Příběh válečníka 212 – podle jasně rozpoznatelného tetování 212 na hrudi a neméně slavné jednoruční sekery – je jednou z finančně nejnákladnějších indonéských produkcí a spojuje lokální bojová umění s historickým spektáklem i absurdním humorem. Bláznivá cesta šestnáctým stoletím se nebojí propojovat přístupy tak odlišné, že by se nad tím pozastavil i komik Stephen Chow. A právě jeho filmy v některých ohledech připomíná. Jen okořeněné výjimečně brutální choreografií a inspirací v čínských wuxia příbězích. Mýtičtí hrdinové, legendární zbraně, nezničitelné pěsti i vtipy o prdech. Tato indonéská rež má všechno! (Filmasia)

EvilPhoEniX

Ok šel jsem si pro pět hvězd. Wiro byl můj černý kůň a vše tomu nasvědčovalo. Ruhian/Silat/Indonésie/Džungle, ale čerstvě po zhlédnutí mám hodně hořkou pachuť v puse. Absolutně mi to nesedlo, šlo to mimo mě snad všemi směry, byl jsem hodně naivní jestli jsem si myslel, že dostanu Raid z džungle. Dostal jsem spíš parodii na akční filmy z 90.let s Jackie Chanem bez Chana. Když už to tvůrci podali odlehčenou formou, tak mě mrzí ještě víc, že jsem se nezasmál ani jednou. Humor mi přišel dětinský a trapný, hlavní hrdina mě neskutečně vytáčel ( ty jeho divné pošklebky a tanečky při soubojích byly úplně mimo), hodinu se zde jen nezáživně kecá, působí to celkem levně, takové béčko z Indonésie do TV, Rko tu samozřejmě není, takže ani na zlomeniny nedojde PFF a ještě do toho tvůrci zahrnuli zbytečné fantasy wu.-xia prvky ( je tu trochu létání, magie a lana!) Přesně, to co nesnáším. Jediným plusem je tedy Ruhian, který si střihne záporáka a v soubojích se předvede celkem 3x a scény s ním jsou asi to nejzajímavější na celém filmu, bohužel nedostal žádného vhodného oponenta, protože hlavní hrdina toho opravdu moc neumí. Mám to mezi 2-3 hvězdy, 3 nakonec dám z milosti, že jsem z Indonésie dlouho nic neviděl a Ruhian je pořád borec, ale k tomuhle se určitě už v budoucnu nevrátím.  Příběh***, Akce***, Humor*, Násilí NE, Zábavnost***, Hudba***, Vizuál**, Atmosféra**, Napětí**. 5/10. ()

Deimos

KINO Ponrepo. Festival Filmasia 2019. 6.12.2019/// Obsazení 9/10 Děj 9/10 Hudba 8/10 Výprava 10/10/// PLUS: okouzlí vás prostředí, kamera, obraz a výprava, děj je poutavý, napínavý a zábavný, připadal jsem si, jako bych se vrátil do devadesátých let, líbil se mi příběh, postavy, motivace postav, vlastnosti a charaktery hrdinů, souboje byly působivé a akce často fyzická MÍNUS: snad jen není pro toho, kdo nemusí hodně bláznivé a akční filmy /// Shrnutí: Nejdříve se to tvářilo jako nějaký dobrodružný film, ale brzy jsem pochopil, že tedy půjde o víc. Během prvních pár minut mě to vtáhlo a už jsem se vezl a užíval si každý kousek filmu. Indonéskou kinematografii prakticky neznám, o to větší je to zjevení, že tvůrci umí, film natočili kvalitně jak po technické stránce, tak i po obsahové. Určitě dost kopírovali od sousedních zemí a nejvíc mi to připomínalo Opičího krále, moji srdcovku, na kterou rád vzpomínám - dá se v tomto filmu najít spoustu prvků, takže inspirace je možná i zřejmá. V každém případě se mi uvedený festival tímto filmem trefil do vkusu a těším se na příští ročník. Tentokrát jsem byl poprvé./// Celkem 90%/// ()

dennykr

Tahle adaptace legendární indonéské předlohy vypadá jako kombinace (a) blockbusterového Opičího krále, (b) kantonského mo lei tau s vtipy o prdech a (c) indonéského bojového umění silat. // (a) Přiznám se, že kořeny původní látky neznám, jen vím o jejím kultovním statusu napříč celou indonéskou společností, každopádně jde o poměrně jasnou variaci příběhů Cesty na západ. Wiro je ekvivalentem Sun Wu-kchunga – nejenže jeho arogance nezná mezí, ale především se ji musí při dlouhé cestě naučit kontrolovat, aby se mohl stát hrdinou. To je zpřítomněno zbraní – u opičáka tyčí Ruyi Bang, Wiro má sekeru –, jejíž plná síla je hrdinovy odepřena a musí se stát lepším, aby mohl její potenciál využít. Wirův obtloustlý parťák Bujang Gila Tapak Sakti je vlastně čuník Ču Pa-ťie, dívka Anggini funguje jako morální kompas, ne nepodobně jako Tripitaka. Jen ten Ša-seng tam teda chybí. // (b) Tady se Opičí král spojuje s další legendou, Stephenem Chowem. Nemůžu si pomoct, ale ta kombinace nonsensového verbálního humoru a slapstickové tělesné komiky mi připomíná A Chinese Odyssey (1995), ale především filmy typu Fight Back to School nebo Forbidden City Cop. Wiro každou dramatickou situaci zlehčuje, ale nikdy to není na úkor dramatu. Angga Dwimas Sasongko svůj film dokonale kontroluje a umí vytěžit, jak připitoměle geniální humor, tak citlivá vyvrcholení dramatických scén. // (c) Akce je skvělá. 212 zvládá přinášet nádherně kontaktní boj, který dá vzpomenout na Zátah – nejen tím, že hlavního záporáka hraje Yayan Ruhian –, ale precizní inscenací pohybu v delších záběrech, jež vytěží schopnosti všech důležitých postav. Na druhé straně tu je CGI akce, která nikdy nepůsobí lacině a onu tělesnost prostě neztrácí. Když už jsem u toho opičáka, tak podobně s ním pracoval Derek Kwok v Conquering The Demons a Wukongovi, zatímco Soi Cheangova opičí trilogie v něčem podobném dost výrazně selhávala. // Bláznivý Wiro tak představuje velkou naději pro indonéský blockbuster financovaný Spojenými státy. Tahle koprodukční síla pumpuje do domácí látky potřebné finance a v rukou schopných tvůrců tak mohou vzniknout dokonale precizní filmy, které nic neztratí ze svého lokálního kouzla. A potitulková scéna naznačuje, že jsme Wira neviděli naposled. Díky bohu. ()

LangiJ

Béčková záležitost, kde i jedno zkouknutí pro mě bylo hodně. Dostala jsem se k tomu vlastně náhodou, jinak bych to ani nezkoušela, protože můj šálek čaje to úplně není. Příběh nic moc, nezaujal natolik, aby udržel mou pozornost na dvě hodiny, takže chvílemi nuda. Z postav mi nebyl sympatický nikdo, obzvlášť hlavního hrdinu měli vyměnit. Některé scény mi připomněly starý Jackieho filmy, i jsem si říkala, že proto Wiro vypadal, jak vypadal, aby mu byl podobný. Jenže Jackie je Jackie a tady se to jaksi minulo účinkem. Vtipný to nebylo, dost zajímavý taky ne, fantasy prvky mi spíš vadily, místy to působilo až uboze, jen sem tam se povedla bitkařská scéna. ()