BAT 21

• Česko Bat 21 (viac)

Hlavním hrdinou je náruživý hráč golfu, plukovník Iceal Hambleton. Při plnění zvláštního úkolu je jeho letadlo sestřeleno nad vietnamskými pralesy a on jako jediný katastrofu přežije. Hambleton, který do té doby poznal válku pouze v bezpečí psacího stolu, se tak ocitne sám v nepřátelském týlu. Bloudí nepřátelskou džunglí a jediné spojení, které udržuje se svou stranou, je rádiový kontakt s průzkumným pilotem Clarkem, který krouží ve vzduchu. Aby Vietnamcům, kteří odposlouchávají rádiové vzkazy, Hambleton neprozradil pozice a směr vojsk, zakóduje své poselství do golfové abecedy. Clarkovi tak nezbývá, než se tyto svérázné šifry naučit. Přes veškerou snahu je však místo, kde má dojít ke střetnutí Vietcongem, objeveno. Nelidský postup hustou džunglí se tak mění v krvavá jatka. (oficiálny text distribútora)

RHK

Americký plukovník - Gene Hackman - ztroskotá za nepřátelskou linií, jeho jedinou spojkou přes vysílačku je průzkumný pilot cesny (výborný Danny Glover) a dorozumívacím kódem jsou plány golfových hřišť. Vietkong je však velkou překážkou na cestě k poslední jamce. Sice mám taky rád vůni napalmu po ránu :-) , ale silné momenty nastávaly jen občasném v kontaktu s domorodci, jinak byl tenhle snímek trochu suchý. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=L2_VoptI7_k ()

D.Moore

Velice dobrý film s řadou nesmírně působivých scén, výtečným Genem Hackmanem coby důstojníkem, který poznává válku z větší blízkosti, než by si přál, a správně partťáckým Dannym Gloverem. Finále mohlo být dramatičtější, utíkání před výbuchy bomb není nic extrovního ani napínavého, ale jinak nemám co vytknout. Golf sice v oblibě nemám, ovšem tohle byla přímo parádní hra. ()

Orlau32

Zajímavý válečný film z doby Vietnamské války. Jedná se o vysvobození muže - generála (GENE HACKMAN) z džungle, kam zapadl při nuceném seskoku z letadla. DANNY GLOVER, který má vysvobodit důležitého člena armádního velitelství, hraje se svým obvyklým vynikajícím nasazením. Film je trochu rozvláčný, ale mě se přesto líbil. Jednak má dobré dialogy a pak je vynikající uvědomění si jaký previt je válka, když ji neřídíme od zeleného stolu, ale vpadneme do ní "in natura". To zde povídá osobně Gene Hackman. Myslím, že film si ty 4* zaslouží. ()

wosho

Naivní scénář o starém golfistovi co přechčije celý vietkong v džungli za pomocí pilota. Režisér se však s tím pohrál a natočil to svižně a zábavně (nesmí se to však brát smrtelně vážně, byť pár momentů je skvělých-poprava posádky sestřelené helikoptéry, či rvačka Hackman vs starej nasranej rákosník). A samozřejmně duo Hackman-Glover je dobrě sehrané, ikdyž spolu jsou jen na závěr. ()

Pohrobek

Poněkud nepochopitelný a zbytečný válečný film, který však rozhodně není nijak zatraceníhodný. Nechce se mi věřit, že by v roce 1988 vznikaly filmy z Vietnamu, kde má prostředí pouze komparsní funkci a všechno se točí kolem připitomělého příběhu o čítankovém hrdinství. Hackman nicméně hraje výborně, i když vlastně docela obvykle, na svoji roli se však vůbec nehodí a jen těžko uvěříme v její byť jen existenci. ()

• Jako podplukovník amerického letectva velel Hambleton (Gene Hackman) v letech 1965 až 1971 57. první raketové eskadře na základně Davis-Monthan Air Force Base. Po sestřelení se Hambleton se ocitl uprostřed invazní síly přes třicet tisíc sever vietnamských vojáků. Zatímco se jedenáct dní vyhýbal zajetí, používal svou vysílačku pro přežití k vyvolání leteckých úderů proti invazní síle. (sator)
  • V jednom zábere vojak Vietkongu robí spojenie cez ruskú rádiovú stanicu R-109d. Keď si ju nazoomujete, dá sa jasne prečítať nápis v češtine "Nepřítel naslouchá " a české označenie ovládacích prvkov rádiostanice. (andykovac)