Poté, co veterán pomohl odvrátit teroristický útok, je pověřen ochranou političky, která patřila k hlavním obhájcům války, v níž bojoval. (Netflix)

Lima

Během všech šesti dílů 4 úžasně zkomponované akční scény, od třetího dílu zvraty jak na běžícím páse a hlavní záporák byl u mě až na posledním řádku v seznamu podezřelých, fakt jsem ho neodhadl (ale možná jsem jen natvrdlý). Super dlouhá scéna s výbušnou vestou v posledním díle je něco …… něco tak bizarně napínavého, že se vám skoro nechce věřit vlastním očím. Ale v dobrém slova smyslu, mělo to říz, prostě jsem se skvěle bavil. Richard Madden si to neskutečně dával, profik každým coulem, ministřin pejsánek a uzlíček nervů v jednom. Byl fantastický! Celkovou pětihvězdu nedám jen proto, že jsem v samém závěru vůbec neuvěřil náhlému přerodu jedné z postav do absolutního zla, vzhledem k předchozímu průběhu, tomu jak se prezentovala, co jsem z ní cítil (ti co viděli, asi tuší). Tady už to se snahou překvapovat tvůrci přepískli. ()

Tom Hardy

Ukázka toho, jak by dopadlo kultovních 24 hodin, kdyby autoři neměli koule a vyhodily se všechny cool momenty. Čímž ani omylem neříkám, že Bodyguard není fajn řemeslo s řadou napínavých momentů. Ale rozhodně nejde o nic, co by mě vystřelilo z bot (už proto, že se až příliš dlouho nic konkrétního neděje a pak se najednou musí v poslední epizodě dohnat všechny naplánované zvraty). Konec je ve své neochotě udělat byť jen jediný dramatický řez už vyloženě zbabělý. ()

Enšpígl

U druhý dílu jsem si říkal, to snad ne, tak laciná vztahovka, ale pak to nabere obrat a já nestačil žasnout. Závěr bomba, absolutně jsem nečekal, kdo bude ta svině, hodně dobře si se mnou tvůrci pohráli. ()

Malarkey

Je pravda, že celá ta myšlenka je svedena do ad absurdum situace, která by nemohla nastat ani kdyby Váš bodyguard byl nejneschopnější břídil v celé britské divizi. Nicméně budiž, tady je to od začátku jasně naznačené a tak je s tím potřeba tak i počítat. Seriálu se ale nedá upřít silná dynamičnost, dobrá akce, neméně kvalitní napětí a chuť jít díl za dílem až do samotného konce. Richard Madden tu hrál kluka na první pohked bez emocí, který jich v sobě drží víc, než by musel a já se musím přiznat, že bylo dost zajímavé jeho počínaní těch šest dílů sledovat. ()

Marigold

Seriál, který se docela dlouho tváří jako aktualizace šachových partií Johna le Carré, ale nakonec se možná do dějin zapíše jen jako strhující audition tape Richarda Maddena na roli Bonda. Božínku, ten kluk to má, killer look, zranitelný šarm i zvláštní křehkost. Jeho postava se hladce mění před očima z výkonného stroje na naprosto rozhozenou továrnu na traumata. Bohužel, všechno ostatní v tomhle světě je stojí na vodě. Až do pátého dílu jsou to pomalé přísliby, které rozmetá šestka přehlcená twisty, nesmyslnými vysvětleními a vysloveně debilními motivacemi ústředního spiknutí. Bodyguard jako politický thriller nakonec není žádnou pečlivě promyšlenou šachovou partií, ale stupidní scenáristické prší s dírami v logice. Směšná konstrukce bohužel zpětně devalvuje ambiciózní pokusy o drama a dává jasně najevo, že úsměvná klišé o vztahu strážce a jeho svěřenkyně nebyly jen chvilkovými úlety. Je to vlastně laciné, byť hezky nasnímané a moderně nazvučené béčko. Škoda, ale Madden je v současnosti top on my 007 list. ()

DaViD´82

Jed Mercurio si dal na rok oraz od své vlajkové série Line of Duty a vytvořil… No, v podstatě nepřiznaný spin off, který „podědil“ veškeré přednosti (hmatatelná gradující tenze, nejednoznačné charaktery, pochopitelné motivace, výslechové dialogové přestřelky) i zápory (trochu moc náhod, zvraty za každou cenu, poněkud přepálené konspirace) právě z Line of Duty. Dokud se drží postav, které se během své neodvratné cesty do pekel snaží hasit následky svých jednání, tak je to výtečné. Jakmile uhne od jednotlivců k vysoké zákulisní hře plné intrik, tak to drhne a je z toho div ne nový Dan Brown. Což jsme opět u toho, že nemlich to samé platí i o, wait for it, Line of Duty. ()

EvilPhoEniX

Neskutečná 6.dílná pecka! Richard Madden, který předvádí mimořádný herecký výkon a hlavně profesionalitu nejhlubšího zrna má za úkol dělat bodyguarda Ministriňi Londýndské vlády, na kterou se plánují teroristické atentáty. Skvělé tempo, perfektně vygradované scény, prohnilá, zkorumpovaná vláda a velmi zábavné politikaření a intriky. Nečekal jsem, že zrovna politikaření mě bude bavit na seriálu nejvíc. Tohle se povedlo. Keeley Hawes v roli Ministryně výborná. 90% ()

novoten

Od první do poslední vteřiny nepředvídatelný příklad všech britských seriálových ctností. Není nouze o překvapivé zvraty včetně jednoho šokujícího, atraktivní prostředí propojené s vedlejšími tématy a strhující herectví všech zúčastněných v čele s dech beroucím Maddenem, kdy divák neustále váhá, jestli se hlavní hrdina zhroutí, provede hrdinský čin nebo postřílí všechny kolem sebe. Velká škoda zapletení se do vlastních sítí intrik v době těsně po přeskočení základní výhybky, do té doby jsem myslel, že mám před sebou pravý seriálový zázrak, takhle alespoň více než pečlivou žánrovku s do neuvěřitelných výšin gradovanou finální linkou. ()

tron

„Volám sa David. A potrebujem pomoc.“ Viac by mi sedelo, ak by David Budd robil ochranku hviezde zo showbyznisu. Takto to bolo na môj vkus príliš politické, teroristicko-špionážne. Scenáre reflektujú nebezpečnú a neistú dobu, v ktorej žijeme. Časy plné hrozieb a neistôt číhajúcimi za najbližším rohom, kedy si idete kúpiť do supermarketu rožky a tresku a pri chladiacom boxe stretnete magora s bombou a celé to tam odpáli. Oceňujem, že to má len 6 epizód. Čo už oceňujem menej, je ich dĺžka: cca hodina je dosť, pričom posledný diel má rovno hodinu 15. Uňho to ale nevadí, lebo je to nervák. A nervák je aj úvod prvej časti. Občas to jemne poľaví, avšak inak je tempo vyrovnané a napínavé. Rozuzlenie je celkom fajn (musím priznať, že som nečakal, že za tým bude stáť dotyčná osoba) a „robotický“ Richard Madden z Popolušky, svoju klientku prezývajúci Levanduľa (kto videl Popolušku vie, akú dôležitú rolu v nej hrala táto kvetina – túto geniálnu drobnosť si všimla až moja pani manželka), to uhrančivo drží pevne vo svojich rukách. Jeho herecká (a iná, ehm) kolegyňa je už podstatne menej sympatická, ale to vychádza z povahy postavy, ktorú hrá. A v strede dôjde k brutálnemu twistu, ktorý ste určite nečakali. Akcia je zvládnutá dobre, ale je jej málo. Keďže zbožňujem britskú kultúru, jej architektúru, prízvuk atď., tak mi tento projekt sedel o to viac. SPOILER Menej mi vyhovoval priveľký dôraz kladený na bodyguarda. Jasné, osobný strážca má ku klientovi niekedy bližšie, než niekto z rodiny (fakt). No tu sa mi ozaj nezdalo, že by „len“ bodyguardovi bolo dovolené tak výrazne zasahovať do mimoriadne háklivého a verejnosťou pozorne sledovaného vyšetrovania. Neverím ani v taký románik, aký nám tvorcovia predstavili. Neverím, že by po sebe po pár dňoch tak vášnivo skočili. Sorry, to nie je realistické a od odťažitých a chladných Britov takýto románik vnímam skôr ako pokus o vtip. Neverím tiež, že by vyšetrovacím zložkám trvalo tak dlho, kým by si dali dokopy Davida so znetvoreným snajperom. Nie v dnešnej pretechnizovanej dobe. Možno bolo lepšie Davida nechať zabiť tak, ako to mal v pláne a v deji následne pokračovať v spoločnosti dvojice vyšetrovateľov. SPOILER ()

M.a.t.t.

Britský seriálový hit roka, ktorý si diváka dokonale omotá okolo prsta extrémne napínavou úvodnou sekvenciou a niečo podobné predvedie v rámci úplného finále aj na podstatne väčšej ploche. Už to by samo o sebe asi niektorým stačilo, no tempo epizód výrazne nepoľavuje ani medzitým a zápletka rozohráva komplikovanú hru, kde často nie je je jasné, kto kope za akú stranu. Moja najväčšia výhrada však smeruje paradoxne práve ku samotnému scénáru. Obrovské množstvo, chvíľami až béčkovo ladených, zvratov, ktoré navyše nie sú zakaždým uspokojivo vysvetlené, je tu predsa len v o niečo väčšom kontraste so zjavnou snahou o realizmus a pohrávaním sa s aktuálnymi témami, ako napríklad v podstatne akčnejšej 24. Inak však v postate nemám čo vytknúť, nakoľko Bodyguard je po všetkých stránkach výborná záležitosť, podporená mimoriadne presnými hereckými výkonmi. 90% ()

flanker.27

Sušil jsem Bodyguarda na disku tři roky, ale teprve uvedení v televizi je toho příčinou, že jsem se na tuto šestidílnou záležitost podíval (vážně budu muset se svou filmovou nevýkonností něco dělat). Nemůžu říct, že bych plakal, že jsem si takovou dobu nechával unikat klenot, protože nijak extra nadšen nejsem, i když zhlédnutí nelituji. Ale jak jde na konci Budd na terapii, napadlo mě akorát tak říct "ahoj, já jsem scenárista, pokouším se v šesti dílech splést dohromady policii, tajnou službu, organizovaný zločin a džihádisty a ono mi to nejde a já jsem frustrovaný." Vnějšková vyhlazenost mě neopije, když často jednotliví lidé (vč. hlavní postavy) a organizace jednají naprosto v rozporu s logikou jen proto, abychom měli další nečekaný zvrat (těžká to bolest moderní produkce) a celkové vyznění příběhu mi přijde jako věta zoufalého Jima Hackera: "potřebujeme sledování, je ohromnou zbraní v boji proti organizovanému zločinu." Rovněž tak si nelze nevšimnout, že pokud je v bezpečnostních silách někdo schopný a nezkorumpovaný, je obvykle jinorasový, vzdáleně připomínající ženu nebo nejlépe oboje. Pravda, částečně to platí i o druhé straně, ale méně částečně než u strany dobra a spíš tam, kde to má přivodit nějaké to "nečekané" překvapení, jenže mě spíš překvapilo, že hlava londýnského organizovaného zločinu nemá ještě alespoň ruský původ, protože jinak do současných tabulek zapadá dokonale. :) Co dalšího to sráží je, že i kdybych prominul ty díry v logice, pokus ubalancovat dílko v rámci politické korektnosti a další chyby, ten finální problém je se samotným Buddem, který mi nebyl sympatický. Nic proti Maddenovi, není to jeho chyba, ale hraje prostě zoufale špatně napsanou postavu. Co se týče jeho traumat, která ho mají polidštit, není snad klišé, které by to nenakouslo (aniž by to ale bylo dovedeno do rozumné podoby), některé jeho kroky si o průser přímo koledují a to zašššustění s ohyzdnou ministryní mi na pár dní sebralo chuť na jakékoli hezké věci. Kol a kolem dívatelné, ale ne víc než to. ()

gudaulin

Série patří do rozšiřující se části produkce určené ženskému publiku. Nehledal bych v tomto konkrétním případě vliv nějaké ideologie, je to jednoduše obchodní kalkul. Jde o tentýž případ jako Noční recepční s tím rozdílem, že Bodyguard se víc drží thrillerového žánrového uchopení, líp odsýpá a své si v něm snáz najdou i muži. Orientace na divačky se projevuje především soustředěním na emoce a vztahy na úkor akce, ale i zvýšeným podílem ženských rolí v pozicích, kde byste to nečekali. Velitelkou protiteroristického komanda je žena, v pozici ostřelovače ji jistí - hádejte kdo - a výbušniny jde zneškodňovat kdo jiný než pyrotechnička. Člověk by si chtěl zvolat podobně jako princezna v české pohádce Honza a tři zakleté princezny: "Pyrotechničkou? Proč ne!" Nicméně tyhle úlety považuji spíš za úsměvné a nepřekážejí mi. V životě jsem sledoval spoustu filmů, kde ženy představovaly jen měkkou podložku pod muže spočívajícího na lůžku nebo dekoraci po jeho boku, takže na podobné věci mají plné právo. První čtyři díly jsem měl dokonce pocit, že se dívám na čtyřhvězdičkový seriál, ale s postupujícími minutami se do scénáře vkrádalo stále víc falešných tónů a poslední díl s odhalením spiknutí to už úplně pohřbil. Podivné motivace i nepochopitelné přiznávání se padouchů jak v nějaké špatné klasické kriminálce, to byly trhliny v boku lodi, které vedly k potopení nadějného pokusu o "ženský" thriller a nakonec se projevily ve veskrze tuctovém výsledku. Kladem je určitě obsazení v čele s Richardem Maddenem, který to dává s přehledem a tu roli tvrďáka se srdcem na dlani mu můžete věřit. Celkový dojem: 60 %. ()

choze

Supernapínavá úvodní čtvrthodinka se zmařením teroristického útoku ve vlaku a nástup dvou zajímavě nejednoznačných postav - robototicky vystupujicího profíka, kterému zřejmě hrabe, a dost možná bezskrupulózní ambiciózní političky. Tak svižný pilot jsem už nějakou dobu neviděl. A i zbytek seriálu výborně šlape, udržuje v napětí a překvapuje. ()

TeeAge

Mám slabosť pre tento žáner. Keď ma to vie držať v napätí a neistote. Bodyguard v čele s Richardom Maddenom má síce pomalšie tempo, a slabšie rozuzlenie, ale napätie a neistota z neho srší od úplného začiatku až do poslednej chvíle. Madden sa definitívne zapísal do hereckej elity, už nie je len Robom Starkom, a len mi potvrdil to, čo som tušil od začiatku: Je o dosť lepším hercom, než Kit Harington. To len tak na margo. Nie je náhoda, že si odniesol za túto rolu glóba... ()

Spiker01

První tři díly jsou definicí nejlepšího napínavého (jak kšandy! Úvod prvního dílu top) thrilleru, co jsem viděl snad za 10 let. Koukám na (krimi) thrillery poměrně často, ač to není můj nejpreferovanější filmový žánr, ale zpravidla na mě takto bohužel nefungují. Pak se stane zásadní zvrat, který mi ovšem zkazil ten největší přísun onoho prožitku a už se pohybujeme “pouze” ve vlnách poctivé osmičky, přičemž mě to už pak nikdy tak nestrhlo, jako právě ten úvodní díl. Celkově mi to hodně připomínalo tu minisérii 24 hodin, která se vrátila po několika letech odmlky, s tím rozdílem, že Bodyguarda jsem si užil nepoměrně více a strašně mě překvapil Richard Madden (který mě nebavil ani v GoT a v Popelce byl vyloženě směšný). Tento seriál je však důkazem toho, že dobrá role si zaslouží druhou šanci. Vlastně mě bavil i přes fakt, že mě vyloženě irituje silný londýnský akcent. A krom toho všeho musím rozhodně vyzdvihnout akční scény, které jsou poctivě natočené a skvěle se sem hodí, bohužel také ilustrují mé zklamání ze druhé půlky, jelikož tam už vyloženě akční napínavá scéna není ani jedna. Vlivem matematiky ale rozhodně zařazuji pětikvalt. PS : Ke Keeley Hawes si musíte najít cestu, ale pak vás chramstne a nepustí. ()

Kaka

Bodyguard to má skoro všechno. Idealní množství dílů, tedy délku celé série, načrtá dobrou optikou ožehavá témata současného terorismu, zkorumpovaných vládních složek, dvojitých agentů i poválečných traumat hlavního hrdiny, které ovlivňují jeho duševní zdraví. Tvůrci všechny tyto klíčové scenáristické puzzle kombinují mrštně dohromady tak, že vytváří skvělou koláž uvěřitelného, v rámci možností realistického politicko/špionského thrilleru/dramatu, která je rychlá, nepředvídatelná a dějově hutná. Oproti USA verzi Bodyguarda tahle působí jako když je na steroidech a to včetně lovestory. Dejte Maddenovi 007 ! ()

castor

Policie byla upozorněna na sebevražedného bombového útočníka, který se pokouší nastoupit do vlaku do Londýna. Měl tu „smůlu“, že ve vlaku je v civilu se svými dvěma malými dětmi i policajt a veterán z Afghánistánu David Budd, který obtížnou situaci u toalety vyřeší. Následně je mu přiděleno prestižní místo osobního strážce ministryně vnitra Julie Montague. Ostré a nekompromisní dámy, která leží v žaludku nejen radikálům, ale zřejmě i mnohým lidem v britských bezpečnostních složkách a politických kruzích. Tvůrci potěší skvělou scénou s potravinovou dodávkou u školy i se střelcem na střeše. A celkově solidně zrežírovanou hrou s divákem, který neví, komu věřit. Jenže po polovině šestidílné série to přijde: napětí i atmosféra lehce slábnou. Rozjela se totiž opravdu spletitá a komplikovaná hra s nespočtem postav a zvratů. Až je to mnohdy na škodu. Lehce už se zapomíná na celou logiku příběhu, v posledním díle se už tvůrci úplně utrhli ze řetězu a k přímočaré akci a slušnému tempu přidali i hodně nelogických momentů. Vyústění tak rozhodně není žádnou pečlivě promyšlenou šachovou partií. Herecky je to fajn, na urputného Richarda Maddena jsem si chvíli zvykal, Keeley Hawes coby mrškoidní ministryně mu zdatně sekunduje. ()

Aky

Je to řemeslně bezmála dokonale natočené, vymyšlené i zahrané, ale v podstatě je to pořád dokola omílaná pohádka o hloupém Honzovi, který se nakonec ukáže jako ze všech nejchytřejší. ()

HAL

Ehm, toto že bylo tak intenzivně hypováno? Jak jsem tu nedávno u (výborného) Jacka Ryana psal že je nutno jeho realismus brát s rezervou, tak toto je vyloženě fantasy - vykonstruovaná konspirační báchorka plná nelogických událostí, podivných náhod a nekonzistentních charakterů s nesmyslným chováním. U Jacka Ryana tvořilo napětí a tajemno velmi dobře postavený detektivní příběh, tady to stojí na tom že motivů a twistů se prostě navrší velké hromady a nespolehlivým vyprávěním se vše ještě před divákem zamlží, kde "tajemno" pak vychází z toho že se v tom většinu děje prostě nejde vyznat. To že nevíme s jistotou kdo je zlý a hodný není apriori špatně, ale musí to fungovat jako celek kde se vše složí jako skládačka, ne že je to random bordel beze smyslu. Kdyby to pak aspoň směřovalo k něčemu nekonvenčnímu, ale ne, všechno dopadle podle standardů, záporáci se ke všemu z fleku přiznají, polopaticky vše dovysvětlí (tedy krom těch největších scénáristických nesmyslů), rozhádané postavy se zkamarádí, a happily ever after. Meh. Ještě že to je tak krátké, jinak bych skončil po pár dílech, a to jsem se na základě některých ohlasů vážně těšil. 5/10 ()

Emmy ovládla Hra o trůny, Fleabag a Černobyl

Emmy ovládla Hra o trůny, Fleabag a Černobyl

23.09.2019

Ceny Emmy 2019 byly rozdány a ani letos se to neobešlo bez pár překvapení. Velkým vítězem se stala závěrečná řada Hry o trůny, která z rekordního počtu 32 nominací proměnila 10 už v části Creative… (viac)

76. Zlaté Glóby – výsledky

76. Zlaté Glóby – výsledky

07.01.2019

Prestižní 76. Zlaté Glóby, udílené asociací zahraničních novinářů v Hollywoodu, byly vyhlášené první lednovou neděli z hotelu Beverly Hilton v Kalifornii. Předávání cen moderovala dvojice herců… (viac)

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz