Příběh je založen na skutečné události, kdy v roce 1904 zemětřesení o velikosti 5,4 stupně Richterovy stupnice otřáslo hlavním městem Norska Oslem. Zemětřesení mělo tehdy svoje epicentrum v "Oslo Graben", které se rozkládá pod norským hlavním městem. Geologické průzkumy ukazují, že se začaly objevovat známky, kdy můžeme čekat další větší zemětřesení, a Oslo je tak opět v nebezpečí. Příběh obyčejných lidí je zachycen v děsivé sérii událostí, jak se pokoušejí přežít. (ARI50)

korbitch22

Jednička byla hodně povedená žánrovka, která trpěla asi jen na nedostatek financí a trochu toho přeslazeného klišé. Dvojku jsem vůbec nečekal, že by mohla vzniknout, natož být lepším filmem a ona je. Nic není růžové, hlavní hrdina psychicky neunesl události z jedničky a složil se. Začátek je pomalejší a sledujeme skvělý herecký koncert Kristoffera Jonera. Následná destrukce je na poměry fámózně natočená, nic není růžové a umírá se dámy a pánové. Záchraná akce v baráku je natočená tak excelentně, že jsem při některých scénách v horním patře nedýchal a potil se napětím, to se mi zatraceně dlouho nestalo. Po slintech některých jedinců, že to celé uběhne letem světem jsem nečekal tak dobrý film. Žádná Hollywoodská vomáčka, ale perfektní katastrofické drama. Jestli chcete Emmericha,. dejte si votočku o stoosmde. Překvapení.70%. ()

Kingjiri

Na to, jak je katastrofickej žánr v evropský produkci unikum, jsem byl vcelku spokojenej. Teda až na hodně dlouhej začátek, kdy Kristian prezentuje svoje osobní problémy a chodí svoje blízky / známý varovat před blížící se katastrofou, přičemž ho každej pošle do kopru s tim, že je paranoidní. Samotný zemětřesení přichází poměrně pozdě, někdy po hodině stopáže (ale chápu, že rozpočet určitě neměl hollywoodský parametry). Je však třeba přiznat, že o co je katastrofická část skromnější, o to je líp nakroucená a víc napínavá, byť na výpravu poměrně skromná (pár záběrů na bortící se Oslo a pak předevšim dění v mrakodradu). Trochu mě mrzí, že jsem nezaregistroval jedničku, na kterou se brzo určitě taky podivám. Třetí silná hvězda za vizuál, katastrofickej závěr a herecký obsazení. ()

heyda

Prvních 60 minut hrůza děs. Divnější chování postav jsem dlouho neviděl, scénář naprosto nevěrohodný. Nicméně závěrečných 40 minut nám nabídne to nejlepší, co katastrofické filmy můžou nabídnout a shrábne do hrsti většinu holywoodských bijáků. Kéž by Norové uměli nabídnout dobrý příběh, protože v trikách a zpracování katastrof jsou o hodně dopředu. Přitom taková blbost jako padající mrakodrap... No, když to shrnu vypadalo to na odpad, ale pak přišlo neskutečně povedené vyvrcholení, které nabídlo lepší akci i napětí než většina amerických filmů podobného ražení. Celkově 60% a trošku zklamáni, protože to mohla být bomba. ()

Wacoslav1

No vida tak po tom co si síly matky přírody řekly, že Ameriku už zpustošily dost, tak si našly nový cíl a tím je Norsko. Pokračování Vlny se stejnou rodinou v hlavních úlohách dopadlo přeci jenom o něco lépe. Norům nelze upřít snahu, ale pořád tomu něco chybí. Pravda je, že z mého pohledu dost přeceňovaná Vlna která se po útoku katastrofických efektů proměnila v uslzený a uječený nefunkční postapo drama zničila jen jakýsi Norský vidlákov, zatím co tady to odsere rovnou hlavní město Oslo. Jenom škoda, že na destrukci která je sice očividně digitální, ale pořád se na ní dobře kouká si musíte počkat více než hodinu, ale zase tam kde Vlna absolutně nefungovala ani v budování atmosféry, tak tady aspoň cítíte, jak se pomalu blíží něco fakt hodně zlýho proti čemu byla Vlna jenom taková pohodovka. Poslední půlhodina přepne do úplně jinýho módu. Pravda destrukce jako taková a rozmrdání celýho Osla se tu odbyde za pět minut, na víc triků evidentně nebyly prachy, ale zase když to vezmete kolem a kolem, tak všichni víme, že v reálu takový úkaz trvá tak minutu, takže to bych nekritizoval. Finále je napínavý a postavy mě bavily víc než ve Vlně. Jenom si musím zase rejpnout do pana Korpiče, kterej zase evidentně viděl jinej film, než všichni ostatní. Sorry, ale tady nejsou klišé?! Tak to bych teda netvrdil. Naopak jsou tu ve větší míře použity všechny klasické postupy a schémata katastrofických filmů jako prorok který ví předem, co se stane, ale nikdo ho nechce poslouchat. No a na konci je vám jasné, že naše ústřední rodina prostě musí přežít. Takže země se nepohnula ani tentokrát, ale na ten průměr to tentokrát dá.50% ()

misterz

Chudáci Nóri, v poslednom čase sa to na nich valí. Najskôr to bola vlna, potom robil problémy tunel a nakoniec ešte aj zemetrasenie. Ešte šťastie, že tam majú toho Kristiana Eikfjorda, ktorý hoci ako magnet na katastrofy, dokáže podať pomocnú ruku a bez škrupúľ si to rozdá s mocným živlom a nakope mu prdel. Pozeralo sa na to rovnako ako na vlnu, tak hodnotím podobne. Priemer. 60/100 ()

• Film je založen na skutečné události zemětřesení v Oslu (Norsko), které se stalo 23. října 1904 a dosahovalo síly 5,4 stupně Richterovy stupnice. Žádný lidský život nebyl tehdy ztracen. (ARI50)
  • Záběry z podzemí se točily v areálu ČOV Hradec Králové. (guppy)
  • Obraz na vysoké škole se točil v České Republice, konkrétně v Praze. (michael.beho)