Příběh je založen na skutečné události, kdy v roce 1904 zemětřesení o velikosti 5,4 stupně Richterovy stupnice otřáslo hlavním městem Norska Oslem. Zemětřesení mělo tehdy svoje epicentrum v "Oslo Graben", které se rozkládá pod norským hlavním městem. Geologické průzkumy ukazují, že se začaly objevovat známky, kdy můžeme čekat další větší zemětřesení, a Oslo je tak opět v nebezpečí. Příběh obyčejných lidí je zachycen v děsivé sérii událostí, jak se pokoušejí přežít. (ARI50)

heyda

Prvních 60 minut hrůza děs. Divnější chování postav jsem dlouho neviděl, scénář naprosto nevěrohodný. Nicméně závěrečných 40 minut nám nabídne to nejlepší, co katastrofické filmy můžou nabídnout a shrábne do hrsti většinu holywoodských bijáků. Kéž by Norové uměli nabídnout dobrý příběh, protože v trikách a zpracování katastrof jsou o hodně dopředu. Přitom taková blbost jako padající mrakodrap... No, když to shrnu vypadalo to na odpad, ale pak přišlo neskutečně povedené vyvrcholení, které nabídlo lepší akci i napětí než většina amerických filmů podobného ražení. Celkově 60% a trošku zklamáni, protože to mohla být bomba. ()

misterz

Chudáci Nóri, v poslednom čase sa to na nich valí. Najskôr to bola vlna, potom robil problémy tunel a nakoniec ešte aj zemetrasenie. Ešte šťastie, že tam majú toho Kristiana Eikfjorda, ktorý hoci ako magnet na katastrofy, dokáže podať pomocnú ruku a bez škrupúľ si to rozdá s mocným živlom a nakope mu prdel. Pozeralo sa na to rovnako ako na vlnu, tak hodnotím podobne. Priemer. 60/100 ()

Kingjiri

Na to, jak je katastrofickej žánr v evropský produkci unikum, jsem byl vcelku spokojenej. Teda až na hodně dlouhej začátek, kdy Kristian prezentuje svoje osobní problémy a chodí svoje blízky / známý varovat před blížící se katastrofou, přičemž ho každej pošle do kopru s tim, že je paranoidní. Samotný zemětřesení přichází poměrně pozdě, někdy po hodině stopáže (ale chápu, že rozpočet určitě neměl hollywoodský parametry). Je však třeba přiznat, že o co je katastrofická část skromnější, o to je líp nakroucená a víc napínavá, byť na výpravu poměrně skromná (pár záběrů na bortící se Oslo a pak předevšim dění v mrakodradu). Trochu mě mrzí, že jsem nezaregistroval jedničku, na kterou se brzo určitě taky podivám. Třetí silná hvězda za vizuál, katastrofickej závěr a herecký obsazení. ()

Stanislaus

V případě Zemětřesení bych mohl napsat prakticky to samé co u předchozí Vlny. Tentokrát se tvůrci přesunuli z fjordského městečka rovnou do norské metropole a ničivou katastrofu pojali velkolepějším způsobem. Žánrově ani dějově nemá film moc čím překvapit, nicméně i tak musím uznat, že sekvence z hroutícího se mrakodrapu měla vážně grády a dokázala mě napnout (scéna alá druhý Jurský park se nikdy neomrzí). Na druhou stranu je však pravda, že měl film poněkud pomalejší rozjezd a myslím, že by klidně snesl o čtvrt hodiny kratší stopáž. Co se postav týká, Kristian mi přišel chvílemi až přehnaně narušený a malá Julia by se mohla naučit v katastrofických situacích poslouchat dospělé. Přes to přese všechno se však stále jedná o solidně natočený film v rámci svého žánru, jenž se jistě mezi americkými "bratránky" neztratí. Navíc, destrukcí New Yorku či San Francisca už bylo dost. ()

ARI50

Obrovské zklamání bohužel, po celkem vydařené vlně jsem čekal že do tohohle filmu se vloží mnohém víc než se ukázalo, klasika kdy se řeší vše okolo života a hlavně okolo blížící katastrofě. Všichni samozřejmě nechtějí danou situaci řešit, klasicky scénář katastrofického filmu a někdy kolem hodiny se začne něco dít ale to vůbec nevadí nejhorší na tomhle zemětřesení je to že efekty jsou dokonalé ale vteřinové, všechno je tak rychlé až to bolí, zemětřesení je tak silné že zničí v sekundě vše a za pár vteřin je po všem a konec se snaží nabídnout velké drama v mrakodrapu ale to už nezachrání zahozenou možnost na velkolepý film škoda, efekt byly tak dokonalé že si měli zasloužit mnohem více času škoda. Herecky film samozřejmě potěšil. ()

• Záběry z podzemí se točily v areálu ČOV Hradec Králové. (guppy)
  • Obraz na vysoké škole se točil v České Republice, konkrétně v Praze. (michael.beho)
  • Film je založen na skutečné události zemětřesení v Oslu (Norsko), které se stalo 23. října 1904 a dosahovalo síly 5,4 stupně Richterovy stupnice. Žádný lidský život nebyl tehdy ztracen. (ARI50)