Málokdo ví, že to byli skauti, kdo před sto lety v nově vznikající republice pomáhal roznášet důležité poštovní zásilky a tajné depeše. Jak nebezpečné a komplikované to tehdy bylo a kdo byly hlavní osobnosti skautingu, ukáže zábavně-vzdělávací seriál Skautská pošta 1918. Pavel Zedníček a Naďa Konvalinková v rolích prarodičů přenesou děti poutavým vyprávěním do počátků minulého století a odhalí zákulisí vzniku Československa. V rolích jejich pravnoučat Tomáše a Báry se představí Matěj Havelka a Natálie Němcová. Seriál režíruje Pavel Hejnal (S Hubertem do lesa, Sám v muzeu, Planeta Yó), animované vsuvky z dědečkova rozpohybovaného skautského deníku kreslí výtvarnice Lucie Lomová, autorka večerníčku Anča a Pepík i velikonočních a vánočních kalendářů Déčka.
Dvojčata Bára a Tomáš navštěvují svého stošestnáctiletého pradědečka. Ten ve svých šestnácti letech zažil v Praze vznik republiky, setkal se s osobnostmi, které významně ovlivňovaly politické, společenské i umělecké směřování první republiky, a coby skaut byl přímo účastný bouřlivému dění na podzim roku 1918. Prostřednictvím vyprávění, pradědečkovy speciální hry a nezměrné dětské fantazie nahlížejí sourozenci do roku 1918, setkávají se s historickými postavami a prožívají dobrodružství s pradědou. V epizodních rolích se diváci mohou těšit například na Petra Stacha coby Josefa Rösslera-Ořovského, Jaromíra Medunu jako Karla Kramáře, Marka Adamczyka v roli legionáře nebo Petru Nesvačilovou ztvárňující Emu Destinnovou. (Česká televize)

Recenzie používateľa zdeny99 k tomuto seriálu (13)

Skautská pošta 1918 (2018)

Skautská pošta je cyklus o významných osobnostech první republiky a má velice zajímavý formát. Krátká délka kolem 15 minut je podle mě akorát. Dozvíte se během nich to nejdůležitější, co si zapamatujete. Což sedí jak dětem, tak dospělým, aby nepřestali být pozorní. Tomu pomáhá i samotné provedení, které je napůl hrané a napůl kreslené. Cestování časem ze současnosti do minulosti a zpět je vzhledem k danému tématu také dobrým tahem. Jen Konvalinková si mohla ušetřit nějaké své výstupy, kdy si hraje na nějakou vyžranou Rybanu servírující indiánky či takřka celý díl je věnován bramborovým plackám, tzv. pokroutkám. Podle mě je to až moc na škodu a její role táhne tento cyklus značně dolů. [30. hodnocení, 2. komentář, 61%] ()

Série 1 (2018) (S01)

Skautská pošta je cyklus o významných osobnostech první republiky a má velice zajímavý formát. Krátká délka kolem 15 minut je podle mě akorát. Dozvíte se během nich to nejdůležitější, co si zapamatujete. Což sedí jak dětem, tak dospělým, aby nepřestali být pozorní. Tomu pomáhá i samotné provedení, které je napůl hrané a napůl kreslené. Cestování časem ze současnosti do minulosti a zpět je vzhledem k danému tématu také dobrým tahem. Jen Konvalinková si mohla ušetřit nějaké své výstupy, kdy si hraje na nějakou vyžranou Rybanu servírující indiánky či takřka celý díl je věnován bramborovým plackám, tzv. pokroutkám. Podle mě je to až moc na škodu a její role táhne tento cyklus značně dolů. [3. hodnocení, 1. komentář, -%] ()

Josef Rössler-Ořovský (2018) (S01E01)

Zajímavej chlap to byl ten Ořovský. Nejenže založil skautskou poštu, tak i Olympijský výbor Československa, soudcoval první derby Sparta x Slavia a sepsal pravidla hokeje. Ovšem to nejzajímavější bylo, že z Norska sem dotáhl první lyže a pak na nich jezdil po Václavském náměstí. To mě fakt dostalo. Dneska kdyby tam někdo lyžoval... :D A teď už k formátu samotného cyklu. Pro mě je tohle první díl, který jsem viděl ze Skautský pošty a moc se mi to provedení líbí. Krátká délka kolem 15 minut je podle mě akorát. Dozvíte se během nich to nejdůležitější, co si zapamatujete. Což sedí jak dětem, tak dospělým, aby nepřestali být pozorní. Tomu pomáhá i samotné provedení, které je napůl hrané a napůl kreslené. Cestování časem ze současnosti do minulosti a zpět je vzhledem k danému tématu také dobrým tahem. [3. hodnocení, 1. komentář, -%] ()

Antonín Benjamin Svojsík (2018) (S01E03)

Antonín Svojsík coby zakladatel Skautů bezesporu do tohoto seriálu patří. Jenže oproti slavnějším osobnostem jako byl například Čapek, Lada či Baťa se jedná o slabší a méně zajímavý díl. Zajímavé bylo jen to, že jej hnali kvůli orlici ve znaku skautů, jelikož orlice byla symbolem monarchie. [2. hodnocení, 1. komentář, -%] ()

Alois Jirásek (2018) (S01E05)

Z dílu o Aloisovi Jiráskovi jsem zklamán. Je to náš jeden z největších spisovatelů a v díle o něm, byl jen malinko zmíněn. V prvních deseti minutách se divák pouze v kratičkosti dozví, že napsal Staré pověsti české, něco o husitech a kde bydlel. To mne velice zklamalo. V závěrečných pěti minutách je ještě připomenut jeho obraz coby poslance a chlapa, jenž veřejně vystupoval po roce 1918. To je ale bohužel vše. Naopak je díl více zasvěcený bramborovým plackám, tzv. pokroutkám. [2. hodnocení, 1. komentář, -%] ()

Sachem (2018) (S01E09)

Tak tohle je pro mě veliké zklamání. Eduard Štorch patří mezi mé oblíbené autory, a tak jsem se na tuto epizodu moc těšil. Jenže se tu nic o něm nedovíme. Jen to, že se mu říkali Sachem mezi skauty. A pak notoricky známou věc, že se zabýval vykopávkami a napsal jednu z nejslavnějších českých knih, Lovci mamutů. Žádná jiná kniha tu zmíněná není, dokonce i na Havranpírka se zapomnělo! [2. hodnocení, 1. komentář, -%] ()

Jiří Wolker (2018) (S01E12)

Tak tohle je hodně slabý díl. Takřka celé je to věnováno ještě 16letému Wolkerovi, jak pobýval na skautském táboře. Za to o jeho básnické činnosti je tu pouze malinká zmínka, a to že jeho nejslavnější báseň je Poštovní schránka. Dokonce ani tu není řečeno, jak zemřel. Pouze to, že zemřel ve věku 24 let. Pro mne obrovské zklamání. [2. hodnocení, 1. komentář, -%] ()

Karel Čapek (2018) (S01E14)

Matouš Ruml coby mladý Karel Čapek mi vůbec nesedl. Nejen že se mu nepodobá, ale v porování s Josefem Abrhámem v životopisném filmu ČLOVĚK PROTI ZKÁZE dostává jednoznačně na prdel. Nemohu si pomoct, ale tahle patnáctiminutová exkurze do Čapkova života je opravdu jen zbrklý výlet. Dozvíte se to, co stejně všichni znáte (inu je to pořad pro děti, tak ty to ještě vědět nebudou) a podle mě tím ztratíte jen 15 minut života. [3. hodnocení, 1. komentář, -%] ()

Jak to bylo dál (2020) (S02)

Skautská pošta je cyklus o významných osobnostech první republiky a má velice zajímavý formát. Krátká délka kolem 15 minut je podle mě akorát. Dozvíte se během nich to nejdůležitější, co si zapamatujete. Což sedí jak dětem, tak dospělým, aby nepřestali být pozorní. Tomu pomáhá i samotné provedení, které je napůl hrané a napůl kreslené. Cestování časem ze současnosti do minulosti a zpět je vzhledem k danému tématu také dobrým tahem. Jen Konvalinková si mohla ušetřit nějaké své výstupy, kdy si hraje na nějakou vyžranou Rybanu servírující indiánky či takřka celý díl je věnován bramborovým plackám, tzv. pokroutkám. Podle mě je to až moc na škodu a její role táhne tento cyklus značně dolů. [2. hodnocení, 1. komentář, -%] ()

Jaroslav Foglar (2020) (S02E01)

Z tohoto dílu o Jaroslavovi Foglarovi jsem zklamán. Podle mě je Foglar nejlepší český spisovatel dobrodružných knih (ať pan Štorch promine), který se do paměti čtenářů zapsal jako autor vontovské trilogie, tak dále příběhy ze skauta a táborů. I proto vzhledem k názvu tohoto seriálu mohl být podrobněji probrán. Je zde jen zmíněno v krátkosti, co napsal, že vedl skauty, říkalo se mu Jestřáb a za komunismu nesměly být vydávány jeho knihy. To je bohužel hodně málo. Místo informací o Foglarovi si tam Konvalinková hraje na nějakou vyžranou Rybanu a servíruje indiánky. [2. hodnocení, 1. komentář, -%] ()

Josef Lada (2020) (S02E03)

Čekal jsem víc Ladových obrázků. Ukázali jen Švejka a pak asi dalších jeho pět, šest postaviček, což mě zklamalo. Ale zase mě pobavili tím, že Lada utíkal z kavárny oknem před placením... :D [2. hodnocení, 1. komentář, -%] ()

Eliška Junková (2020) (S02E07)

Díl o Elišce Junkové podle mě patří mezi ty nejlepší a především nejzajímavější. Dokonce jsem nabyl toho přesvědčení, že život o naší průkopnici automobilismu a jedné z prvních automobilových závodnic na světě, je výborné téma pro celovečerní film. [2. hodnocení, 1. komentář, -%] ()

Tomáš Baťa (2020) (S02E10)

Závěrečný díl druhé série o Tomášovi Baťovi patří mezi ty nejlepší. Je to obrovské vzdání pocty našemu největšímu podnikateli (samozřejmě z dětského pohledu). V té patnáctiminutovce je tu zmíněno opravdu to nejdůležitější, co si divák zapamatuje. Největší důraz je samozřejmě kladen na jeho devítku na konci ceny. Nechybí ani to, že propagoval revoluční systém práce, kdy se zaměstnanci točili na všech pozicích. Ale i to, že se zasloužil o zlepšení životního standartu tehdejšího Zlína, kde vybudoval čtvrť na bydlení, zpevnil silnice a nechal postavit nemocnici. Jen za tu dvouhodinovou pauzu na oběd bych ho hnal... [2. hodnocení, 1. komentář, -%] ()