Bažina

Poľsko, (2019–2023), 15 h 11 min (Minutáž: 48–61 min)

Réžia:

Jan Holoubek

Andrzej Seweryn, Dawid Ogrodnik, Magdalena Walach, Zofia Wichłacz, Agnieszka Żulewska, Ireneusz Czop, Piotr Fronczewski, Gabriela Muskała (viac)

V polském městě na začátku 80. let najdou zavražděnou prostitutku a vedoucího mládeže. Policie ale s případem zachází tak, že vzbudí podezření dvou novinářů. (Netflix)

Trevor

Veľmi dobrý poľsky seriál, ktorý napriek tomu že kritizuje socialisticky režim v Poľsku zároveň donúti človeka zamyslieť sa. Áno, vraždu sa režim snažil ututlať ale na druhej strane svojim (krutým) spôsobom chránil mladé dievčatá pred jedným z predstaviteľov režimu. Áno, média boli pod obrovskou cenzúrou ale nebolo povedzme to že sa masovo neinformovalo o samovraždách (aj mladých) ľudí na niečo dobré? Stačí si pozrieť čo v kapitalistickom svete vyvolal seriál 13 reasons why...Ľudia a príbeh ktorých seriál zobrazuje sice žili v inej dobe ale našli by sme ich medzi sebou po celom svete. Závisť medzi teenagermi, policajt ktorý verí v system tak že nečaká že ho môže zradiť vlastný kolega, mladý ambiciózny novinár s veľkymi plánmi ktoremu sa už nepači jeho tehotná manželka a vrhne sa pod prvú sukňu, dospelý chlap znechutený zo všetkych a všetkeho ktorý by najradšej niekam utiekol. Hocikam kde by to mohlo lepšie. Ale viac k samotnému seriálu. Skvelí herci, vyborná dobová atmosféra a zo seriálu priam cítiť takú tú neistotu medzi ľuďmi. Vie že viem? Slovenské serialy ktoré ponukaju naše stanice nedokážu ani zďaleka ponúknuť niečo, čo v mysli človeka rezonuje ešte veľmi dlho po záverečných titulkoch. Vyborný príbeh ktorý prinuti človeka zamyslieť sa či sa svet naozaj tak strasne za poslednych 40 rokov zmenil. ()

JohnnyD

Trochu priveľké sústo pre tvorcov, ale som aspoň rád, že ich nikto nenútil do ôsmych častí. Zápletka aj jej rozuzlenie je fajn, taktiež atmosféra Poľska osemdesiatych rokov (teda až na účesy, ktoré sú maximálne nedôveryhodné), poľština je úplne rozkošná a celkovo si to udržuje vysoký level profesionality. Bohužiaľ scenár je dosť nevybrúsený, celá tínedžerská línia je smiešna, vyšetrovanie je pomerne náhodné a aj tak si musia tvorcovia pomáhať flashbackmi a indíciami, ktoré novinári nedokážu odhaliť. Ale aj tak som za to rád a dúfam, že takýchto stredoeurópskych (a balkánskych!) quality TV od HBO a Netflixu bude čím viac. ()

dubinak

1. série: Že by mě to nějak extra chytlo se říct nedá. Styl to ale určitě má, Polákům se jejich um nedá popřít. Ten příběh jsem ale čekala, že někam zatočí nebo v podstatě odkryje ještě něco, o čem se dosud nemluvilo. Párkrát jsem měla i pocit, že se dočkáme i nějakého mystična. No a bohužel, ani jedno nemá k pravdě blízko, a tak mi tam prostě ještě scházela nějaká ta třešnička na dortu. Není to úplně to čistokrevné krimi a je to opravdu bráno spíše z toho novinářského pohledu, ale postavy jsou super napsané, díly utíkají a asi nebudete litovat, že jste na to mrkli. Já jsem ale poslední dobou na ty menší seriály nějaká náročnější a pořád hledám něco víc.  Těžko říct, zda mrknu i na druhou řadu. ()

claudel

S Enšpíglem se vždy shodneme, že naši oblíbení Poláci umí natočit skvělé filmy i seriály. Bažina se zařadí do nekonečně dlouhé řady špičkových filmových/seriálových počinů. Malé městečko v malopolském vojvodství skrývající dávná a děsivá tajemství, jež podkresluje temný les, v němž dojde ke dvojnásobné vraždě. Oba novináři jsou více než sympatičtí a když se divák vžije do jejich kůže, nemůže mu být dobře u srdce. Hudební složka se tvůrcům taky náramně povedla. ()

petikacka

Nooo, dobový vizuál 80.-ek je perfektní. Příběh na začátku vypadá jako výborná zápletka. Ovšem postupem děje se to napětí kamsi vytrácí, tempo se jaksi zpomaluje a na konci se rozplizne nějak do ztracena. Nebylo to úplně špatné, ale takový "Učitel" byl určitě lepší. No a náš seroš "Svět pod hlavou" byl určitě o několik levlů výš. Za mě 65% ()

• Natáčanie prebiehalo v oblasti Sliezske vojvodstvo, v mestách Katovice, Ratibor a Zabrze. (Real Tom Hardy)