Trenker a Riefenstahlová

(TV film)
  • Nemecko Luis Trenker – Der schmale Grat der Wahrheit (viac)

Luis TrenkerLeni Riefenstahlová – dva milenci, kteří natáčejí progresivní díla s podporou nacismu. Jakmile režim padne, minulost oba začne pohlcovat a burcovat proti sobě. Roznětkou je „hodnověrný” diář Evy Braunové, o nějž má zájem Hollywood. V létě roku 1948 horolezec, režisér a herec Luis Trenker míří na Benátský filmový festival oživit svou slábnoucí kariéru. Třímá eso v rukávu, které zaručeně vrátí jeho jméno zpět na přední místo novinových titulků: objev a výhradní práva k domnělému diáři Evy Braunové. Mezitím legendární filmařka Leni Riefenstahlová připravuje Trenkerovi, svému bývalému milenci, zničující ránu. Chce totiž za každou cenu zabránit zveřejnění a zfilmování diáře, který ji očerňuje, protože naznačuje její intimní vztah s Hitlerem. Trenker, jenž umí hbitě mísit fakta a fikci, prohlašuje, že diář je hodnověrný a byl mu svěřen od samotné Braunové, a to v posledních dnech války. Rozepře mezi dvěma velikány, kteří se zapsali do dějin kinematografie jako služebníci zhoubné ideologie, na sebe nenechá v situaci poválečných vypořádání dlouho čekat. (Česká televize)

robbez

Řada umělců tvořila v době nacismu nebo komunismu a musela řešit otázku, do jaké míry se zaprodat do služeb totalitních režimů. U nás třeba takový režisér Vávra dokázal vyjít s oběma těmito režimy a na kvalitě jeho tvorby se to celkem neprojevilo. Některými náměty byl ovšem ideologicky značně poplatný dané době. Vždy je hlavně otázka osobního rozhodnutí, kam až je daný tvůrce ochoten zajít, aby mu totalitní systém dovolil pracovat. Někdy je asi docela problém vycítit hranice nutné loajální úlitby a angažované kolaborace. Riefenstahlová i Trenker zašli ve své servilitě k nacismu oba poměrně daleko a zaplatili za to tím, že po válce už nic pořádného nenatočili. Film je každopádně zajímavým životním, historickým i psychologickým portrétem dvou výrazných osobností. ()

pakobylka

Jako životopisný snímek ne zcela uspokojivé. Podstatná část příběhu se odehrává za Druhé světové, přesto je z něho válka přepečlivě vyoperována, jakoby byla jen velice vzdálenou ozvěnou z jiného vesmíru, takže zápletka ve výsledku působí trochu vykastrovaným dojmem. Vyhodnocení postojů a činů obou hlavních aktérů nechávám na vás, neboť žili ve vyhrocené době, která zavrhovala kompromisy - velice lehce tak strhávala korektní slupky z lidských charakterů, na druhou stranu nikomu nedávala moc na výběr. ()

salfa72

Film se mi velice líbil, jediné, co mě trochu mrzelo bylo to, že se snímek věnuje životu L. Trenkera až v době, kdy se seznámil s Riefenstahlovou, docela by mě zajímaly i jeho první začátky při výstupech na hory. Už je to docela dlouho, kdy jsem se při sledování filmu nenudil a nesledoval, kolik minut ještě zbývá do konce. Mám radost, že se občas najdou titulkáři, kteří přeloží i něco jiného, než nejnovější USA Blockbuster, který u nás stejně půjde do kin a později vyjde i na DVD/BR. Nezbývá než doufat, že se ještě někdy objeví nějaké CZ/SK titulky k Trenkerovým filmům, případně k dokumentům o něm. ()

Volodimir2

Aloiz Franzs Trenker bol menej známy ako Leni Riefenstahl, keď sa obaja stretli v roku 1925 pri natáčaní filmu "Svätá hora" (Der Heilige Berg, 1926) a tu medzi nimi preskočila iskierka, ktorá tlela dlhé roky. On bol filmový producent, režisér, spisovateľ, herec, architekt, horolezec ale bol aj na OH v Chamonix 1924, ako člen päťčlenného družstva Talianska na bobovej dráhe (skončili na 6 mieste). V tej dobe už Leni Riefenstahl bola omnoho slávnejšia, bola talentovaná plavkyňa, herečka ale predovšetkým tanečníca (už v tej dobe vystupovala po celej Európe). Ďalší život si žil každý svojim spôsobom. Riefenstahl režírovala nacistické propagandistické filmy, čo jej vynieslo celosvetovú pozornosť. Po vojne ako nacistický sympatizant bola spájaná s vojnovými zločincami. Aj Luis Trenker v dobe vojny ostal visieť v osídlach nacistov ale po vojne sa mu podarilo svoje meno čiastočne očistiť. Samotný film začína v roku 1948, keď Luis Trenker cestuje na Benátsky festival a vezie so sebou obrovské eso, má výlučné práva na dôverný denník Evy Braunovej. Na druhej strane však stojí Leni Riefenstahl, ta na neho ostro zaútočí, obáva sa zverejnenia jej vzťahu s Hitlerom? ()

Fary

Bohužel herecké obsazení tohoto filmu mi nesedlo. Když srovnám Tobiase Morettiho a Luise Trenkera je to jako srovnávat George Clooneyho a Mr. Beana. Trenker byl od pohledu charismatický a pohledný chlap (proto mu také tak snadno podléhaly ženy), naopak Moretti působí už od počátku filmu jako nevrlý důchodce. Leni Riefenstahlová je zase charakterově velmi nesourodá a chová se přinejmenším dost divně. Škoda toho - mělo to potenciál. ()