Neviditelné

Citlivá a empatická komedie vypráví o čtyřech pracovnicích, které se v denním centru na předměstí francouzského města snaží pomoci ženám ve složité životní situaci. Když má být centrum kvůli úřednímu rozhodnutí uzavřeno, jeho zaměstnankyně se nevzdávají a berou situaci do vlastních rukou. Od teď udělají vše pro to, aby svým návštěvnicím pomohly postavit se znovu na vlastní nohy, i když to bude znamenat porušení spousty pravidel. Někdy je totiž potřeba spojit síly, postavit se problémům čelem a jít štěstí naproti! Vnímavý snímek plný humoru, naděje a autentických hereckých výkonů ukazuje, že za každým „neviditelným" člověkem z okraje společnosti stojí silný příběh a že s pomocí a podporou ostatních lze překonat i ty nejtěžší překážky. (Aerofilms)

COLOR

Dobre natočený, remeselne zvládnutý film, ktorý ma však osobne neoslovil, resp. miestami až vytáčal vzhľadom na to, že máme sociálny prípad v rodine... Tí ľudia často naozaj "nechcú". No, každopádne fajn sonda do tohoto prostredia, veľmi zamerané na ženy, avšak značne patetické. Oceňujem obsadenie autentických bezdomovkýň (afaik), ktoré hrali skvelo. ()

Eluin

Neviditelné jsou jedním z těch nenápadných filmů, které se vám dokážou zarýt hluboko pod kůži. Film se zaměřuje na jakýsi denní stacionář pro ženy bez přístřeší. Katalyzátorem děje je pak moment, kdy se blíží zavření stacionáře, ten je totiž pro mnoho klientek klíčovým bodem v jejich jinak velmi chudé sociální síti. Sociální pracovnice tedy vezmou rozum do hrsti a zkusí to jinak. Jak? Tak na to se radši běžte podívat do kina. Film Neviditelné totiž asi není z těch, které by trhaly divácké rekordy, takže o to lepší dojem můžete mít, když se na něj na stříbrném plátně mrknete :-). Velkým plusem filmu je jeho autentičnost, kdy si absolutně na nic nehraje, dialogy tu nepůsobí uměle a ani prvoplánově (možná s jednou výjimkou). Autentičnosti nahrává i obsazení některých skutečných žen bez domova. Ve výsledku se tak jedná o velmi sympatický film, který sice na úvod může působit trochu chaoticky, nicméně věřím, že u každého diváka se to brzy vstřebá. Jen je potřeba neočekávat od toho nějakou velkou komedii (byť film je tak někdy prezentován). Ano, humorné scény tu jsou, nicméně netvoří základ snímku. Vyčítat by snad šlo i trochu "happyendové" zakončení některých scén, neboť skutečnost bývá asi o poznání více depresivnější. Chápu to ale jako záměr tvůrců pracovat s nadějí, ta je totiž pro klienty bez domova někdy opravdu klíčovou. A znáte to, lepší falešná naděje, než falešná beznaděj. ()

NinadeL

Bylo by zajímavé vidět podobný film natočený u nás, ale na to jsme moc malá země a témata, do kterých se investují peníze, jsou prakticky uzavřený svět sám pro sebe. Ale tak obecně je fajn vnímat seriózně sociální témata v kontextu dnešní Francie, protože opravdu vždycky to nemusí být komedie jako Samba. ()

PTuranyi

Príjemná komédia ponúkajúca zmes príhod zo života centra pre ženy bez domova so silnou vôňou človečiny. Ťažko povedať, či sú viac hrdinkami dobrovoľníčky pracujúce v centre alebo samotné ženy používajúce jeho služby, ale kokteil charakterov a situácií ponúka množstvo úsmevných situácií aj keď majú často horkú príchuť. Už len ich mená či prezývky: Edith Piaf, Cicciolina, Salma Hayek, Vanessa Paradis, Dalida či Lady Di vyvolávajú úsmev. Produkcia je dobrá, tak skôr európska bez snahy veci dramatizovať či nejako zvlášť citovo podfarbovať. Herci sú zväčša ženy bez domova hrajúce samé seba čo je na jednej strane autentické a na druhej strane prekvapivo dobré. 65% ()

Slarque

Označení „komedie“ mi připadá značně zavádějící. Už jen volba nehereček z ulice a realisticky polodokumentární vzhled míří úplně jiným směrem. Profesionální dobračky, které by nejradši pomohly i těm, co o to nestojí, a přitom nemají čas žít svůj vlastní život, bych asi měl obdivovat. Fajn film někde na festivalu, ale bohulibým úmyslům navzdory je hlavně snadno zapomenutelný. ()

• Celosvětová premiéra proběhla 22. srpna 2018 na filmovém festivalu v Angoulême ve Francii. (Varan)
  • Scenáristka Marion Doussot si vybrala neprofesionální herečky, které ztělesňují ženy bezdomovce, které znaly ulice nebo které žily v pěstounských domovech s výjimkou Sarah Suco a Marie-Christine Orry. (ČSFD)