Jedného rána v roku 1991 sa Cameron Todd Willingham zobudí a zistí, že jeho dom je v plameňoch. Napriek všetkému úsiliu sa mu nepodarí zachrániť svoje tri malé dcéry. Počas súdneho procesu obžaloba tvrdí, že požiar bol založený úmyselne. Wellington sa s pomocou svojej manželky Stacy (Emily Meadeová) snaží dokázať svoju nevinu, ale odsúdia ho na smrť. Dramatička Elizabeth Gilbertová (Laura Dernová) ho navštevuje vo väzení, verí mu a bojuje všetkými prostriedkami za jeho oslobodenie. (TV JOJ)

Arsenal83

Silný film, ktorý mohol byť ešte silnejší, ale aj tak stačí. Príbeh o človeku, ktorý si ľútosť nezaslúži, ale nezaslúžil si zomrieť. Film prináša tri silné posolstvá či poučenia. Že s tým trestom smrti to nebude nikdy ružové, pokiaľ sa o tom bude rozhodovať na základe výmyslov, pochybných svedectiev, proste keď to budú ovplyvňovať ľudia, ktorí sa na to nepozerajú nestranne. Ja osobne som zástancom trestu smrti, ale iba v jasných nespochybniteľných prípadoch, nie ako je tento. Ďalšou pointou je fakt, že väzenie naozaj môže po rokoch mať aj nápravný účinok, čo je prípad tohto chlapa. Síce v base nemal sedieť, ale život si tam dokázal zlepšiť a na slobode by bol azda lepším človekom. SPOILER: A posledné posolstvo vidím v úlohe, akú v našich životoch hrá náhoda. Chlapík mal ešte šancu na záchranu, no zastavila to (možno) blbá autonehoda. Ako by to bolo súdené. ()

sedm.1

Zkouška ohněm je vážně výborné drama, poukazující opět na zkaženost americké justice, ovšem tentokrát v soudním procesu s bělochem, což považuji za velice osvěžující změnu, neboť snímků, zaměřených na páchání bezpráví jen na chudinkách černoších, už je tolik, že již snad nemohou ani nikoho zajímat, nicméně zde jde v sázce ještě něco víc, a to trest smrti, což už jako vážně není prdel. Každopádně Edward Zwick tu opět projevil své úžasné tvůrčí kvality na maximum a Zkoušku ohněm považuji za opravdu strhující, ale především vážně silné drama, které mě vůbec nenechalo v klidu a na konci ukápla i upřímná slzička, jelikož celá tato podívaná je skutečně nekompromisní nátlak a chvílemi snad až neuvěřitelná podívaná, čeho se člověk v júesej může v podstatě dočkat a s hlavním hrdinou jsem fakt soucítil, něco takového, když se někomu stane, musí být prostě šílený. Hlavní nicméně je, že zde skutečně fungují emoce od začátku až do dech beroucího finále, veškeré postavy tu jsou pak opravdu výrazné a díky skvělým hercům i přesvědčivé, kdy mě v tomto ohledu jinak překvapil především Jack O´Connell, kterého jinak nemám vůbec rád, tady ale vážně zazářil. Hodně mě oslovila ale i bezvýchodná a poměrně syrová atmosféra, napětí a nepředvídatelnost tu též sehrávají důležitou roli, já zkrátka tomuto snímku nemám co vytknout, a opakuji, pro mě se jedná o vážně silné a působivé drama, které mě nenechalo vůbec chladným, a byla by velká chyba si ho nechat ujít. ()

Ivoshek

Film může vůbec fungovat jen díky tomu, že vynechal nejzásadnější důkazy, které toho chlapa v očích porot dvou stupňů poslaly (zcela zjevně právem) do cely smrti. Třeba to, že během požáru místo záchrany dětí tlačil od baráku pryč auto. Že neměl v krvi skoro žádné CO (tzn. nezachraňoval ty děti). Nebo že tam bylo víc míst založení požáru a stopy po rozlité hořlavině (podle obhajoby o ni zakopl při útěku... haha). Nebo že ho několik psychiatrů označilo za sociopata (který třeba v minulosti týral zvířata). Nebo že ženu kopal při obou těhotenstvích do břicha. Nebo že se jí k činu přiznal. Nebo že odmítl detektor lži. Stačí kouknout na wiki. Ex post se našel akorát expert, co řekl, že ten požár MOHL (teoreticky) vzniknout i jinak. A že spoluvězeň nemusel být úplně věrohodný svědek. Jenže proti Willinghamovi toho bylo mnohem, mnohem víc. Jasná murder in first degree, navíc s přitěžujícíma okolnostma. I kdybych příběh přijal očima "spravedlivé" rozvedené paní, co si píše s vrahem, pořád by film strašně sráželo, že je neuvěřitelně nudný. Každopádně doufám, že se bude ten šmejd smažit v pekle. A scénárista že se nad sebou zamyslí. ()

EvilPhoEniX

Režisér Krvavého Diamantu a Posledního Samuraje servíruje málo známé Soudní/Vezeňské drama, které má rozhodně sílu.Šikovný Edward Zwick si vzal silný pravdivý příběh, vložil tam neznámé herce, aby přidal na autentičnosti a ono to funguje.Hlavní hrdina je v Texasu odsouzen k trestu smrti za upálení svých vlastních dětí a divák do poslední chvíle neví, zda je vinen či nevinen. Bavilo mě prostředí ze soudu ( byť toho je tu méně než bych chtěl) a potěší i vezeňské prostředí- kde buzerace ze strany dozorců vzhledem k závažnosti trestného činu je na místě. Druhá půlka se zaměřuje na ženu, která se snaží prokázat jeho nevinu. Poutavé sbírání důkazů ( tedy funguje i Krimi linie) a potěší nečekané finále, kde jsou kapesníky rozhodně nutností.Solidní málo známý film, který si zaslouží více pozornosti.Příběh 4/5, Akce 0/5, Humor 0/5, Násilí 1/5, Zábavnost 4/5 Hudba 3/5, Vizuál 3/5, Atmosféra 4/5, Napětí 2/5, Emoce 4/5. 8/10. ()

Johnny.ARN

Zwick si opäť vybral tému, ktorú spracoval skvelo, ale ... Nemám rád takéto, že niečo nie je explicitne povedané a divák si má urobiť záver, hlavne pri skutočných udalostiach. Film má ale neskutočné vlny a veľmi pekne sa hrá s divákom a koniec koncov aj s postavami samotnými. Je to ale fajn snímok na vyplnenie času a hlavne na zamyslenie. Posolstvá sú len bonus. 3 z 5 ()

• Celosvětová premiéra proběhla 31. srpna 2018 na filmovém festivalu v Telluride. (BMW12)
  • Hoci sa film má odohrávať v Texase, nakrúcaný bol v Atlante a Douglasville (Georgia, USA) počas októbra 2017. (Arsenal83)
  • Keď si v čase približne 1h 13 min začne Elizabeth (Laura Dern) prvýkrát prechádzať nezhody vo výpovediach svedkov, ukazujú na súde „umelecké dielo“, ktoré Toddovi viselo nad posteľou. Na obrázku je obal albumu „Abrahadabra“ od symphonic black metalovej kapely Dimmu Borgir, ktorý však vyšiel až v roku 2010, lenže súd prebiehal v auguste 1992, kedy táto skupina ešte ani neexistovala (vznikla až v roku 1993). (Stillborn83)

Režisér Posledního samuraje poletí do vesmíru

Režisér Posledního samuraje poletí do vesmíru

21.10.2018

Režisér Edward Zwick (Poslední samuraj, Odpor) se produkčně ujme nového drama seriálu Away pro Netflix, které bude pojednávat o první lidské misi na Mars. Zwick zároveň natočí první epizodu. Příběh… (viac)