Nacističtí vojáci mají bránit tajemnou hradní citadelu v rumunských horách. Náhodou však vypustí prastaré zlo, jež s sebou přináší smrt a zkázu. Pouze židovský vědec a jeho dcera mohou zastavit prokletého cizince z jiného světa... (oficiálny text distribútora)

Davies182

Z tohoto snímku mám upřímně řečeno velmi rozporuplné pocity. Téměř to na mne působí tak, že jsem až příliš zhýčkaný moderními horory, jenže chyba nakonec bude asi někde jinde. Filmu se nedá upřít bezvadná atmosféra a dokonalá hudba, která provází většinu důležitých dějových momentů v tomto klasickém poctivém béčkovém příběhu. Párkrát mi také přeběhl mráz po zádech, jenže tímto veškerý výčet kladných vlastností Pevnosti končí. To, čím jsem trpěl nejvíc, byla i navzdory slušně budovanému napětí neskutečná nuda. Mann se očividně moc nepřetrhl, protože jsem se několikrát přistihl při otázce, kdy film skončí. Herecké výkony taktéž nikterak neoslnily, šlo veskrze o mírně nadprůměrné snažení. Abych to shrnul, tak tento horor je sice pěkný na pohled a na poslech, ale jinak je to docela trýznivých devadesát minut. Úplně normální béčko z osmdesátek. ()

novoten

Jako horror směšné, jako mysteriózní podívaná poněkud problematické, ale jako válečné drama nakonec překvapivě podařené. Michael Mann svůj talent vylepšovat podezřele vypadající scénáře nezapřel a s pomocí éterického soundtracku a Iana McKellena působícího nepopsatelně charismaticky, i když mluví s plastovou blikající figurínou, dokázal vytvořit zajímavou, byť v důsledku žánrové nevyhraněnosti občas lehce pokulhávající atmosféru. Potenciál na veledíla typu Nelítostného souboje bych ale v téhle prokleté pevnosti ještě nehledal. ()

choze

Byla nebyla jedna tajemná pevnost v rumunských horách se zabudovanou vražednou světelnou show... Podivný naivní film s retardovaným scénářem, zbytečně pomalým tempem a mnoha scénami, kterým je snadné se vysmát (pro začátek všem s monstrem a nadužívaným zpomalovačkám s notně bizarní hudbou), ale zato se zajímavou atmosférou a silným castingem. ()

SOLOM.

No vskutku se autorovi knižní předlohy (F. Paul Wilson) nedivím, že s finální verzí toho filmu moc spokojený nebyl. Já coby divák rovněž a to jsem knihu ani nečetl. Horory s válečnou tématikou můžu, ale tohle byl „mišmaš“ snad všeho možného i nemožného a měl jsem co dělat, abych tuto naservírovanou podívanou dokázal vůbec strávit. Přitom když jsem se podíval na jméno režiséra, tak mi srdce doslova zabušilo radostí. Už jsem pár filmů od Manna viděl a ve většině případů jsem byl docela spokojený. Tady jsem však dost na rozpacích. Pevnost totiž není vyložená katastrofa, ale vážně nedokážu pochopit tvrzení: že jde o nedoceněný film. Otázkou je, jaká byla ta původní 210 minutová verze, než jí sestříhali. Protože mi přijde, že v některých pasážích toho kus chybělo – prostě to na sebe moc nenavazovalo a jinde mi to zas přišlo až moc zbrkle odfláknuté. Přitom prvotní atmosféra nebyla vůbec špatná (dokonce jsem dokázal přežvýkat i ten hudební doprovod). Mysteriózní aura z toho smrděla na sto honů, eliminace prvních dvou nácků byla docela povedená a já se těšil, na další povedený masakr. Jenže pak se do toho začal srát starý historik a jeho dceruška, která tu byla snad jen kvůli té sex scéně. No a v neposlední řadě onen cizinec se „světelným mečem“ – tak to byla vážně BOMBA. Přitom bych si klidně vystačil jen s těma umírněnýma náckama a SS velitelem. Jak Jürgen Prochnow tak i Gabriel Byrne totiž podali velice uspokojivé výkony a jasně patřili k tomu nejlepšímu, co nám tady bylo nabídnuto. Ostatní jim do toho jen tak přicmrndávali a ten Golem stříknutý Darth Vaderem byl taky docela k smíchu. Ze slibně rozjetého hororu se rázem stala jakási variace fantasy pohádky. Tohle bylo asi to největší zklamání, na které jsem tu narazil. Každopádně si myslím, že Pevnost měla mnohem navíc, než z toho nakonec střihači udělali. Průměrné ohodnocení tomu však dám, protože znám mnoho horších filmů, než byl tento. 50% ()

Ampi

Horror z 80. let, kterému možná uškodilo zkrácení ze 3 hodin na 96 minut. Nicméně má dobrou atmosféru a kvalitní herecké obsazení, exceluje Jürgen Prochnow jako důstojník wehrmachtu, Ian McKellen jako doktor židovského původu Cuza (Erik Magnus,, Magneto" Lehnsherr se podoba na profesora Xaviera) a Gabriel Byrne jako velitel jednotky SS. Jejich dialogy jsou pro film přínosem a posouvají jej, pro mě, minimálně o jednu hvězdu nahoru. Příběh takový, že není přesně poznat, co - kdo reprezentuje dobro a kdo - co zlo. Hudební podbarvení od Tangerine Dream není špatné. ()

• Původní režisérova verze trvala 3 hodiny. Studiem Paramount byl však film razantně sestříhán, díky čemuž lze ve výsledném provedení zaznamenat zvláštní přechody mezi scénami a jen hlavní dějovou linii. (honajz)
  • Nápis na stene nie je písaný hlaholikou, ako vyhlásil Dr. Cuza, ale upravenou cyrilikou. (beso74)
  • Michael Mann sa po tomto komerčnom a zároveň umeleckom sklamaní vrátil späť do televízie, kde natočil úspešný policajný seriál Miami Vice (1984) (beso74)

Hororová Pevnost se dočká nové adaptace

Hororová Pevnost se dočká nové adaptace

17.12.2022

Hororový román od autora Francise Paula Wilsona s názvem Pevnost vyšel poprvé v roce 1981. Temný příběh odehrávající se v období druhé světové války sledoval oddíl wehrmachtu, jenž se v jednom z… (viac)