Bažina - Bažina 1997

(séria)
  • Poľsko Rojst ’97 (viac)
Poľsko, 2021, 5 h 45 min (Minutáž: 53–61 min)

Réžia:

Jan Holoubek

Hudba:

Jan Komar

Magdalena Różczka, Łukasz Simlat, Dawid Ogrodnik, Andrzej Seweryn, Zofia Wichłacz, Gina Stiebitz, Krzysztof Oleksyn, Agnieszka Żulewska, Ireneusz Czop (viac)

V grontském lese vyplaví staletá povodeň další mrtvolu. Na povrch s ní vypluje i korupce, podvody z 90. let a ututlávaná tajemství z 2. světové války. (Netflix)

Trevor

Vyšetrovateľka, ktorá je z pochopiteľných dôvodov áromačka a lesba (Netflix by nevypustil nič čo by nebolo presiaknute propagandov) príde do iného mesta potom ako vo väzbe spácha samovraždu muž ktorého neprávom obvinila a celé oddelenie sa jej bojí. Teda všetci muži. Nebyť tohto proliberálneho trolingu je aj druhá séria pomerne zaujímavá napriek tomu že má o ničo slabší rozbeh. Atmosféra roku 1997 dokreslená seriálmi Baywatch a Šou Bennyho Hilla je tiež zvládnutá dobre, dá sa preto predpokladať že Rojst ešte nepovedal posledné slovo a to je len a len dobre. ()

M.i.k.e

Bažina sice skočila ze šedivých socialistických osmdesátek do druhé poloviny devadesátek,ale změna atmosféry se nekoná,protože díky povodni a všudypřítomnému bahnu je i druhá řada správně špinavě ponurá a jeden by neřekl,že uteklo skoro dvacet let.Co je každopádně podstatně lepší je samotný příběh/případ.V tomhle ohledu mě první série úplně neoslovila a i když jsem u druhé řady úplně nechápal ony vsuvky z konce války,postupem času si mě solidně zaháčkovala.Stále tu sice není prakticky jediná sympatická postava,ale celkově má Bažina 97 mnohem větší tah na bránu a působí kompaktnějším dojmem...80% ()

Cheeter

Zajímavé pokračování první série, dokonce se povedlo i dobře maskovat i herce. Když skončila první řada, tak jsem čekal že to bude jednorázová záležitost, docela mě to nutí přemýšlet, jak Netflix volí seriály, co se budou točit. Rád bych viděl další řadu Tribes of Europa, ale na tu to zatím nevypadá. ()

kenkaku

13 let po událostech z první řady se setkáváme s řadou “starých postav” (které moc nezestárly) během povodní na které osobně dobře pamatuji, kde řešíme (nečekaně) mrtvolu ve vodě (po protržení hrázi). Roli “druhé linie” tady plní vyprávění o událostech z roku 1945 (o těch co se mluvilo jen v náznacích minule). Aby toho nebylo málo, přidává se ještě linie třetí (klasika). Tentokrát je to ještě větší guláš než minule a když se na konci vše propojí, místo “wow” se dostavilo “wtf”… V ději/scénáři je několik míst, které zůstanou divákovi i po ukončení série zcela utajeny (př. co jí to Ještěr pošeptal?). Asi největší zklamání jsou pro mě úvodní titulky, které zcela postrádají smysl (nejen v případě řady první, ale i druhé). Jejich logika mi prostě zůstala utajená. A díky tomu prostě zůstává ze seriálu dojem, jako kdyby se něčeho hodně vynechalo, nebo se scénář “vymakaně” jen tváří. ()

Kozlowski8

V druhé sérii se posunujeme o třináct let. Píšou se 90. léta 20. století, jsme ve stejném městě a bahno je nyní nejen v přilehlém lese, ale díky povodním také v ulicích - a je stále i ve společnosti. Znovu se setkáváme i s většinou hlavních postav a poznáváme i dvě nové - lesbickou policistku a jejího koktavého kolegu. Děj je tentokrát ještě členitější a pestřejší, když se, kromě pátrání po zmizelém synovi místního podnikatele, vyšetřování smrti dvanáctiletého chlapce a protržené hráze, více vracíme do temné minulosti města, spojené s rokem 1945. Druhá série mi přijde scénáristicky preciznější, je poutavější a má větší spád. Proto u mne oproti té první vyskočila na 4*. 75 %. ()