Svět podle Gorbačova

• Česko Setkání s Gorbačovem (festivalový názov) (viac)

Legendární režisér Werner Herzog se setkal s bývalým sovětským prezidentem Michailem Gorbačovem kvůli sérii exkluzivních rozhovorů – s mužem, který ukončil studenou válku. Dokumentární film Svět podle Gorbačova obsahuje materiály z prezidentových osobních archivů a také komentáře klíčových politických osobností posledních třiceti let. Díky tomu je hluboce lidským portrétem jednoho z nejdůležitějších politiků 20. století. Poznejte příběh Michaila Sergejeviče Gorbačova v celovečerním snímku. Gorbačovovi je už 88 let a bojuje s nemocí. Vizionář a bývalý generální tajemník Sovětského svazu se zklidnil a jeho životní styl se zpomalil. Přesto se jemně, ale odhodlaně neustále posouvá směrem ke svým cílům. Herzog, který s ním vede rozhovory, nijak neskrývá svou náklonnost. Obdivuje, že se Gorbačovovi podařilo dosáhnout hned tří pozoruhodných věcí: vyjednat se Spojenými státy americkými vzájemné snížení počtu jaderných zbraní, ukončit sovětskou nadvládu nad státy východní Evropy, a zároveň znovu sjednotit rozdělené Německo a rozpustit Sovětský svaz i východní blok. To všechno během pouhých šesti let! Jak poznamenává jistý německý diplomat: „Šlo to tak rychle, že… Jeho protivníky převálcovala realita celé situace.“ (TV Prima)

Hellboy

Klasický Werner Herzog. Portrét Gorbačova, kterého zjevně dost nekriticky obdivuje (s tím jsem měl trochu problém). Herzog mu klade sugestivní otázky - je cítit, kam ho směřuje, a co by od něj rád slyšel. Gorbačov je už ale strašně starý, trvá mu hrozně dlouho, než ze sebe vydoluje nějakou odpověď. A nakonec nic úplně mega-zajímavého neřekne, ačkoliv se Herzog hodně snaží. Tenhle film měl vzniknout před 10 lety, dokud byl ještě Gorbačov v trochu lepší kondici. Veškerá síla dokumentu stojí na síle Herzogova vyprávění a skvělému střihu - film využívá hodně archivních záběrů. Velmi emotivní je závěr o smrti Gorbačovovy ženy - ale tady Herzog prostě jen použil materiál z filmu, který kdysi natočil Vitalij Manskij. ()

Goldbeater

Tak nevím, zda to bylo zapříčiněno Gorbačovovým velmi pokročilým věkem, nebo zkrátka tím, že v něm je stále zakořeněné klasické politické zatloukání, ale zdálo se mi, že na mnohé otázky Wernera Herzoga podával poslední sovětský prezident velmi vyhýbavé, někdy až zcela zcestné odpovědi, a tak Herzogovo jindy pevné vedení dokumentu se zde trochu bortilo. Na druhou stranu i to dává docela zajímavý obrázek o dotazovaném subjektu. V každém případě to ve mně i tak zanechává trochu trpký dojem, že Werner Herzog si možná tentokrát ukousl až příliš velké sousto. ()

korok

Michail Sergejevič Gorbačov, pro mě nejlepší vůdce Ruska, možná všech dob. Respektive vůdce, který to myslel nejvíce upřímně dobře a demokraticky. Potvrdilo se však na jeho příkladu, že komunismus se může držet u moci pouze silou, když se popouští uzdy, rozpadá se. A proto mu mnozí nemůžou přijít na jméno. Jak by byl takový Gorbačov potřeba v Rusku v dnešních časech, při tom co se děje na Ukrajině, respektive by se to nejspíš vůbec nedělo. Werner Herzog mě rozhodně naladil na svou další tvorbu. Uvidíme, co přinese srovnání s novějším "Gorbačov. Ráj". ()

ssarka odpad!

tak takhle by to právě vypadat nemělo....dotazující, at je to kdokoliv, by měl být neutrální a né vrnět ocáskem při každém slovu...to není objektivní....věty typu po škole hned vstoupil do strany a světě div se,byl tak geniální , že dostal se na nejprestižnější školu v Rusku...to se znalci opravdu diví, to určitě bylo těmi znalostmi, že? strašně zavádějící dokument a to je velmi špatně...navíc jsou tam vyloženě když né lživé informace, tak nezjištěné...Sovětský svaz ZAČÍNÁ upadat do krize AŽ v roce 1981? ()

cheyene

Velmi zajímavý a přínosný dokument, který stojí za vidění. "Michaile Sergejeviči, dovolte mi, abych se představil. Jsem Němec. A první Němec, se kterým jste se setkal, Vás pravděpodobně chtěl zabít." Řada záběrů by rozhodně neměla uniknout nikomu, komu není historie a tím pádem i současnost lhostejná. Vyslechnout si názory nejen Gorbačova, ale i jiných vlivných osob 80. let 20. století, určitě není promarněným časem. ()