The Haunting

USA, (2018–2020), 17 h 55 min (Minutáž: 43–71 min)

Tvorcovia:

Mike Flanagan

Predloha:

Shirley Jackson (kniha), Henry James (kniha)

Carla Gugino, Michiel Huisman, Elizabeth Reaser, Henry Thomas, Paxton Singleton, Victoria Pedretti, Mckenna Grace, Oliver Jackson-Cohen, Kate Siegel (viac)

Dej tohto seriálu z dielne Netflixu sa odohráva okolo 7 člennej rodiny Craineových, ktorí v minulosti bývali v záhadnom starom dome zvanom Hill House. V jednu osudnú noc po čudnej smrti matky vezme vystrašený otec rodiny všetkých svojich päť detí narýchlo preč z domu a už nikdy sa tam nevráti. Navyše, deťom o smrti ich mamy odmietne čokoľvek povedať. Po 26 rokoch za podivných okolností spácha samovraždu jeden zo súrodencov a ostatní musia konečne začať čeliť svojim démonom, ako aj zlu v Hill House, ktoré s nimi zďaleka neskončilo. (Lapedro)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (22)

The Haunting (2018)

Po druhé sérii má spokojenost poněkud upadla a poblíž se zrovna nevyskytoval Gerard Butler, aby ji zvedl, jak to dělá s jinými upadlostmi. S Domem Hillových se to mělo tak- ve chvílích, kdy se mě nesnažil ohororovat, přišli scénáristé s výborně napsaným dramatem o jedné dysfunkční rodině; v Sídle Bly mi dost často chybělo jak strašení tak i kvalitní drama. Přesto není má výsledná známka vůbec špatná, protože na první sérii odvedli filmaři sakra dobrou práci. Jen bych rád věděl, čím tvůrce tak strašně naštvala Victoria Pedretti, to jak se chovali k jí ztvárněným postavám, zavánělo až šikanou. ()

Dům na kopci (2018) (S01)

Po velmi dlouhé době jsem porušil svou zásadu přidělit seriálu výslednou známku ve formě průměru za jednotlivé epizody. Tady bych musel udělit čtyři hvězdičky, ale já jsem svévolně jednu přihodil, protože se mi často nestává, aby mě hororový seriál takhle mile překvapil. Jasně, čistý horor to nebyl ani náhodou a velká část úspěchu jde za rodinným dramatem, ale to pro mě na věci nic nemění. Celá záležitost měla výbornou atmosféru, skvěle zvládnuté napětí, zajímavé postavy a hlavně poutavě napsaný příběh. Velice dobře jsem se bavil. ()

Jak Steven viděl ducha (2018) (S01E01)

Pro úvodní epizodu jsem si vybral své tradiční zahajovací hodnocení, které běžně používám u seriálů, u nichž si ještě nejsem jistý tím, jak se vyvinou. Podle mých prvotních dojmů bych rád věřil, že se zrovna tato záležitost zajímavě rozjede, tento seznamovací díl na mě působil vcelku sympaticky, takže budu doufat. ()

Otevřená rakev (2018) (S01E02)

Hmmm, myslím, že to distributor s těmi žánry omylem přehodil. Správně by to mělo znít: drama/ horor, alespoň by to u většiny diváků utlumilo přebujelá očekávání, která ovšem nevznikla jejich vinou. Mně tento způsob vyprávění každopádně vyhovuje, příběh dysfunkční rodiny na mě funguje mnohem lépe než typické americké rádobyhorory. ()

Na dotek (2018) (S01E03)

Stále víc se mi líbí výborně zvládnuté provázání minulosti a současnosti; na rozdíl od obvyklých těžkopádných oslích můstků se k tomu tvůrci postavili s určitou hravostí a časové roviny se hladce mění jen díky stisknutí kliky nebo vypínače. Navíc je mi pořád bližší postava Theo i její schopnosti. ()

Jenom dvojčata (2018) (S01E04)

Se čtvrtou epizodou jsem měl značný problém, můj vztah k tupým smažkám (pardon, abych byl správně politicky korektní, měl jsem jistě napsat: k ne vlastní vinou drogově závislým) je velmi nepěkný; Luke si mě tedy rozhodně nemohl získat, takže vše zachraňovaly pouze návraty v čase. ()

Paní s ohnutým krkem (2018) (S01E05)

Lukeův příběh mě iritoval tím, že to byl příběh závisláka, Nellin příběh mě štval svou přebujelou romantičností. Místy jsem se u něj docela nudil a byl jsem pevně rozhodnut, že ho ohodnotím jen třemi hvězdičkami, pak ale přišel skvělý závěr, který to celé nakopl o třídu výš. Finále epizody bylo přímo lahůdkou. ()

Dvě bouřky (2018) (S01E06)

Tak tohle pro mě byla špičková epizoda. Setkání celé dysfunkční rodiny na pohřbu bylo skvělé už samo o sobě, tvůrci se ale rozhodli pro propojení dvou bouří z různých časových rovin a u mě jednoznačně zabodovali. A závěry jednotlivých dílů se jim opravdu daří:-) ()

Chvalozpěvy (2018) (S01E07)

Sedmá epizoda sice nebyla tak strhující jako předchozí díl, přesto se mi jevila jako hodně vydařená záležitost. Skládačka (pro mladší ročníky puzzle), s níž tvůrci tak nenápadně začali v úvodu seriálu, už dostává pevné kontury a já s potěšením zjišťuji, že se velice dobře bavím. ()

Znamení času (2018) (S01E08)

Tak si říkám, jestli bych se u tohoto seriálu takhle bavil, kdyby v něm tvůrci vynechali to rodinné drama a pustili se čistě do duchařiny. Obávám se, že ne a že by vznikla jen další tuctová záležitost, která by se vyšťavila během prvních tří epizod, abych se po zbývající dobu okázale nudil. ()

Hrůzostrašné sny (2018) (S01E09)

Konečně jsem se dočkal Oliviiny části příběhu a v žádném případě jsem nebyl zklamán. Na Carlu Gugino je i na prahu její padesátky setsakra pěkný pohled, navíc stále nezapomněla jak hrát, děj měl to správné napětí, atmosféra houstla záběr od záběru a ten závěr... ()

Skličující ticho (2018) (S01E10)

Finále bych bez rozpaků ocenil plnou palbou, jen kdyby nebylo sladkobolných uzavření všech dějových linií. Ta hra na city byla příliš násilná a úplně zbytečná. Je to škoda, protože jinak byl příběh desáté epizody dobře propracovaný a krásně doplnil celou skládačku. ()

Záhadné sídlo Bly (2020) (S02)

Zatímco si mě Hill House jednoznačně získal, Bly Manor to vinou tvůrců nedokázal. Ti se totiž ve většině epizod vykašlali na snahu vyvolat ve mě pocit napětí a v sérii kvalitní atmosféru, místo toho se vydali cestou jakési vztahovky, do níž se občas zabubalo a výsledek tak místy působil až bizarně. Abych jen nekritizoval- některé díly se opravdu podařily, při ještě větší dávce snahy by mohly dosáhnout až kvality první řady, ale celkově šlo o výrazně slabší záležitost. ()

Staré sídlo (2020) (S02E01)

Vždycky, když začínám hodnotit seriál, připadám si jako zkušený šachista, stejně jako on mám už svůj tradiční zahajovací tah. Takže i v případě této úvodní epizody jsem bez váhání sáhl po třech hvězdičkách a zaujal jsem vyčkávací postoj; zatím to bylo jen typické seznámení s postavami a uvedení do děje. ()

Žák (2020) (S02E02)

Na sérii jsem se dost těšil, protože ta předchozí si mě získala, po druhé epizodě jsem ale na pochybách. Příběh mě zatím nezaháčkoval, postavy se mi proti Domu Hillových zdají být mnohem méně zajímavé, dokonce bych řekl, že jsou mi obě děti silně nesympatické, a pokud se to nezlepší... 3*- ()

Dvě tváře, 1. část (2020) (S02E03)

Hmmm, už jsem to pochopil, tato série obsahuje mnohem větší dávku politické korektnosti (děkuji tvůrcům za to, že stejně jako v Hill House vsadili na lesbičky a že nešli do roztoužených spermoňů, z nichž mi není dvakrát), přičemž prakticky vymizelo napětí, kvalitní atmosféra i dramatická linka, kteréžto záležitosti jsem si tak oblíbil v předchozí řadě. ()

Jak se to událo (2020) (S02E04)

Proti předchozí epizodě jsem měl v případě čtvrtého dílu pocit, že se tvůrci přece jen začali pokoušet o alespoň nějakou atmosféru a že by se snad v budoucnu mohlo dostavit i napětí. No, a kdyby se jim podařilo natočit i nějaké hororové scény, nepůsobilo by slovo horor v žánru série jako trapný omyl. ()

Oltář mrtvých (2020) (S02E05)

Vida, přece jen to jde, jen trochu chtít. Klidně bych tentokrát přihodil i pátý kousek, ale těch opakování už na mě bylo asi příliš. Jinak ale musím tvůrce pochválit za velmi slušnou atmosféru (poprvé v průběhu řady), konečně se tu trochu bubalo (a ne zrovna hloupým způsobem) a Rahul Kohli mi čím dál víc připomíná indického Neda Flanderse, takže jsem byl poprvé spokojen. ()

Veselé nároží (2020) (S02E06)

Budu doufat, že si tvůrci série odbyli své slabé chvíle v první půli řady a že si v té druhé udrží vyšší standard, který nasadili od páté epizody. K fungující atmosféře a konečně se objevující duchařině tentokrát přibylo i přidání funkční dramatické dějové linie; vadil mi jen Jamiein srdceryvný příběh, který mě fakt příliš nebral. 4*- ()

Dvě tváře, 2. část (2020) (S02E07)

Po polovině série jsem měl za to, že se při některé z dalších epizod nevyhnu odpadování, ale k mému vlastnímu překvapení jsem se ve druhé půli začal bavit, a zatím mi to ještě vydrželo. Už nemám chaos ani v neustálých opakováních téhož a hlavní bubák je vcelku vydařená:-) ()

Tvůrce Hill House chystá Zánik domu Usherů

Tvůrce Hill House chystá Zánik domu Usherů

06.10.2021

Po úspěchu se dvěma řadami seriálu The Haunting a následně s novou minisérii Půlnoční mše oznámil režisér a scenárista Mike Flanagan další, celkově již pátý projekt pro streamovací službu Netflix.… (viac)

The Haunting Of Hill House se vrátí

The Haunting Of Hill House se vrátí

21.02.2019

Populární hororová série The Haunting of Hill House, která loni přistála na Netflixu a okamžitě si získala srdce mnoha diváků i kritiků, se vrátí. Druhá série se bude jmenovat The Haunting of Bly… (viac)

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

29.12.2018

Nominace na 76. Zlaté glóby

Nominace na 76. Zlaté glóby

06.12.2018

Nominace na 76. ročník Zlatých glóbů byly čerstvě oznámeny a vy po nich teď nejspíš budete mít ještě více otázek, něž kolik jste měli před nimi. Mezi pěticí nejlepších dramat se totiž objevily filmy… (viac)