jsou šťastní. Co člověk neudělá pro děti."). Závěrečné veselí pak pořádně zhořkne...silné 4*, takovou poctivou severskou filmařinu mám rád. ()

• Rovnako ako dej filmu, tak aj jeho natáčanie prebiehalo na viacerých miestach v Dánsku. (MikaelSVK)