Když praděda (Pavel Zedníček) čte Báře a Tomášovi napínavou knihu Válku s mloky, oba zatouží poznat se s autorem Karlem Čapkem. Praděda proto otvírá svůj skautský deník a začne vyprávět, jak nesl Čapkovy rukopisy do Lidových novin, kde se tenkrát mladý, nadějný spisovatel ucházel o místo. Později se z něho stal významný redaktor právě Lidovek, založil slavné „Pátečníky“ a prozřetelně varoval před druhou světovou válkou. Bára a Tomáš nahlédnou nejen do Čapkovy pracovny, kde zrovna vymýšlí divadelní hru o robotech, ale mrknou se i do časů, kdy byl Čapek studentem gymnázia a zrovna lítal v pěkném průšvihu. (Česká televize)

zdeny99

Matouš Ruml coby mladý Karel Čapek mi vůbec nesedl. Nejen že se mu nepodobá, ale v porování s Josefem Abrhámem v životopisném filmu ČLOVĚK PROTI ZKÁZE dostává jednoznačně na prdel. Nemohu si pomoct, ale tahle patnáctiminutová exkurze do Čapkova života je opravdu jen zbrklý výlet. Dozvíte se to, co stejně všichni znáte (inu je to pořad pro děti, tak ty to ještě vědět nebudou) a podle mě tím ztratíte jen 15 minut života. [3. hodnocení, 1. komentář, -%] ()