Bažina

Poľsko, (2019–2023), 15 h 11 min (Minutáž: 48–61 min)

Réžia:

Jan Holoubek

Andrzej Seweryn, Dawid Ogrodnik, Magdalena Walach, Zofia Wichłacz, Agnieszka Żulewska, Ireneusz Czop, Piotr Fronczewski, Gabriela Muskała (viac)

V polském městě na začátku 80. let najdou zavražděnou prostitutku a vedoucího mládeže. Policie ale s případem zachází tak, že vzbudí podezření dvou novinářů. (Netflix)

Necrotongue

Pokud si mě seriál něčím získal od samého začátku, byla to výborně vytvořená atmosféra doby mého dětství. Jinak jsem byl ale po prvních dvou epizodách dost na pochybách, námět mě sice zaujal, ale příběh se mi zdál být jaksi mdlý a bez tempa. To se ale naštěstí už ve třetím dílu změnilo, děj nabral na naléhavosti a další dvě epizody mě o kvalitě seriálu přesvědčily už definitivně. Pokud byste tedy po úvodních dvou dílech váhali, vydržte, následující tři části rozhodně stojí za to. ()

Fr

„PROČ SE KURVA SERETE DO CIZÍCH VĚCÍ…“   Investigativní novinařina v s Polsku osumdesátejch let minulýho století… Mám tyhle příběhy z dob „normalizace“ (byť Polský) rád. Stylem mi to kapku připomínalo naši Pustinu. Takový fajn „socialistický“ krimi!   /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Vždycky znejistím, když se najde mrtvá štětka.  2.) Jsem zvědavej na Polský „Osumdesátky“.  /// Thx za titule „Markéta Klobasová“.                PŘÍBĚH  ****  HUMOR  ne  AKCE  ne  NAPĚTÍ  * ()

Real Tom Hardy

Poľská kinematografia je na vzostupe a Rojst je jeden z jej mnohých žiarivých exemplárov. Atmosféra ťaživá, ponurá, špinavá, kalná ako bažina, ako celé socíkovské Poľsko, nádych, tón a štylizácia originál východná Európa, až som mal miestami pocit, že sledujem Zvjagincevov opus Nelyubov. Nič viac si priať nie je nutné. Iba viac epizód. (S1 10.5.2020) (S2 31.8.2022) (S3 17.3.2024) ()

Morholt

Upřímně řečeno tématicky to zase není nic extra. Novinářů bádajících politikům i policistům navzdory už tu bylo a bude x. Nicméně seriál se v tomto případě může opřít o dobovou atmosféru, která je jednoduše vynikající a totéž se dá říct o výborně napsaných postavách zahraných neméně výbornými herci. A jako v mnoha podobných případech tu přidanou hodnotu tvoří prostředí nám blízké. Nicméně v některých chvílích jsem měl pocit, že vhodnějším formátem by byl dvouhodinový celovečerák a jisté výhrady mám i k úplnému závěru. Každopádně buď jak buď, Poláci opět trefili do černého a po filmovém se rozhodli dobýt i seriálový svět. A jsou na dobré cestě. 80% ()

claudel

S Enšpíglem se vždy shodneme, že naši oblíbení Poláci umí natočit skvělé filmy i seriály. Bažina se zařadí do nekonečně dlouhé řady špičkových filmových/seriálových počinů. Malé městečko v malopolském vojvodství skrývající dávná a děsivá tajemství, jež podkresluje temný les, v němž dojde ke dvojnásobné vraždě. Oba novináři jsou více než sympatičtí a když se divák vžije do jejich kůže, nemůže mu být dobře u srdce. Hudební složka se tvůrcům taky náramně povedla. ()

• Natáčanie prebiehalo v oblasti Sliezske vojvodstvo, v mestách Katovice, Ratibor a Zabrze. (Real Tom Hardy)