Geniálna priateľka

• Česko Geniální přítelkyně (viac)
Taliansko / USA, (2018–2023), 30 h 46 min (Minutáž: 43–74 min)

Tvorcovia:

Saverio Costanzo

Predloha:

Elena Ferrante (kniha)

Hudba:

Max Richter

Elisa del Genio, Ludovica Nasti, Luca Gallone, Fabrizia Sacchi, Antonio Milo, Antonio Pennarella, Vittorio Viviani, Gennaro Canonico, Gaia Girace (viac)

Elena Ferrante, je pseudonym jednej zo súčasných najvýznamnejších talianskych autoriek. Jej štvorzväzkové dielo, Neapolská sága, bolo doposiaľ jej najväčším medzinárodným vydavateľským úspechom. Je to príbeh nezvyčajného priateľstva dvoch dievčat Eleny a Lily, ktoré pochádzajú z chudobnej štvrte neapolskej periférie. Aj napriek tomu, že sú to úplne protiklady, drsné podmienky prostredia, v ktorom vyrastajú, navždy spoja a prepletú ich životy. Osemdielny seriál Geniálna priateľka, je adaptáciou jej prvej knihy s rovnomenným názvom. Odohráva sa v Neapole, na konci päťdesiatych rokov minulého storočia. Príbeh, ktorý je vyrozprávaný prostredníctvom Eleny, mapuje detstvo dvoch protagonistiek, od ranej školskej mladosti až po stredoškolský vek. Lila a Elena sa stretnú v prvej triede na základnej škole, kde bude Lila vynikať svojím prirodzeným, všeobecným geniálnym nadaním a neskrotnou odvahou. Elenu veľmi zaujme a bude robiť všetko pre to, aby sa jej mohla vyrovnať. Takto postupne medzi nimi vzniká nezvyčajná rivalita, no zároveň i nerozlučiteľné priateľstvo. Dej na pozadí tohoto priateľstva nás zároveň vťahuje do atmosféry mesta a ponúka neobyčajnú symbiózu životov rôznorodých rodín Neapola, ich pravidiel, zvykov, farieb a vôní. (RTVS)

Pajky3

Na seriál jsem ze všech stran slyšel jen chválu a tak nebylo těžké se odhodlat ke sledování a přesvědčit se na vlastní oči. Pravdou je, že chvála je rozhodně zasloužená, má to však své ale. Výprava, prostředí, hudba, herci a dokonce i italština - to vše je beze sporu na jedničku. Jenže mě tam něco chybí, chybí mi tam zajímavější příběh. Ano, je to o přátelství dvou dívek a to mi bohužel nestačí. Některé záběry jsou dost natahované a to časem začne nudit, protože to nikam neposouvá děj. A jsem snad jediný, kdo má kompletní zmatek v tom, kolik by těm postavám mělo být let? Hlavně těm mužským. 70 % ()

Arsenal83

Krásna husľová hudba Maxa Richtera, ktorá sa pri rozprávaní sporadicky objavuje v pozadí umocňuje emocionálny zážitok. Po prvej časti som bol skeptický, ale tá druhá to už dostala do správnych koľají a celá prvá séria je takmer dokonalá. Najmä tie detské roky. Človeka to núti zamyslieť sa nad tým, či rodičia boli ani nie v takých dávnych dobách stále takí krutí? Telesné tresty ako samozrejmosť? Veľmi zle sa pozerá ako otec rodiny mláti malé dievčatko. Ale ani fáza dospievania nezaostávala. Vidíme tú prvú menštruáciu čo bolo ešte v niektorých rodinách tabu, namiesto vložiek sa používali prúžky látky, sledujeme tiež aký ťažký bol prístup k vzdelaniu. Seriálom je oslavou nielen priateľstva ale celého života, nech už prinesie akékoľvek trápenia. Miestne reálie Neapola s kriminalitou neprinášajú život, ktorý je med lízať. Druhá séria žiaľ podľa mňa nestíha za prvou, ponúka len priemerné časti, často mi chýbalo viac emócií, ktoré sa v porovnaní s prvou dosť vytratili. Dopozeral som len aby som zistil, či bude odhalená záhada stanovená na začiatku - teda zmiznutie ženy. Až potom so zistil, že seriál bude mať štyri série po 8 častí. Takže sa to celé dozvieme až o pár rokov. ()

rikitiki

Jedna furt čumí jak vyvoraná myš, druhá jako nasupená kobra …. Je ale fakt, že představitelky toho moc co hrát nemají. Seriál je spíše zfilmovanou esejí na téma, jak muži určují svět žen, jak je formují a podřizují si je, aniž by jim jakkoliv naslouchali nebo je vnímali. Moc dobrý pocit série (ostatně stejně jako romány) nevyvolává, zejména, když jste divačka. Sága dobře rozehrává italské reálie měnící se časem, i jak celospolečenské pnutí a postoje ovlivňují i dosud uzavřený mikrosvět jednoho periferního sídliště. Ale jde z toho na člověka tíseň. 3. řada ()

vyfuk

1. série: Z nějakého důvodu je to záhada. Doufám, že ale co možná nejmenší taková, abych vypadal méně jako idiot já. Z nějakého důvodu mi totiž přijde, že koukat na zahraniční seriály v koprodukci HBO je mnohem lepší než od Netflixu. Kdo ví, proč? Doufal bych, že to je prostě kvůli tomu, že to umí lépe. Ale může jít i o to, že jsem na Geniální přítelkyni koukal s dabingem. Kdežto u Netflixu musím mnohdy "přetrpět" nečeské titulky. Doufám, že spíše to první. Ale každopádně je zde případ toho, že seriál byl vlastně super. Sice jde o nějaký kus něčího života, který je prostě přepracován do seriálové podoby temperamentní Itálie padesátých a šedesátých let. to mluví samo za sebe, protože postavy nemají problém si vyhrožovat smrtí, mlátit se a rozhazovat rukama na všechny světové strany. Itálie. Jednoduše odvyprávěné kapitoly něčího života, které jsou i hezky zpracované. Jediné, co tady zůstává trnem v oku je konec. Ten totiž je otevřený jak mrtvá kočka u silnice. Pokud to má být vše, tak seriál silně zklamal. Ale je skoro jasné, že tvůrci útočí na druhou sérii. Protože jestli ne, tak celý seriál bohužel postrádal veškerý smysl a vysvětlení. Uvidíme. 2. série: Geniální přítelkyně je zajímavé až zvláštní dílo, které si jednoduše jede své standarty. Seriál, který vás lehce nekompromisně vhodí po skoro dvou letech do dalšího dění a vy už ani nevíte, jak se věci vyvíjí. Nebo spíše vyvíjeli. Seriál je to lehce nenápadný, ale přitom zcela přirozeně dobře natočený s přirozeným napětím a i milostnými osudy, které jsou podány tak zajímavě a dospěle, že je mnoho jiných podobných rádoby "drama-teenage" seriálů i filmů to strká hluboko do kapsy. Italský temperament, dobré zpracování, skvělé vztahy k sympatickým hlavním postavám prostě fungují. Toto je seriál, na který si ne vždy vzpomenete, ale když ho sledujete, užíváte si nepopsatelným způsobem každou minutu. K tomu geniální Richter a jedno z nejlepších splynutí a soužití s postavami vůbec. <b>3. série</b> Tady asi není, co řešit. Drží se stejné standarty. Furt je to pecka. Jen to časové rozložení je docela štreka. Druhá sérka snad byla celá na ostrově, teď máme skoky o několik let. Smutné je, že za normálních okolností bych příběh bral normálně. Další série série, který je jasně trochu feministická, ale není zde důvodu, aby si ji neužil muž. Pak ale přijde nějaké pseudo woke odnož, která vás donutí na to koukat víc necitlivě a odtažitě než by bylo záhodně. A kouzli je ztraceno. Pokusil jsem se, aby mě to neovlivnilo. I tak si myslím, že nějaká rozhodnutí a vývoj věcí byl na výsost zvláštní. I tak jsem zvědav na konec a stejně tak na knižní předlohy. ()

marhoul

Předlohu jsem nečetla a rozumím názoru, že se jí seriál nemůže rovnat. Přesto na mě celý příběh zapůsobil tak, že probudil vzpomínky na mé vlastní dětství. Na prázdniny, kdy jsem četla nějaký nádherný román a četla jsem jej na místě, kde jsem se cítila nejlépe... Na místě, které mi už dneska nepatří, ale zůstalo mi schované v duši. Takové pocity jsem u seriálu měla. Geniální přítelkyně zřejmě neosloví každého diváka, ale mě okouzlila. Pomalé tempo, nádherná kamera i hudba, způsob vyprávění, malé velké příběhy obyvatel čtvrti, při kterých mi několikrát zatuhla krev žilách. Emoce, radost, smutek, rivalita, sny, žárlivost, touhy i zklamání, taliánské nátury, prádlo vyvěšené do ulic, rodinné tradice zakořeněné tak, že se z nich nelze vymanit, to vše hodnotím maximálním počtem hvězdiček. Na mě to fungovalo. A před představitelkami malé Li a Ely smekám. Moc šikovné holčičky. Nevím, jaký záměr HBO má, jestli se chystá pokračování, ale pokud ano, určitě se na něj podívám. ()

• V seriáli účinkuje približne 150 hercov a 5 000 komparzistov. Tvorcovia hľadali hlavné hrdinky v detskom aj tínedžerskom veku. Výber trval viac ako 8 mesiacov a zúčastnilo sa na ňom takmer 9 000 detí. Predstaviteľky Eleny a Lily potom čakala náročná príprava. Ako neherečky museli absolvovať kurzy herectva a zároveň sa učili rozprávať neapolským dialektom. [Zdroj: HNonline.sk] (krasomama)
  • I když se seriál odehrává na předměstí Neapole, ve skutečnosti se v Neapoli netočilo vůbec. Vše, co v seriálu vidíme – od ulic, po domy, jsou filmové kulisy, které byly postaveny ve filmovém studiu Cinecittá v Římě. Dokonce není pravý ani most po kterém jezdí vlak, i ten byl postaven pro účely seriálu. (ČSFD)
  • Autorka Elena Ferrante píše pod pseudonymom a jej osoba zostáva v utajení. Aj napriek tomu, že patrí medzi najúspešnejších súčasných autorov Talianska, jej identitu nepoznal ani režisér seriálu Saverio Costanzo. Spisovateľka sa aktívne podieľala na TV spracovaní knihy, ale s režisérom komunikovala výhradne prostredníctvom emailu a mobilných správ. Ich komunikácia trvala približne 2,5 roka a výrazne dopomohla k autenticite a atmosfére seriálu. [Zdroj: HNonline.sk] (krasomama)