Maraš (Miloš Biković) je na první pohled sympatický mladík. Nedávno se odstěhoval od rodičů a se svou dívkou Sofijí (Jovana Stojilković) si pořídil byt v centru Bělehradu. Srší energií a umí vydělat peníze. Bohužel, pouze nelegálně. Pracuje pro gang zlodějů aut, kterému šéfuje ostřílený mafián Car (Dragan Bjelogrlić). Ten se v branži udržel mnoho let díky své opatrnosti a díky tomu, že vždy ctil nepsaná pravidla mafie. Ve chvíli, kdy se stal dědečkem a začíná pomýšlet na "důchod", se ale díky Marašově neuváženému činu dostává do konfliktu s bělehradským narkobaronem Golubem (Nebojša Glogovac) i s policií, kterou Golub ovládá. Lehkovážný Maraš využil nečekané příležitosti a ukradl černý mercedes s bulharskou poznávací značkou. Tím dostal do problémů jak sebe, tak Cara a celý jeho gang. Na mercedes napěchovaný heroinem totiž netrpělivě čekal Golub... (Balkanfilm)

solisoli

Gangsterský, akčný, kriminálny príbeh poriadne hustý, nie len udalosťami, ale aj celým priebehom, že sa to ledva stíhalo vnímať. Hádam až v polovici sa dalo identifikovať o kom a čom všetkom tam išlo. Potom už Srbskému Jamesovi Bondovi Marašovi padala karta, ako v pokri, až do momentu kedy, Golubov plešatý zabijak s namierenou zbraňou na Maraša čakal, kým ho on zastrelí. Skvelá hudba, prirodzené postavy, divoká jazda a stupňované napätie až do poetického konca. K tomu potešila pôsobnosť skorumpovanej Polícii, baby a tým pádom, do akčnej kompletky nechybovalo temer nič. ()

Sarkastic

„Marashi...přichází těžký časy. Nebojuj se mnou. Nejsme jen přátelé. Jsme rodina. A rodina je nejdůležitější věc v životě.“ Jenže někomu to trvá pochopit déle. A protistrana na nic čekat nehodlá…aneb nenažranost se nevyplácí! Režiséra snímku neznám, takže jsem vůbec nevěděl, co čekat. Výsledek je řekněme ucházející. Jižní vítr patří mezi typické zástupce tzv. testosteronových filmů, tedy snímků, které jsou plné rychlých, „nabušených“ aut, „macho frajerů“ a jejich drsných řečí, nekompromisních, slizkých mafiánů, krvavých „nakládaček“/přestřelek a samozřejmě krásných (jak jinak než tupých) žen. To vše v evropském (srbském) hávu se solidním tempem a veskrze přímočarým dějem, který alespoň nenudí. Po celou dobu sledování jsem se však nedokázal zbavit dojmu, že se dívám na poměrně tuctovou kriminálku, jakkoliv efektně natočenou. Podobné je pak i vyznění konce, i když ta cigareta asi chutnala dobře…celkově hodnotím lepším průměrem. „Ty chceš krást auta a bojíš se rychlý jízdy?“ - „Tý se nebojím. Bojím se tebe!“ ()

Fr

„ZABÍJEJ, MLAŤ, COKOLIV…K NALEZENÍ TOHO AUTA...“ /// Půl hoďky seznamka s postavama – zloději aut, pak frajeři, co jedou v něčem větším... no a přichází onen okamžik, kdy Marash dostane ten debilní nápad... Většinou jsou to nesympatičtí ksindlové a zrovna on je týpek, kterýho bych si oblíbil. (Vo tom to asi je, že?) Pak se do toho přimíchaj ještě policajti – samo že ne ti poctivý. Chvíli vede ten, chvíli zase onen, někdo vobčas umře a nakonec vlastně není komu fandit, což je na tom to nejlepší, páč všechno je to jeden ksindl. Takhle to asi (možná i víc) mezi nima (všema) funguje. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Nevěřil bych, že i ve zlodějským gangu může bejt na hovno práce s lidma. 2.) Chcu převzít kšeft s drogama. 3.) Thx za titule „olasek“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ * ()

Soweek

Dle nadšených recenzí na csfd ( v době pořizování filmu měl přes 90% ) jsem čekal drsnou srbskou kriminálku z neokoukaného balkánského prostředí, ale dostal jsem bohužel naprosto průměrný thriller s jednoduchou zápletkou bez dějových zvratů. Neoukoukané prostředí se ale osvědčilo, takže na průměr si film sáhne. ()

chelseaman22

Svěží vítr zavál z Balkánu, aby nabídl pobavení ve formě vyříkávání si účtů ze strany drogových kartelů, což je ultimátní zábava do té míry, jak je to jen možné. Kéž by někoho v českých luzích a hájích napadlo realizovat něco podobného na podobně jednoduchém scénáři, který pro určitou ortu publiku funguje skvěle. 77 % ()

• Nebojša Glogovac se bohužel nedožil premiéry. Zemřel na rakovinu několik měsíců po skončení natáčení. (ČSFD)
  • Celosvětová premiéra proběhla 25. srpna 2018 na Filmski susreti Nis v srbském městě Niš. (Varan)